5-6 Ocak ve sonrası...

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Antalya'da yağış olsunda soğuk/sıcak önemli değil. Zaten kar almaz burası. Boşuna soğuk yemeyelim :D Burdur inşallah yağış yönünden şanslı çıkar. O taraflara sık sık gidiyorum. Nasipse bu tarihlerde de gidip yaşarım sistemi :)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• üstadlar bu sistemde,geçen sisteme göre 850 de resmen -20 filan giriyor ama yer sıcaklıklarında nedense fazla yansımıyor, marmara için yine 0-1 derece gibi sanki yine neredeyse kar sınırında kalıyor yani şöyle örtü yapacak gibi gündüzleri sıfırın altına pek düşmüyor zaten yağış da pek tatmin edici değil gibi ama belli olmaz inşaallah değişir.

• üstadlar bu sistemde,geçen sisteme göre 850 de resmen -20 filan giriyor ama yer sıcaklıklarında nedense fazla yansımıyor, marmara için yine 0-1 derece gibi sanki yine neredeyse kar sınırında kalıyor yani şöyle örtü yapacak gibi gündüzleri sıfırın altına pek düşmüyor zaten yağış da pek tatmin edici değil gibi ama belli olmaz inşaallah değişir.

Ne 0-1'i kardeşim çözünürlük düşük olduğundan deniz ile karışıyor 1500 metrede -20 iken yeryüzünde 0 nasıl olsun.

• Salı-Çarşamba-Perşembe günlerinde İstanbul'da sıcaklıklar 0'ın üstünü biraz zor görür.
    Wildleo üstad da bana hak verecektir bu konuda :)

aynen katılıyorum, günün en yüksek sıcaklığının özellikle çarşamba ve perşembe -2C nin altında gerçekleşmesini bekliyorum

evet gündüz dahi örtü yapacak kuvvette soğuk hava bekliyoruz, salı 0C leri geçemeyecek çarşamba ve perşembe -2C lerin üstüne çıkamayız, gece ise -6 C ler bekliyorum...

• Yurdumuz kuzeybatı kesimleri 4 Ocak öğle saatlerinden sonra yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Trakya civarında ve gece geç saatlerden sonra Bursa Balıkesir, Çanakkale, Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmura ve kara dönecek yağışlar İstanbul ve çevresinde hafif olarak devam edeceğini düşündüğüm yağışlar 5 Ocak P.tesi günü sabah saatlerinde önce yükseklerde ardından öğleye doğru il genelinde kara dönüşecek. Kar yağışının özellikle P.tesi günü akşamüstü 16:00 dan sonra il genelinde etkili olmasını bekliyorum. Sıcaklıklar akşam saatlerinde 2C civarına düşecek ve kuvvetli yıldız yönlü rüzgar hissedilen sıcaklığın -4C civarında olmasını sağlayacak. Salı günü sabah saatlerinde Marmara'nın batısı hariç tüm bölgedeki ilk ve orta dereceli okulların tatil edilmesini bekliyorum. Salı günü öğle saatlerinden sonra İstanbul'da sıcaklığın sıfırın altına inmesini ve özellikle Anadolu yakasını daha fazla etkilemesini beklediğim yağışın biriktirdiği karın yerde artmasını bekliyorum. Çarşamba sabaha karşı başlayacak olan kar yağışının ise kamu özel hemen hemen tüm iş yerlerinin Çarşamba gününü tatil ilan etmelerini gerektirecek derecede etkili ve yoğun olmasını bekliyorum. Bu yağış ile öğleden sonra sistem gücünü şehrin batısından itibaren yitirmeye başlayacak ancak sea effect sebebiyle aralıklı etkili kar sağanakları il genelinde devam edecek, rüzgarın şiddeti hafifleyecek ve bence çoluğu çocuğu kar topu oynamaya çıkarmak için en güzel vakit çarşamba öğle saatlerinden sonra olabilir. Buzlanma ve don olayından bahsetmeye gerek yok, özellikle Salı ve Çarşamba arabalar garajlarda kalsa iyi olur, kış lastiği felan iflah etmez bu havada Allah kimseleri yolda bırakmasın derim. Daha başka ne diyebiliriz, iskandinavya ve ukrayna üzerinden her 3 günde bir bir salınım var üzerimize, meteor yağmuruna benzetiyorum ben bu durumu ve devam edeceğe benziyor. Ocak ayının 20'sine doğru bir sağlam sistemimiz daha yolda gibi, aradaki çerezlerden bahsetmiyorum bile.
    Sevgiyle kalın...

• Yurdumuz kuzeybatı kesimleri 4 Ocak öğle saatlerinden sonra yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Trakya civarında ve gece geç saatlerden sonra Bursa Balıkesir, Çanakkale, Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmura ve kara dönecek yağışlar İstanbul ve çevresinde hafif olarak devam edeceğini düşündüğüm yağışlar 5 Ocak P.tesi günü sabah saatlerinde önce yükseklerde ardından öğleye doğru il genelinde kara dönüşecek. Kar yağışının özellikle P.tesi günü akşamüstü 16:00 dan sonra il genelinde etkili olmasını bekliyorum. Sıcaklıklar akşam saatlerinde 2C civarına düşecek ve kuvvetli yıldız yönlü rüzgar hissedilen sıcaklığın -4C civarında olmasını sağlayacak. Salı günü sabah saatlerinde Marmara'nın batısı hariç tüm bölgedeki ilk ve orta dereceli okulların tatil edilmesini bekliyorum. Salı günü öğle saatlerinden sonra İstanbul'da sıcaklığın sıfırın altına inmesini ve özellikle Anadolu yakasını daha fazla etkilemesini beklediğim yağışın biriktirdiği karın yerde artmasını bekliyorum. Çarşamba sabaha karşı başlayacak olan kar yağışının ise kamu özel hemen hemen tüm iş yerlerinin Çarşamba gününü tatil ilan etmelerini gerektirecek derecede etkili ve yoğun olmasını bekliyorum. Bu yağış ile öğleden sonra sistem gücünü şehrin batısından itibaren yitirmeye başlayacak ancak lake effect sebebiyle aralıklı etkili kar sağanakları il genelinde devam edecek, rüzgarın şiddeti hafifleyecek ve bence çoluğu çocuğu kar topu oynamaya çıkarmak için en güzel vakit çarşamba öğle saatlerinden sonra olabilir. Buzlanma ve don olayından bahsetmeye gerek yok, özellikle Salı ve Çarşamba arabalar garajlarda kalsa iyi olur, kış lastiği felan iflah etmez bu havada Allah kimseleri yolda bırakmasın derim. Daha başka ne diyebiliriz, iskandinavya ve ukrayna üzerinden her 3 günde bir bir salınım var üzerimize, meteor yağmuruna benzetiyorum ben bu durumu ve devam edeceğe benziyor. Ocak ayının 20'sine doğru bir sağlam sistemimiz daha yolda gibi, aradaki çerezlerden bahsetmiyorum bile.
    Sevgiyle kalın...

peki tekirdağnın çorlu ,ilçesi ve istanbulun silivri ne olur

• Soğuktan daha fazla yağıştan daha az etkilenir, illa ki yağış olacak ancak sistemin girişinde zaten büyük bölümü karla karışık yağmur olarak düşecek sonrasında da sağanak geçişler olabilir ancak yağışın esas yoğun olacağı bölge Marmara'da İstanbul boğaz çevresi, Anadolu yakası, Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, yalova ve Bursa ile Balıkesir'in doğu ilçeleridir.

• Soğuktan daha fazla yağıştan daha az etkilenir, illa ki yağış olacak ancak sistemin girişinde zaten büyük bölümü karla karışık yağmur olarak düşecek sonrasında da sağanak geçişler olabilir ancak yağışın esas yoğun olacağı bölge Marmara'da İstanbul boğaz çevresi, Anadolu yakası, Kocaeli, Adapazarı, Bilecik, yalova ve Bursa ile Balıkesir'in doğu ilçeleridir.

Off Avrupa yakası ne kadar şanssız ya kuru soğuğu çekicez :(

• Arkadaşlar, sistem karakteristiği gereği sea effect yaratacaktır, bu da etkili kar sağanaklarının İstanbul il geneli ve Tekirdağ'ın doğusuna kadar etkilenmesi demektir ancak asıl aslan payı bölgenin doğusunun...

• Arkadaşlar, sistem karakteristiği gereği lake effect yaratacaktır, bu da etkili kar sağanaklarının İstanbul il geneli ve Tekirdağ'ın doğusuna kadar etkilenmesi demektir ancak asıl aslan payı bölgenin doğusunun...

B.karadeniz kıyıları hakkında ne dusunuyorsunuz hocam ?

kar mar yok bizeHfyeni (46)

• Arkadaşlar, sistem karakteristiği gereği lake effect yaratacaktır, bu da etkili kar sağanaklarının İstanbul il geneli ve Tekirdağ'ın doğusuna kadar etkilenmesi demektir ancak asıl aslan payı bölgenin doğusunun...

Tekirdağ Merkez ne olur acaba.