Beiträge von rıfkı29

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

bu akşam ki modelleri beğenmedim, dün gece efsane mi geliyor derken, bu gece yine sanki yan çizme eğiliminde gibi. hem doğuya doğru kayma var hemde dün gece antalya nın böğrüne kadar giren -15 ler kalmamış, inşaallah düzelir ne diyeyim.

gfs son güncelleme süper değil, süper ötesi allahım nolur buda yarın yan çizmesin, ne diyorsun üstad bu şekilde gelme ihtimali varmı yoksa yine modelerin oyunu mu, bir de çarşamba gecesi soğuma yeterli gözüküyor az da olsa yağış olup kar görme ihtimalimiz hiç yok mu?

heyecan dolu günler sona erdi arkadaşlar, 6 ve 8 çok kötü sıyıryor, 13 ise kaybolmak üzere kurak ve soğuk günlere devam gibi duruyor, tek şansımız bol yb li atmosfer hakim duruyor, batıya doğru ufak oynamalr filmi yine başa sarabilir, bol ab li kuru lodoslu avrupadan iyidir, aslında bu yıl çok erken beklenti içine girdik ondan demoralize olduk yoksa geçtiğimiz yıllarda aralık 15-20 den önce zaten sistem belirmezdi ve bizde beklenti içine girmezdik, ben yine aynı şeyi bekliyoeum aralık da mutlaka bir sistem alabiliriz gibi geliyor ancak o da 20 sinden önce olmaz gibi geliyor.

semih üstad ben bu işten bir şey anlamadım daha 3 gün önce sıradışı aralık diyordun, şimdi aralık ı bitirdin daha 25 gün önceden süper ocak diyorsun, demek ki bu iş bir ay önceden öyle veri beklemekle filan olmuyor, modellerde sistemin son 3 gününü görmeden hiç bir şey netleşmşyor.

üstadlar modellere göre tahmin değerleri niye yüksek, örnek bursa için konuşacak olursak, en kralı çarşamba ve perşembe için 6C veriyor.oysa ki modellere bakınca gelen sistem oldukça kallavi bir sisteme benziyor 850 de nereyse -10, 2m de ise rahatlıkla 0 giriyor, bu görüntüler de bence gündüz 3c civarında olup suluda olsa kar görmemiz gerekiyor, geceleri ise bildiğin örtü yapabilecek bir kara dönebilecek değerlere iniyor

kuraklık ve barajların durumu haber bültenlerine konu olmaya başladı, resmen buğday öğütür gibi sistem öğütüyoruz, bana abartıyon diyenler gfs in yağış modelini açıp çarşamba gecesi ege denizi üzerinde bekleyen yağışların perşembe sabahı ne hale geldiğini görsün ve durumun vehametini düşünsünler bence zira ben bu yıl sağlam yağış alabileceğimiz konusunda endişelenmeye başladım

kasım ayında farklı bir beklenti ya da görüntü olsaydı şaşırırmıydık evet şaşırdık e n so hangi kasım ayını adam gibi geçirdik hatırlayan var mı her kış nerdeyse birbirinin kopyası oldu artık, kendi adıma söylüyorum modeller de en son görmek istediğim şeylr görünüyor önümğzde ki günlerde, bu da yeni türedi taaa iskandinav ya da ingiltere üzerinde oluşan ab lerin bize kadar uzanıp günler süren kuru lodos bırakması ve yağışın bize ulaşamadan doğal olarak buhar olması, ne ldu bu ege ab lerine bize lodos orada oluşan ab lerden doğardı ve yağışın yakın olmasın mütevellit yarım gün sürüp biter ve hemen yağış başlardı, ab nin kuzeye çekilip ardından soğuk çekmesinden bahsetmiyorum bile artık öyle oluşumlar hayal oldu, velhasıl kelam biz bu saçma sapan atmosferle daha çoooook yağış ve soğuk bekleriz

kış bitmeden bi yağmur görsek önce iyi olacak boşverin 2004 ü filan, her yaklaşan sistem 3-5 gün öncesinde az da olsa yağmur görünsede günü gelince sıfır yağışa dönüşüyor tıpkı bugün olduğu gibi eminim 1 kasım sistemi de aynı olacak zaen ahım şahım bir yağış görünmediği gibi günü gelince o da sıfır yağışa dönüşerek aynı bugün olduğu gibi sadece biraz daha soğuk olacak şekilde kuru poyraz esecek

ben verilerden filan bahsetmedim sadece deneyimlerimden yola çıkarak düşüncelerimi paylaştım ve yazıyı bir kaç kere sinirlenmeden anlayarak okursan özelikle bu kışın neden 2004 olamayacağını söyledim, tabii ki yanılabilirim takdiri ilahi ancak görünen köy kılavuz istemez

bu kışın 2004 ün kopyası olması imkansız neden mi, bir kere 2004 ü 2004 yapan sadece soğuk çekirdeği yakalamak değl bununla beraber yoğun yağışı yakalamaktı, onu bir kere geçin o her zaman olacak bir şey değil, zira durum ortada kuraklıktan kırılıyoruz, o yıl sonbaharı hatırlıyorum sistemler çok güzel yağış bırakıyor du, işin soğuk kısmına bir şey diyemem zira geçen seneye benzer şekilde sistemler doğulu giriş yapıyor dolayısıyla soğukların rahat giriş yapmasının yanında, yağış oluşturmama gibi bir sıkıntı var. 2004 gibi bir sistemin oluşması için soğukların daha batılı bir şekilde balkanları dolaşıp gelmesi gerektiğini hepiniz biliyorsunuz, bu da bu sefer yağış da sıkıntı olmasa bile soğukların trakya ya takılı kalıp geç girmesine ve yağışla soğuğun zamanında buluşamamasına neden olduğunu da hepimiz çok iyi biliyoruz. velhasıl ikisi aynı anda nasıl olyor derseniz onu ben dahil kimse bilmiyor eskiden bu durum çok daha sık oluyordu ancak son yıllar da 10 yıl da bir oluyor o da zaten 2004 oluyor

bu ülkenin kuraklıkla olan sınavı daha ne kadar sürecek çok erak ediyorum. Merak ettiğim bir konu daha var bu ülke kaç koldan yüksek basınçla çembere alınıyor, azor yerinde duruyor, ispanya italya ve balkanlar eylül başından beri yağışa doydu ancak bize yine tık yok, yarın öbür gün bu sefer azor devreye girer bize yine bol güneşli günler, eee bize ne zaman ve hangi olağanüstü şartlar oluştuğunda yağmur yağacak çok merak ediyorum.

accu nun sonbahar tahmini tıkır tıkır işliyor, adeta modeller de görünen basınç yerleşimleri, adamların 1 ay ömce çizdiği sinoptik görünüme uygun hareket ediyor, doğu avrupa da soğukların kol gezeceğini zaten adamlar öngörmüş ancak bu soğukların trakya ya yaklaşınca duvara toslayacağını da öngörmüşler tıpkı önümüzde beliren 26-27 ekim ve 2-3 kasım sistemleri gibi