İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Umarım U-WRF yılın hatasını yapar adam akıllı yağış vermemiş yarın gün boyu lokal lokal oluşumlardan başka bir şey yok demiş U-WRF.

• Silverhand Kardeş memlekette durum.ne bnde ladikliyim köye gitcm sence.sıkıntı olur mu

[size=x-large][font=Arial, sans-serif]Güntekin Onay : Gün gelecek FEDA diye dalga geçtiğiniz BEŞİKTAŞ puan kaybetsin diye dua edeceksiniz.[/font][/size]

• Umarım U-WRF yılın hatasını yapar adam akıllı yağış vermemiş yarın gün boyu lokal lokal oluşumlardan başka bir şey yok demiş U-WRF.

bugün öyle bir hata yaptıysa yarın öyle bir hata yapmaması için hiçbir sebep yok :D ben bir tahminde bulunayım duygusal davranma diyeceksiniz ama ben boğaz da bir bant bekliyorum ve yarın poyrazla birlikte zamanla da çatalca tarafında bir bant oluşabilir boğazdaki bantta gittikçe batıya kayabilir
    anadolu yakası ise sıkı dursun bence çünkü sakaryadan kuvvetli uzun bantlar alabilir

• Sıkıntı olacaktır yollar.Samsun/Bafra'ya gitmek vardı şu sistemde bir sınavdan büte kaldık diye gidemiyorum yılbaşında 70 cm'de kaçtı zaten.Bende moraller sıfır.

Hayırlısı olsun be abi :)

[size=x-large][font=Arial, sans-serif]Güntekin Onay : Gün gelecek FEDA diye dalga geçtiğiniz BEŞİKTAŞ puan kaybetsin diye dua edeceksiniz.[/font][/size]

• Bu gece Sabahlıyacak yada radar takip etcek birşey yok gibi, Ancak sabahki gibi beklenilmeyen yağışlar gelebilirmi bilmiyorum Ama beklemeye değmez. Yarından sonra sabahlıyıp radar takibi yapmak daha mantıklı

Bugün mucape haritasında yoğun görünen yerler iyi kar aldı, yağış haritasında değil. O yüzden ben hiç bakmıyorum bile yağış haritasına. Ayrıca mucape normal capeden farklı olarak kendini daha çok yağışın olduğu alanlarda belli ettiğinden yağış konusunda daha iyi bir fikir verir. Bolca mucape verdiği için inşallah yüzyılın hatasını yapmaz diyorum. Şu haliyle muhteşem bir çıktı, yanlış yorumlamayalım.

MM5 modeli ise Ukrayna WRF'sinin mucape öngördüğü alan için aklını kullanmış ve bant öngörmüş. Çok tutarlı bir model olmasa da dayanağı olduğundan güvenmek lazım. Ayrıca az yağış verdi diye de moral bozmamak lazım. Konvektif yağışlarda biz sadece modelin yağış verip vermediğine ve konveksiyon miktarına bakarız, yağış miktarına değil. ;)

Ayrıca herkes 500 hPa sıcaklığı ile ilgileniyor fakat bunun hiçbir belirleyiciliği yok. Niyesi; kararsızlık katmanı o seviyeye kadar çıkmıyor. Bu yüzden bizi ilgilendiren seviye 700 hPa seviyesidir. O da yarın geceye kadar 500 hpa gibi ısınmayıp soğuk kalacağından konveksiyonun bozulacağı filan da yok. ;)

Şimdi yağış kesildi, zaten kesilmesini bekliyordum. "Aaa tahminin tutmadı" demeyin. Ben sizi şikayet etmem, mesajınızı da silmem. Screenshot alıp yarın öğlende elimde kahveyle kar manzarası önünde keyif yaparken foruma atarım. Pis pis gülerim. Rezil ederim. Hala yaparım diyorsanız yapın, benim için de eğlence olur valla. :)

• Root

1)Bu gece için yağış beklemiyorum dedim.Sabah-Öğlen için kişisel bir yorumum olmadı.

2)Sadece U-WRF'yi yorumladım.Model yorumlaması gibi %100 yağış olmayacak demedim.U-WRF ne gösteriyorsa onu aktardım.

3)Bende senin baktığın verileri takip ediyorum.

Fazla bulaşmayın bana zaten büte kaldığım için oldukça sinirliyim büt yüzünden yine metrelik kar yağacak olan memlekete gidemiyorum.

• Sadece birinci kısmı sana yazdım, geri kalanı beşsantimcilere. :)