6 Ocak Polar Sistem Efsanesi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• fatih bey gercekten harika bi anlatım olmuş tebrikler.birde samsun sahil şeridi için bir yorum yaparmısın

6-9 ocak arası kar fırtınasına hazır ol derim ...Yani Kar yağışından önünüzü göremezsiniz ..hava da aşırı derecede soğuk olacak..Bu bütün Karadeniz sahil kesimleri için geçerli özellikle orta ve batı karadeniz ve iç kesimleri

• Arkadaşlar sistem efsane olacak anlaşılan ama takip edemedim en azından İstanbulda sistemin ömrü ne kadar? Ümraniyede yaşıyorum 3 gün aralıksız yağsa yeter bize :)

Kışın kar yağdığında tıpkı küçük çocuklar gibi kalbım kıpır kıpır oluyor.

• Sistem Pazartesi sabahtan kendini soğukla hissettirir ve kar atıştırmaları başlar. Cuma akşamıda etkisini batıdan başlayarak yitirir. Fakat bitişi konusunda önü açık. Belkide sistem daha da uzayabilir yada diğer polar atack la birleşebilir izleyip görücez :)

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Sistem Pazartesi sabahtan kendini soğukla hissettirir ve kar atıştırmaları başlar. Cuma akşamıda etkisini batıdan başlayarak yitirir. Fakat bitişi konusunda önü açık. Belkide sistem daha da uzayabilir yada diğer polar atack la birleşebilir izleyip görücez :)

zaten uzatırsa ve öbür polar atakla birleşirse tam bir efsane olur,şahsen 11-12 sine kadar sürüp sıcaklıkların çok yükselmemeside işimize gelebilir,diğer siste
    m 13-14 ocak gibi görünüyor

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Diğer sistemin girmesi bir kaç gün Türkiyeyi dinlendirir, birde 14 ocak sistemi beklendiği gibi gelirse 1987 yi unutturur.. :) 14 ocak için modellerinde netleşmesini bekleyecez bakalım.

En sevdiğim mevsim : KIŞ
    En sevdiğim yağış türü : KAR
    En büyük hayalim : KAR DOLAYISI İLE APARTMAN KAPISININ AÇILAMAMASI :)

• Modellere bir bakayım dedim sürekli şaşırmaya devam ediyorum sistem git gide büyümeye ve güçlenmeye başladı. O da yetmezmiş gibi GFS Kırmızı alarm veriyor :) 2004 yılında ki meteoalarm aklıma geldi de bir titredim :)

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• sıcaklık çok düşük olursa yağışta uzun olur zaten istanbulda ve denize kıyısı olan şehirlerde çoğunlukla gözlemlencek yağış kar yağışıdır üstüne dek olarak yağacak tam kar olcak diger yerlerde karasallığın veridiği iklimden dolayı yoğun karlar alcak ve aşırı soğuk olcak ankara -20 yi görebilir ve 30 cm ye bulacak bi kar yağışı bekliyorum tüm yurt kara kışa teslim olcak uzun soluklu olcak mart sonuna kadar bol yağışlı ve bol soğuklu bir yıl geçircez

• Artık soğuk hava kesin gibi bir şey. Tek korktuğum ihtimal cephesel yağışların az olması ve dek oluşmaması. O zaman gece üşüdüğümüzle kalırız.

Konveksiyonel yağışın kaçarı yok :) 20-28 bantların da genişleme ve yağış netleşti değişme ihtimali binde 1! :)

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• bulutlarda akımlar çok olcak kar yağarken gökgürültülü ve etkili yağması söz konusu şuan için ankara ve istanbul için 2012 den sonra en etkili sistemi alcaklarını düşünüyorum