5 Şubat'ta Istanbul'da Kar Var

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkes kar ile ilgilendiği için farkında değiliz galiba. Yarın Eylül sistemlerinde bile zor gördüğümüz muazzam bir yagis ve firtina var. Kalınlığı 10-11 km civarında olan ve tamamen buzdan oluşan konvektif bulutlar olacak. Sık sık şimşek ve yıldırım olacak, dolu yağacak, yağıştan göz gözü görmeyecek. Fırtına yıkıcı düzeyde olacak. Bunlar bir hava delisini mutlu edebilmeli. Ayrıca kar yok demedim ya. İsteyen bir günlüğüne gezi yapsın. Aydos veya Kayışdağ'a çıksın. Yada Çatalca'nın tepelerine. Ve farkındaysanız ilk basta benim kıyılara değil yükseklere bile kar beklentim yoktu, simdi en azindan yüksekler alacak diyorum. Kıymetini bilin şu sistemin. Kışın her zaman gelmez böyle aksiyon. :)

• Arnavutkoyde kar olasılıgı varmı

fenertepe mevkiii örtü yapar hadımköyün de tank taburu nun üst tarafları örtü yapabilir .ama hadım köy ile arnavutköy arasında ,sazlıbosna barajı bir çizgi gibi 15-20 km fark var ama 2012 senesinde hadımköyde kar yokken arnavutköy merkez yıkılmıştı ..arnavutköyde 3 sene çalıştım az çok bilirim çok yüksek bir yer değil ama bahçayış,haraççı ,taşoluk en yüksek yerleri gibi tabi terkos durusu yeniköy tarafları nı saymıyorum bile ...:)

• Root üstat kalınlığı 10-11 km civarında olan ve tamamen buzdan oluşan konvektif bulutlar olacak. Sık sık şimşek ve yıldırım olacak, dolu yağacak diyorsun fakat bu şartlarda bütün bunlar nasıl olacak?
    http://expert-images.weatheron…6/17060_16020515_0406.gif
    Yer seviyesinden üst seviyelere doğru rüzgar yön ve hızlarını incelediğimizde birbirleriyle tamamen uyumsuz olduğunu görüyoruz. Atmosfer nemli ve söylediğin şekilde kalınlığı 10km.yi aşan bulutlar oluşabilirdi belki fakat bunun için en başta birbiriyle uyumlu rüzgar yönleri gerekliydi. Bu örnekte üst seviyelerde bulutlar güneyden kuzeye doğru erimiş tost kaşarı gibi sünerken alt seviyelerdeki bulutlar uzay üssünden fırlatılmış roket hızında kuzey güney istikametinde hareket ederler fakat alt seviyelerdeki bulutlar kalın olacağı için üst seviyede olan biteni radarda net olarak göremeyebiliriz. Karmakarışık bir durum ama söylediğin gibi hava delileri için böyle oluşumlar da bulunmaz nimettir. Cape değerlerine bakıyorum ve kararlı bir hava görüyorum. Stratiform tipte fakat kalın nimbostratus gibi bulutlar karanlık aksiyoner bol yağmurlu kasvetli bir hava gayet olasıdır. Üst seviyelerdeki sıcaklığın misal 500mb seviyesinde sadece -25 gibi kıytırıktan değerlerde olması şimşek yıldırım gibi aktivitelerin gelişmesini engelleyecek bir başka faktördür. Dolu zaten olmaz böyle kurşun gibi ağır nemli ve kararlı havada en olmayacak işlerden biridir. Radarda ağırlıkla fıstık yeşili yer yer sarıı kütleler göreceğimizi düşünüyorum.

• Root üstat kalınlığı 10-11 km civarında olan ve tamamen buzdan oluşan konvektif bulutlar olacak. Sık sık şimşek ve yıldırım olacak, dolu yağacak diyorsun fakat bu şartlarda bütün bunlar nasıl olacak?
    http://expert-images.weatheron…6/17060_16020515_0406.gif
    Yer seviyesinden üst seviyelere doğru rüzgar yön ve hızlarını incelediğimizde birbirleriyle tamamen uyumsuz olduğunu görüyoruz. Atmosfer nemli ve söylediğin şekilde kalınlığı 10km.yi aşan bulutlar oluşabilirdi belki fakat bunun için en başta birbiriyle uyumlu rüzgar yönleri gerekliydi. Bu örnekte üst seviyelerde bulutlar güneyden kuzeye doğru erimiş tost kaşarı gibi sünerken alt seviyelerdeki bulutlar uzay üssünden fırlatılmış roket hızında kuzey güney istikametinde hareket ederler fakat alt seviyelerdeki bulutlar kalın olacağı için üst seviyede olan biteni radarda net olarak göremeyebiliriz. Karmakarışık bir durum ama söylediğin gibi hava delileri için böyle oluşumlar da bulunmaz nimettir. Cape değerlerine bakıyorum ve kararlı bir hava görüyorum. Stratiform tipte fakat kalın nimbostratus gibi bulutlar karanlık aksiyoner bol yağmurlu kasvetli bir hava gayet olasıdır. Üst seviyelerdeki sıcaklığın misal 500mb seviyesinde sadece -25 gibi kıytırıktan değerlerde olması şimşek yıldırım gibi aktivitelerin gelişmesini engelleyecek bir başka faktördür. Dolu zaten olmaz böyle kurşun gibi ağır nemli ve kararlı havada en olmayacak işlerden biridir. Radarda ağırlıkla fıstık yeşili yer yer sarıı kütleler göreceğimizi düşünüyorum.

Bunu siz de biliyorsunuz; Gfs mucape değerini hesaplarken baslangic seviyesi olarak Lifted İndex değerini en yüksek çıkaran seviyeyi baz alir. Fakat lifted index yalnızca 500 hPa seviyesini ilgilendirir. Bu yüzden de zaman zaman daha üst seviyelerde ne biçim bir konveksiyon olduğunu mucape ve muli degerlerinden bile fark edemeyiz. 550 - 300 hPa seviyeleri arasındaki kararsızlığı kağıt kalem hesapladım. Bunu çoğu kişi anlamayacaktır ama zaten şu durumda anlaması gereken kişi sizsiniz ve bu konuyu biliyorsunuz. O yüzden neyin ne olduğunu açıklamıyorum. Ama merak eden olursa bir ara anlatabilirim. Özetle varolan soğuma oranı SALR'den fazla. Yani kararsızlık bolca var. Şimşek de çakacak, dolu da yağacak.

Ayrıca yaptiğım hesapta gpdm değerleri gerçek yükseklikler değil. ISA standardı. Havanın daha soğuk olması sebebiyle yarın thickness buradakinden az. Yani iki seviye daha yakin. Bu da kararsizligin hesapladigimdan daha da fazla olması demek. Kim bilir, belki de yukarılarda 1000'ler cıvarında cape var ve bizim haberimiz yok. ;)

• Bu akşamki gfs çok iyi çıktı bana göre sıcaklıkları iyice düşürmüş. Yarın öğleden sonra karlakarışık yağmur ve kar başlayabilir. Sulu da olsa. Belkide öğlen cuma namazı çıkışı başlar. Kar olursa cumartesi öğlene kadar yoğun kar yağar İstanbul da. Çok düşük tutmuş sıcaklıkları. Cumartesi en yüksek sıcaklık 3-4 derece olur.

• fenertepe mevkiii örtü yapar hadımköyün de tank taburu nun üst tarafları örtü yapabilir .ama hadım köy ile arnavutköy arasında ,sazlıbosna barajı bir çizgi gibi 15-20 km fark var ama 2012 senesinde hadımköyde kar yokken arnavutköy merkez yıkılmıştı ..arnavutköyde 3 sene çalıştım az çok bilirim çok yüksek bir yer değil ama bahçayış,haraççı ,taşoluk en yüksek yerleri gibi tabi terkos durusu yeniköy tarafları nı saymıyorum bile ...:)

Fenertepe İle Burası Arasında Rakım Farkı 60 70 M Felan Ama Buraya Çok Yakın Pek Farkta Olmuyor Ama Hayırlısı

• Yağışın süresi uzamış,ç.tesi de iyi yağış veriyor ve en soğuk gün olacak gibi duruyor muhtemelen c.tesi kar yagabilur.hatta accu da bursa için 1-3 cm kar ortusu vermis

• Gecen sene bir gün her yer istanbulun her noktası icin kky vermişti. Ama buraya lapa lapa kar yağmıştı .heryer bembeyaz olmuştu