Dondurucu Soğuklar ve Yoğun Kar Yağışı Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Iki yaka arasinda 100km yok kardesim sacma islere takiliyolar dek'in vurucagi yer belli olmaz gecen subatta anadolu ciglik atiyordu. Avcilar buyukcekmece arasi dekten yikildi anadoluda kar yoktu :) Oyle diyenlere he de geç kisacasi

Sultangazi ,başakşehir,arnavutköy ,çatalca,hadımköy kopmuştu hatırlayın .......

• kısacası merkezden uzak tüm avurupa yakası ilçeleri etkilendi.Tabi bazı ilçeler ayrı koptu şehirleşmenin az olduğu yüksek ve karasal semtler dekler ile coştu .büyükçekmece esenyurt avcılar .....örnekler çok yani :)

bir örnek daha
    yılbaşı sistemi büyükçekmece tarafları anadolu yakası kadar etkilenmeyecek dediler dekler en çok bizim üzerimizde durdu
    şans işi bu

• bir örnek daha
    yılbaşı sistemi büyükçekmece tarafları anadolu yakası kadar etkilenmeyecek dediler dekler en çok bizim üzerimizde durdu
    şans işi bu

Bulutlar büyükçekmeceyi seviyor sanırım gölün etkisi de olabilir mi acaba anlamadım bilimsel olarak pek sanmam ama aynı hareket Van gölünden gölet etkisinden gelen dekler ile bitlise yağar karın doğru orantısı şeklinde bir paradigma üretilebilir mi acaba :)

• yarın akşam marmaraya, özellikle güneyine iyi yağış geliyor inşaallah soğuma yeterli olursa yarın gece sabaha kadar olan süreçte bursa çok iyi kar alabilir, gerçi modeller dışında hiç bir kurum nedense yarın gece adam akıllı yağış vermiyor

• Bulutlar büyükçekmeceyi seviyor sanırım gölün etkisi de olabilir mi acaba anlamadım bilimsel olarak pek sanmam ama aynı hareket Van gölünden gölet etkisinden gelen dekler ile bitlise yağar karın doğru orantısı şeklinde bir paradigma üretilebilir mi acaba :)

büyükçekmece gölünün etkisi en çok dün gece görüldü bence
    başakşehirdeki yeşil kütlelerin oluşma sebebi bence o göldü ama tabii mantık olarak yapıorum bu tahmini :)
    aynen deklerın rotası genelde burası oluyor acaba niye bilimsel açıklaması varmı bilmiyorum

• üstadlar cuma günü gelen sistemde sıcaklık değerleri bana pek inandırıcı gelmiyor, neredeyse -15 bandı giriyor ancak mgm dahil bütün kurumlar gündüzleri 1-2 derede sıcaklık veriyor, bu da sağlam kar yağışı ve örtü oluşturması için yeterli değil, halbu ki -10 bile girmeyen bu sistemde bile yağış anında gündüzleri sıcaklık -1 civarındaydı, bu işte bir terslik yok mu

• Sistem kesin sen kimseyi dinleme özelikle e istanbulda kar yok diyenlere yarın akşam detaylı bi aciklama gelir hocalarımız dan

İnşaallah kardeşim bu ilk sistem pek tat vermedi Balıkesir deyim pazar gecesi yağdı adam gibi sonra sıfır hele bugün hiç yağmadı. Cuma inşaallah İstanbul da olacağım.

• İnşaallah kardeşim bu ilk sistem pek tat vermedi Balıkesir deyim pazar gecesi yağdı adam gibi sonra sıfır hele bugün hiç yağmadı. Cuma inşaallah İstanbul da olacağım.

Bu işi az cok bilirim 2010 dan beri model takip ederim her sene bu troller çıkar istanbulda simdiden yaka ayrımı yapanlar kar yağmaz diyenlere inanma benim analizime göre dekler kuvvetli olcaktir vurduğu yeri yikicaktir ama suanlik nereyi vuracağı belli değil

• 3 yıl Bitlis Tatvan da kaldım hiç abartmadan söylüyorum gece yerler kuru yatardik sabah olunca kapı açılmaz dı kar yüzünden çoğu sefer tek katkı evin çatısiyla eşitti kar yüksekliği sömestr tatilinde babamla istanbula gelecektik tam 2 gün otobüste yattık yollar açılmadı tipi denilen olay orda yaşanıyor ne 2002 ne 2004 ikisinde zevkle yaşadım ama oralar başka dikkat ederseniz Türkiyedeki en çok kar Bitlis e yağar o da büyük ihtimal van gölü etkisi

• Sistem kesin sen kimseyi dinleme özelikle e istanbulda kar yok diyenlere yarın akşam detaylı bi aciklama gelir hocalarımız dan

Sistem kesin değil ALLAH izin verirse sistem gelecek inşaALLAH Hayırlısıyla :)

Einmal editiert, zuletzt von Yusuf63 ()

• 3 yıl Bitlis Tatvan da kaldım hiç abartmadan söylüyorum gece yerler kuru yatardik sabah olunca kapı açılmaz dı kar yüzünden çoğu sefer tek katkı evin çatısiyla eşitti kar yüksekliği sömestr tatilinde babamla istanbula gelecektik tam 2 gün otobüste yattık yollar açılmadı tipi denilen olay orda yaşanıyor ne 2002 ne 2004 ikisinde zevkle yaşadım ama oralar başka dikkat ederseniz Türkiyedeki en çok kar Bitlis e yağar o da büyük ihtimal van gölü etkisi

Evet abi su bitlis ayri bi arastirma konusu yapilmali her sene 2 metre kar yagiyo resmen:)

Biz vanlıyız kardeşim biliyorum babam anlatırdı
    gündüz -20yi geçemiyormuş bazı zamanlar
    kar kalınlığı tek katlı ev boyutlarında oluyormuş genelde hatta bazen elektrik direklerine kadar bile oluyormuş
    köy yolları sadece 3 ay açıkmış
    yani oralar öyle buradaki de kış mı kar mı ?