İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arıf ustadında dedıgı gıbı gumbur gumbur gelıyor sıstem . Bugunku modellerde hıc fena degıl.[hr]
    Iste arkadaslar meteorolojıden bıze bır yazı. Su ana kadar hıc bır duzgun tahmın yapamayan bır kurumdan ısını duzgun yapan ınsanlara adanmıs bır yazı da dıyebılırız. Yazıda teknık ımkanlarının ne kadar gelısmıs oldugundan bahsedılıyor. Ahh Ahh bızde o ımkanlar olsa yuzde 99 tuttururduk tahmınlerımızı yazıklar olsun sıze.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=228041

[size=large]Istanbul için ilk kar tahminim:22 Ocak [/size]

Einmal editiert, zuletzt von karmanyagi ()

• 20-25 ocak arası bir soğuk hava dalgası istanbula gelebilir ama şimdilik bunları konusmanın zamanı değil diyorum.cünkü istanbulda 10-19 ocak arası uzun bir ısınma periyodu yaşayacagız.tabii bu sürenin azalması ihtimalide var o da nasl olacak.ao düşüşe inerse ocak 16-17 gibi ılık havanın kırılacagını ve sıcaklık derecelerininde mevsim normallerine ineceğini düşünüyorum.yani kısacası toparlamak gerekirse istanbulda ocagın 20 isine kar beklemeyin.yağarsada sürpriz olur bundan sonra oldu.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

• 22 ocakta istanbulda kar yagacaktir. Ve meteoroloji her zamanki gibi son 3 gun kala tahminini degistirecektir. Bunu meteoroloji hep yapiyor. 11 aralik sistemindede aynisi oldu 29 araliktada. Bunyamin yilbasinda kar yok dedi masallah ulkenin yarisina kar yagdi. Merak etmeyin soguk hava gelecektir. Ayrica biz olaganustu hadiseler olacak muhabbeti yapmiyoruz. Sadece 85 kisi tekrar yasanabilir diyoruz Eger bole bir sey yasanmissa bu olaganustulikten cikar ve ihtimaller arasinda yer alir. Turkiyeye kar yagmasi ozelliklede Istanbula ocak subat mart aylarinda yagmasi gayet dogal bir durumdur. Asil olaganustu olarak nitelendirebilcegimiz durum su an icinde bulundugumuz durumdur. Su son 3 senede sicaklik rekorlari kiriliyor. Lutfen bunlar goz arda edilmesin. Birakin meteoroloji kendi tahminini yapsin . Bizler neden burdayiz ? Cogumuz burada cunku meteoroloji saglikli tahminler cikaramiyor. Onlari dinleseydik burada insanlar bosuna tahmin uretmez ve herkes hemfikir olurdu. [hr]
    Arkadaslar son guncellemeleri inceledim. Artik hersey bizim lehimize donuyor diyebiliriz. Oncelikle Joe bastardinin yanilmiyorsam aralik ayiydi. Aralik ayinda yaptigi ongorusunu paylasmak istiyorum. Ne demisti avrupa aralikta soguk olacak. Ancak daha sonra azorun balkanlara kadar genislemesi sonucu Guneydogu avrupa 3 ay boyunca cetin kis kosullari yasacak. Ongorusu bu sekildeydi. Peki su ana kadar boylemi oldu . Ongorusu yuzde 50 olarak tuttu diyebiliriz. Avrupadaki sogugu tahmin etti. Ancak bizim bu kis sadece aldigimiz 1 tane duzgun sistemimiz oldu. O da 11 aralik sistemiydi. Peki bu neden boyle oldu? Cunku Bastardi 'nin ao nun pozitif yonlu beklentisi henuz gerceklesmedi ve Ao genel olarak kuvvetli negatiflerde seyretti. Bu nedenle biz su 2 aylik periyotta sicak bir kis yasadik. Ancak su son 2-3 guncellemedir ki Ao 16 sindan sonra gozle gorulur bir bicimde -2 ye doru yukseliyor. Bizim sert bir kis yasayabilmemiz icin Ao nun notre yakin olmasi gerekir. Kismen bu artik gerceklesmeye basladi. Bunu daha oncede belirtmistim Ao da yoluna girecek diye belki pek dikkate alinmadim ancak dediklerim olmaya basladi. Ao nun bu pozitif yonlu atagi bize polar kokenli sistemler getirecektir. Tekrardan soyluyorum belki en az 100 kere soyledim asil subat ve mart unutulmayacak. Simdilik benim beklentilerim bu yonde. Sistem arif hocaninda dedigi gibi yara yara geliyor. Umarim yine Edirne ' den donmez ancak kararli bir sistem gibi duruyor. 1 Ocaktan beri konusuluyor bu sistem ve su anki gorunumu bizi etkilemesi yonunde. Ozellikle Marmara ve Bati Karadeniz etkileyecek . Sistem Karadeniz dogu kesimini de etkileyecektir. Ancak sahil kesimlerinde kar degerlerine dusururmu bence biraz zor. Bu sene yine Marmara bolgesi diger bolgelere gore biraz daha sansli gibi duruyor. Ancak Subatta Ic Anadoluda nasibini alacak. Doguyu konusmaya bile gerek yok bence. Guneydoguya gelirsek su an icin soguk alanin disinda gibi sanki ama daha konusmak biraz zor. Izmir Subat ayinda kar yagislari alabilir(11 aralik sisteminde oldugu gibi) Akdeniz bolgesine gelirsek goller yoresi kar yagisi alacaktir. Ama kiyi kesimler bunun tahminini yapmak bence cok zor. Cunku zaten oralara kar yagmasi cok ekstrem bir durumdur. Nitekim subattaki ongorum gerceklesirse kiyi kesimlerdede kky gorulebilir.

[size=large]Istanbul için ilk kar tahminim:22 Ocak [/size]

Einmal editiert, zuletzt von karmanyagi ()