6 Ocağa Kadar Olan Görünüm

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yahu bışey dıcem arkadaslar hersey ıyı guzelde unutuyorsunuz hemen bunları arkadaslar bu dongu 1929 dongusuyle hareketıyle herşeyıyle aynı sekılde devam edıyor bıre bır kopyası gıbıler o senelerde basınc ve modellerındende gorundugu gıbı hersey bı subat gunu baslamıs gerısını sız dusunun derım morel bozmayın efsane kıs gorecegız gıbı hayırlısı bakalım

• Geçmişten bir kıyaslama yapacaksanız fazla gerilere gitmemenizi öneririm. 1929,1954 gibi kışlar yerine son 20-30 sene içinden bir yada birkaçıyla benzerlik kurmaya çalışsanız daha gerçekçi ve doğru bir iş yapmış olursunuz. Bugünkü koşullarla 50-100 sene önceki koşullar arasında ciddi farklar var. Küresel ısınma sonucu yaklaşık 2 derecelik bir artış var en başta. Bir defa bunu gözden kaçırmamak gerekir. Zaten mevsim normalleri yada başka bir deyişle uzun yıllar ortalamaları da son 30 sene dikkate alınarak hesaplanır. Çok süpersonik bir kış mı olacağını tahmin ediyorsunuz o zaman 2004 deyin 2006 deyin 2012 deyin, olur da çetin bir kış geçirirsek bu örnekler de sizi kurtarır merak etmeyin. İlle de Boğaz'a buzlar getirmek, Haliç'i dondurmak niyetindeyseniz size hayallerinizde başarılar dilerim. Bu kış olmazsa bir kış mutlaka ulaşırsınız hayallerinize.

• Geçmişten bir kıyaslama yapacaksanız fazla gerilere gitmemenizi öneririm. 1929,1954 gibi kışlar yerine son 20-30 sene içinden bir yada birkaçıyla benzerlik kurmaya çalışsanız daha gerçekçi ve doğru bir iş yapmış olursunuz. Bugünkü koşullarla 50-100 sene önceki koşullar arasında ciddi farklar var. Küresel ısınma sonucu yaklaşık 2 derecelik bir artış var en başta. Bir defa bunu gözden kaçırmamak gerekir. Zaten mevsim normalleri yada başka bir deyişle uzun yıllar ortalamaları da son 30 sene dikkate alınarak hesaplanır. Çok süpersonik bir kış mı olacağını tahmin ediyorsunuz o zaman 2004 deyin 2006 deyin 2012 deyin, olur da çetin bir kış geçirirsek bu örnekler de sizi kurtarır merak etmeyin. İlle de Boğaz'a buzlar getirmek, Haliç'i dondurmak niyetindeyseniz size hayallerinizde başarılar dilerim. Bu kış olmazsa bir kış mutlaka ulaşırsınız hayallerinize.

Kimsenin burada Haliçi-Boğazı dondurmaya niyeti olduğunu sanmıyorum.Bence çok iğnelici ve insanların duygularını kırıcı konuşuyorsunuz zaten kötü giden kasım-aralık insanları iyice üzdü.Böyle devam ettikçe de insanları kendinizde sadece uzaklaştırırsınız.

• Silverhand verilen 1929 örneğinde Boğaz'a buzlar gelmiştir. Arşivlerden kontrol ederseniz görürsünüz. Bu beklenti içinde olanlar bu kış boğaza buzların geleceğini de bir taraftan söylemiş olurlar. Bu gerçeği açıkça ifade etmemi siz iğneleyici konuşmak yada insanları küçük düşürmek, kırmak aşağılamak niyetiyle söylediğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben sadece daha akılcı mantıklı düşünceden yanayım.

• Silverhand verilen 1929 örneğinde Boğaz'a buzlar gelmiştir. Arşivlerden kontrol ederseniz görürsünüz. Bu beklenti içinde olanlar bu kış boğaza buzların geleceğini de bir taraftan söylemiş olurlar. Bu gerçeği açıkça ifade etmemi siz iğneleyici konuşmak yada insanları küçük düşürmek, kırmak aşağılamak niyetiyle söylediğimi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ben sadece daha akılcı mantıklı düşünceden yanayım.

Bende akılcı ve mantıklı düşenden yanayımdır sadece insanlar zaten kötü giden havalar yüzünden oldukça gergin daha fazla germeye gerek yok diye düşündüm :) Ne diyelim 2004-2006 karışımı bir kış beni mutlu eder en kötü geçen seneki gibi olsa kafidir.

• Tamam bak şimdi oldu. 2004, 2006 benzeri bir kış bekliyorum denildi de bir şey mi söyledik. İlle de çetin bir kış beklentisi içindeyseniz bunlar çok daha makul örneklerdir.

hemşeri bafralı ben de ladikliim kardeşim konuya gelince eskiden bi 50 sene sonra "hey gidi günler "yani 2015 ler diye başlayan cümlenin sonu eskiden kar yağardı şimdi onu bile göremez olduk demek gibi bir şey bu zaman değiştikçe sanırım istekler beklentiler de değişir oluyor o zamanın kışlarından ziyade küresel ısınma daha 10 senelik hadise daha öncesinde o da yoktu ama var olan bir şey vardı son yıllarda düyanın dengesi bozuldu burası gerçek ama buzullu yıllardan bir anda normal kışlara geçiş olmadı hava hareketleri çok önemli bu konuda kış ayları ülkemizde azorve basra basınçlarında kaldığında ılık sibirya izlanda yb alanı altında kaldığında soğuk ve kar yağışlı olduğu okul çağlarında öğretilen en basit olgudur ama ya sibirya etkisi altında kalıp da kışın yine ılık geçtiği olursa ki son yıllarda bu oluyor aslında hava hareketleri var ancak besleyici ana merkezde yeteri kadar soğuma olmadığı için bizim ülkemize gelene kadar yok oluyor ve etkileri sadece yüksek kesimlerde var kırsal alanlarda oluyor bunlarda ekolojik etkenler ve yüksek binalar yoğun insan modeli barajlar vs de eklenebilir bu kadar olumsuz etken olunca kar yağan yere kar yağmıyor malesef yeterli soğuma olmuyor

Aga hayırdır ?

Benim 1929 gibi bir beklentim yok ama bekleyenleri aşağılayıcı olan bu yorumunuz benim canımı sıktı.

Sen kendini ne sanıyorsun, ne bilipte milleti aşağılama yetkisini kendinde görüyorsun.

Boş konuşup insanların sinirini bozmaktan başka yaptığın iş yok.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Illaki atmosferin yapisi geregi bu dongu degisecek.

Uzun vadede suan hicbir belirti goremiyorum.

hocam nedense bu döngü bizim aleyhmize olunca hiç değişmiyor, belki de hiç değişmeyebilir modellerde sürekli üzerimize akan soğuklar olsa tamam en fazla 1 hafta sürer ve hooop tepe takla olur ancak , iş yb ye gelince şu an olduğu gibi 2 ay hiç değişmeyebili, ocağın 20 sinden sonra değişecek döngüden ne hayır gelir zaten şubat 20 de cemreler düşmeye başlıyor ve gerçekten de döngü değşiyor basınçlar mükemmel konum alıp sürekli üzerimize soğuk hava pompalıyor ancak bu seferde artık mevsim değişmeye başladığı için gelen sistemler de ona keza yeterli soğumada olmuyor ve yine kar göremiyoruz bunun örneklerini neredeyse her mart ve nisan aylarında yaşar olduk

• Doğa birçok kendini kurtarma mekanizmasına sahiptir. Mesela buzlar eridikçe denizler soğur. Sıcaklık arttıkça yağış, yağış arttıkça kar örtüsü artar ve karalar radyatif yolla soğur. Bunlar çoğu kişinin bildiği mekanizmalardır. Bunların dışında da doğa fabrika ayarlarına dönmek için çok sayıda mekanizmaya sahiptir. O yüzden bu yıllarda tam tersine geçmişte asla karşılaşamayacağımız ekstrem fırtına, kar gibi olaylarla karşılaşabiliriz. Çünkü ayarı bozulmuş bir şey özüne dönerken bir nötralleşme tepkimesi gibi büyük bir şiddetle bu işi yapar. Biz de şuan ayarı bozulmuş bir atmosferde olduğumuzdan doğanın başaramasa da kendisini fabrika ayarlarına döndürmeye çalıştığı bu süreçte nadir hava olaylarıyla karşılaşacağız. Bu yüzden eski kışlar dediğiniz yıllara imkansız demeyin.

Bu arada uzun vade gayet güzel. Ben düzelme belirtileri görüyorum. Moral bozmayın. :)

• Doğa birçok kendini kurtarma mekanizmasına sahiptir. Mesela buzlar eridikçe denizler soğur. Sıcaklık arttıkça yağış, yağış arttıkça kar örtüsü artar ve karalar radyatif yolla soğur. Bunlar çoğu kişinin bildiği mekanizmalardır. Bunların dışında da doğa fabrika ayarlarına dönmek için çok sayıda mekanizmaya sahiptir. O yüzden bu yıllarda tam tersine geçmişte asla karşılaşamayacağımız ekstrem fırtına, kar gibi olaylarla karşılaşabiliriz. Çünkü ayarı bozulmuş bir şey özüne dönerken bir nötralleşme tepkimesi gibi büyük bir şiddetle bu işi yapar. Biz de şuan ayarı bozulmuş bir atmosferde olduğumuzdan doğanın başaramasa da kendisini fabrika ayarlarına döndürmeye çalıştığı bu süreçte nadir hava olaylarıyla karşılaşacağız. Bu yüzden eski kışlar dediğiniz yıllara imkansız demeyin.

Bu arada uzun vade gayet güzel. Ben düzelme belirtileri görüyorum. Moral bozmayın. :)

nedense o ekstrem dediğiniz olayların, metrelik kar filan hiç görmedik bizim gördüğümüz hep aylar süren yağış sıkıntısı ve bunu ilk defa bu sene yaşamıyoruz son 5-6 senedir en az 3 kere filan yaşamışızdır

• Çok haklısınız. Ben yaradılış gereği sinirliyimdir. Böyle milleti aşağılama yetkisini kendinde gören kişileri görünce dayanamıyorum.

Ben kimseyi aşağılamıyorum. Bu adam acaba ne demek istiyor diye sinirlenmeden bir sonuca ulaşmaya çalışırsanız eminim siz de bana hak verirsiniz. O yazıda vermek istediğim mesaj eski kışlarla şimdiki kışlar arasında ciddi farklar olduğudur. Gerçekler acıdır. Yazdıklarımdan rahatsız olan çok çünkü ben gerçekçiyim hayalci değilim ama diyorum ya gerçekler acıdır. Bafralı55 gibi siz de bu mesajı birilerini aşağılama niyetiyle yazdığımı düşündünüz oysa benim derdim hayaller değil gerçekler idi. Bunu anlayan anladı ve hakikaten eski kışlar başkaymış şimdiki kışlar çok başka dedi bunun ardında yatan nedenleri kendince sıraladı. Bu konu benim açımdan kapanmıştır. İsteyen istediği yere çeksin yada rahatsız olsun ben doğru bildiğimi söylemeye devam edeceğim.

• Gerilmeyin arkadaşlar.Eminim ki Bay Hava da çetin bir kış istiyordur ama o gördüğünü aktarmış. Burada herkes bir baskasinin yorumuna saygili olur,diger forumlara benzemeyelim