İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • https://www.havaturkiye.com/cg…ES=0&WMO=&PERIOD=

Ben resim paylasimini beceremiyorum burada siklon girisindeki saatleri acarsaniz 2metreyi secip gorebiliesiniz sicakligin 4 lere hatta kuzeyde 5lere dogru yurudugunu model bitiminde yer kartindan bakicam ama tahminen 12saat falan kiyilar 4 derecelerde seyreder bu cıktiya gore ama bu ciktiya gore benim sahsi tahminim bu sekilde olmayacagini kiyilarin max 3 dereceyi gorecegi ve tutmasa bile yagisin kar olacagi yonunde

Evet hocam ben aynı şeye tıklamışım 5 i öğlenden 6 sı sabah saatlerine kadar söylediğim sıcaklık sonra yükseliyor.

• pazartesi geceden salı geceye kadar olan kısım ondada gündüz sıcaklık sorunu var ama elimizde kalan bu pazar günü karayel var deniyor nerde bu karayel birisi paylaşsa da görsek

• Evet hocam ben aynı şeye tıklamışım 5 i öğlenden 6 sı sabah saatlerine kadar söylediğim sıcaklık sonra yükseliyor.

Asil olay orada zaten hocam siklonun yagisi tam o sira giriyor ve kiyilarsa bu sicaklik bu ciktida kurtaramiyor bu sekil olacaksa pazartesi gece 3den pazartesi oglen 3 e kadar anadolu avrupa fark etmeksizin 250metre alti yagmur alir

• Yarın sabah çıktılarına bakıp artık sınırlı alan modellerine bakmak lazım

Aşağı yukarı sistemin ederi belli oldu gibi

Pazar eyvallah Pazartesi sıkıntılıyız sonrası yine değişir

Hayırlı geceler

• Asil olay orada zaten hocam siklonun yagisi tam o sira giriyor ve kiyilarsa bu sicaklik bu ciktida kurtaramiyor bu sekil olacaksa pazartesi gece 3den pazartesi oglen 3 e kadar anadolu avrupa fark etmeksizin 250metre alti yagmur alir

Evet hocam yarın akşam son çıktılara bakalım şuanda pazartesi kötü gerçekten.

• Asil olay orada zaten hocam siklonun yagisi tam o sira giriyor ve kiyilarsa bu sicaklik bu ciktida kurtaramiyor bu sekil olacaksa pazartesi gece 3den pazartesi oglen 3 e kadar anadolu avrupa fark etmeksizin 250metre alti yagmur alir

Hocam zaten böyle gelirse yağışın en yoğun kısmı kaçıyor gerisi dekler tabi yeni siklon oluşmazsa o ihtimalde var çünkü

• Sistem anında anlaşılacak bu gidişle ne olup biteceği. Olaya pazar pazartesi ne olacak diye bakmamak lazım. Devamınıda katarak önümüzdeki Çarşamba akşamına kadar hiç olmazsa olası dekler ile 10-15 cm kurtarır mıyız diye düşünüp en kötü ihtimalle bu olasılığa adapte olmamız lazım. Tabi sıcaklık uygun olsa siklon vursa 70-80 cm alırız. 10-15 cm neki tü kaka desek bile bize moral bozmaktan başka bir faydası olmaz.

• Ben takibi bıraktım artık yaşa gör moduna geçtim anı yaşıcam takip edemem en kötüsü zaten yağmur olucak barajlara iyi gelir herkese iyi geceler

• Şu konuda ciddi cehalet yaşıyorum. Vortex ile Karadeniz Mezosiklon Alçağı arasında bir fark var mı? Yoksa aynı durumun farklı isimlendirmeleri mi? Farkları neler?

• Sistem anında anlaşılacak bu gidişle ne olup biteceği. Olaya pazar pazartesi ne olacak diye bakmamak lazım. Devamınıda katarak önümüzdeki Çarşamba akşamına kadar hiç olmazsa olası dekler ile 10-15 cm kurtarır mıyız diye düşünüp en kötü ihtimalle bu olasılığa adapte olmamız lazım. Tabi sıcaklık uygun olsa siklon vursa 70-80 cm alırız. 10-15 cm neki tü kaka desek bile bize moral bozmaktan başka bir faydası olmaz.

Hocam belki de modeller yanılacak sıcaklık sorunu olmayacak olabilir ihtimali var diye düşünüyorum zor ihtimal olsa da