İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • modeller ne kadar 10-25mm yağış gösteriyor olsa da daha ilk 16 saatte bu değerlerin oldukça üzerine ulaşmış durumdayız. Alıntıladığım tahminim 50+mm değerleriydi ancak görünen o ki bunun da oldukça üzerine çıkacağız. Aşağıda ECM ve GFS'nin tüm sistem boyunca yapmış olduğu yağış tahminini ve ilk 16 saatte MGM'nin ölçtüğü değerleri paylaşıyorum. (MGM değerlerinde erime bittiği takdirde yağış miktarı genellikle artmıyor. Silivri istasyonları 17-18mm göstermesine karşın 40cm'e yakın birikim olduğu ifade ediliyor.)

GFS sistem boyunca toplam yağış tahmini (10-20mm)

forum.havaforum.com/attachment/150810/

ECMWF sistem boyunca toplam yağış tahmini (7-30mm)

forum.havaforum.com/attachment/150811/

Bu da ilk 16 saatte gerçekleşen minimum (don sıcaklığındaki kar yağışının büyük bir kısmı dahil değil) ölçülen yağış değerleri.

forum.havaforum.com/attachment/150812/

Sistem analizinde bugünkü yağışların yüksek kesimler dışında örtü oluşturması beklenmiyordu. Şu an hava kararması itibariyle şehir merkezinde de etkili olması bekleniyordu. Şahsen beklenenden çokça daha iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünmekteyim. Büyük bir sürpriz olmadıkça cm tahminimin de üzerinde örtü olacağını düşünüyorum. :)

• burda çok fena yağıyor heryer ince örtü oldu

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.