5-6 Ocak ve sonrası...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaşlar, sistem karakteristiği gereği lake effect yaratacaktır, bu da etkili kar sağanaklarının İstanbul il geneli ve Tekirdağ'ın doğusuna kadar etkilenmesi demektir ancak asıl aslan payı bölgenin doğusunun...

başkan batı karadeniz yorumunu alamadım görmedim galiba karabük ne olur bu sistem?

• Yurdumuz kuzeybatı kesimleri 4 Ocak öğle saatlerinden sonra yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Trakya civarında ve gece geç saatlerden sonra Bursa Balıkesir, Çanakkale, Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmura ve kara dönecek yağışlar İstanbul ve çevresinde hafif olarak devam edeceğini düşündüğüm yağışlar 5 Ocak P.tesi günü sabah saatlerinde önce yükseklerde ardından öğleye doğru il genelinde kara dönüşecek. Kar yağışının özellikle P.tesi günü akşamüstü 16:00 dan sonra il genelinde etkili olmasını bekliyorum. Sıcaklıklar akşam saatlerinde 2C civarına düşecek ve kuvvetli yıldız yönlü rüzgar hissedilen sıcaklığın -4C civarında olmasını sağlayacak. Salı günü sabah saatlerinde Marmara'nın batısı hariç tüm bölgedeki ilk ve orta dereceli okulların tatil edilmesini bekliyorum. Salı günü öğle saatlerinden sonra İstanbul'da sıcaklığın sıfırın altına inmesini ve özellikle Anadolu yakasını daha fazla etkilemesini beklediğim yağışın biriktirdiği karın yerde artmasını bekliyorum. Çarşamba sabaha karşı başlayacak olan kar yağışının ise kamu özel hemen hemen tüm iş yerlerinin Çarşamba gününü tatil ilan etmelerini gerektirecek derecede etkili ve yoğun olmasını bekliyorum. Bu yağış ile öğleden sonra sistem gücünü şehrin batısından itibaren yitirmeye başlayacak ancak lake effect sebebiyle aralıklı etkili kar sağanakları il genelinde devam edecek, rüzgarın şiddeti hafifleyecek ve bence çoluğu çocuğu kar topu oynamaya çıkarmak için en güzel vakit çarşamba öğle saatlerinden sonra olabilir. Buzlanma ve don olayından bahsetmeye gerek yok, özellikle Salı ve Çarşamba arabalar garajlarda kalsa iyi olur, kış lastiği felan iflah etmez bu havada Allah kimseleri yolda bırakmasın derim. Daha başka ne diyebiliriz, iskandinavya ve ukrayna üzerinden her 3 günde bir bir salınım var üzerimize, meteor yağmuruna benzetiyorum ben bu durumu ve devam edeceğe benziyor. Ocak ayının 20'sine doğru bir sağlam sistemimiz daha yolda gibi, aradaki çerezlerden bahsetmiyorum bile.
    Sevgiyle kalın...

üstad adıyaman ve güneydoğu için de beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

• Soğuktan daha fazla yağıştan daha az etkilenir, illa ki yağış olacak ancak sistemin girişinde zaten büyük bölümü karla karışık yağmur olarak düşecek sonrasında da sağanak geçişler olabilir ancak yağışın esas yoğun olacağı bölge Marmara'da İstanbul boğaz çevresi, Anadolu yakası, Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, yalova ve Bursa ile Balıkesir'in doğu ilçeleridir.

İstanbulun avrupa yakası niye bu kadar şanssız:31582

• 2 şehir. Antalya'da GFS'ye dikkat.

İSTANBUL

ANTALYA (Manavgat)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• büyük şanssızlık dek şansıda yok antalyanın

Çok nadir gelir böyle kar seviyelerine Antalya... Antalya'da bilindik kütleler bu soğuk ile birlikte gelse ciddi bir kar alabiliriz. Ama mümkün olmuyor maalesef.
    Zaten ben kar beklentisinde değilim. Yağmur yağsında şu soğuğu çok fazla hissetmeyelim.

Manavgat'tan (Antalya) yaklaşık 60 km içeri gittiğinizde yani Antalya - Konya sınırına yaklaştığımız yerde GFS -16lık morcukları yapıştırmış. Israrlada aynı vere veriyor güncellemelerinde. Onlarada yazık olacak :D

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

Einmal editiert, zuletzt von CrossBench ()

• üstadlar biraz başlığın dışında ama değinmeden edemicem, mgm den kar kalınlıklarına baktım da ne göreyim bilecik 72 cm olacak iş değil, biz bursalılar 10 senedir 2004 le övüne duralım atı alan üsküdarı geçmiş,galiba bu kış ne kadar soğuk olsada tarihinde 15-20 cm den fazla kar göremeyen nisbeten nem ve yağış sıkıntısı olan şehirlerin yılı olacak, önce kasımda konya-karaman gibi yere 50 cm kar, sşimdi ise bilecik,eskişehir gibi yerlere rekor kar, vallahi çok ilginç

• antalya -15 görmez herhalde hiç görmedim şuana kadar olursa yağışta olursa garanti kar olur antalyalılar size bi süpriz olabilir

Ne -15'i... Uçmayın o kadar. :) Gece Antalya merkezde olmasada ilçelerinde -1, -2 görülür. Yüksekleride -6'yı rahat görür.

Albert Einstein

• Hocam Manavgat(Antalya'nın doğusu) sadece kuru soğuk mu olacak? MGM yağış vermemiş. Pazartesi ve salı yağmur var. Diğer günler yağış yok diyor.

Albert Einstein

• üstadlar biraz başlığın dışında ama değinmeden edemicem, mgm den kar kalınlıklarına baktım da ne göreyim bilecik 72 cm olacak iş değil, biz bursalılar 10 senedir 2004 le övüne duralım atı alan üsküdarı geçmiş,galiba bu kış ne kadar soğuk olsada tarihinde 15-20 cm den fazla kar göremeyen nisbeten nem ve yağış sıkıntısı olan şehirlerin yılı olacak, önce kasımda konya-karaman gibi yere 50 cm kar, sşimdi ise bilecik,eskişehir gibi yerlere rekor kar, vallahi çok ilginç

Daha dur bakalım yeni başlıyor kış mesaisi