Beiträge von Fatih Mehmet Kaplan

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

samsun alaçamda şuan kar başladı kıyılarda kky diyosun kıyılarda kuvvetli kar olacağını semih abi dahi herkes söyledi orta karadeniz için soğuk şuan samsunun batısında doğuya doğru ilerlemekte

Sinop Ve Samsunu da icine aldı bu sistem etkisi Batı karadeniz kadar olmasada 2015 in en etkili yağışı olur.....Ordu samsun ve Sinop a göre dha sanssz Çorum Soğuk olarak rekor olur ancak yagıs olarak sinop ve samsun kadar olmaz

neden 2015 in en güçlü sistemi bu seçildi, ocak 5 sistemi çok daha güçlüydü, çoğu yerde soğuk rekorarı kırıldı, yağış açısından da fena değildi, bu da ondan farklı olmayacak gibi görünüyor yağış olarak

Çünkü İstanbulun kıyı ilçelerini bile Kara gömecek -16 olmasa bile...Rakım 50 mt üstü olanlar görsel şenlige hazır olsunlar..

Karın en çok yağacağı bölgeler… Kıyılarda cıvık, yüksek ve iç kesimlerinde sert ve yoğun olmak üzere Batı Karadeniz bölgesi, Kocaeli-Sakarya-Bursa-Düzce’nin biraz yüksek rakımlı (>75 metre) yerleri, Bilecik-Kütahya-Eskişehir-Ankara civarı, İç Ege (Denizli-Uşak-Afyon), Göller Yöresi (Burdur-Isparta) ve Doğu Anadolu’nun güneyi (Tunceli, Bitlis, Bingöl)

Modellerde Pazartesi günü oluşacak olan bir alçak basınç merkezi yunanistan üzerinden Türkiye ye doğru ilerleyecek ancak bu sistem biraz doguya dogru kayıyor gibi..Eskişehir,Bursa Balıkesir ve Batı Karadeniz(Zonguldak,Bartın,Kastamonu,Düzce Sakarya Kuvvetli kar yağışı getirecek.yuksek kesimlerde metre ye yakın kar yagısı olabilir batı karadeniz bölgsi icin gecerli.. İstanbul a gelince bu alçak basınç merkezine biraz uzak kalacağından son model çalıştırmalarına göre Pazrtesi ve Salı Yagmur ve Kky seklinde ..Salı akşamI Kar yagısı baslayacak Ancak Çok yogun kar yagısı görülebilir...Kısa Süreli Kar yağıslarıda görülebilir... Anadolu ve Boğazlar Cevresi icin Diger yerlere göre daha yogun kar yagısı alabilir.....Ancak Sıkıntı şu Bu Modeller birbirini tutmuyor ...ne olacagını Modeller bile kestiremiyor....Semih Hocanın dedigi gibi Karısık bir durum ...

Dip Not (İstanbul özellikle Salı Aksmına dogru Çok yogun Kar yagısı da alabilir ...Beklentilerin altında da kar yağısı alabilir Bekleyip görelim..)

arkadaşım seni özellikle takip ediyorum, gerçekci yorumlarından dolayı kutluyorum.. hiçbirzaman kesin konuşmuyorsun ve gerçekten gördüğünü söylüyorsun, bazen site öyle bi hale geliyor ki verilere dönüp bakıyorum ya acaba benmi yanlış görüyorum diye!:)bu çizgide dewam kardş..

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Her sey belli çünkü sistem de...Sistem Avrupa yada Kırıma kadar etkisini gösteriyor ancak bize gelene kadar ya etkisini kaybediyor yada doguya cok hızlı hareket edip bizi pas geciyor... Biz 5-8 ocak sisteminden sonra özellikle alçak basınçların doğusunda yani ılıman ve sıcak tarafında kaldıgımız için ocak ayı(5-12 ocak hariç) mevsim normalleri üstünde gecti....yarından itibaren çoğu zaman kuvvetli lodos rüzgarlarına bol bol maruz kalacağız..... orta Avrupa yarından itibaren kuvvetli sogukların etkisi altına giriyor sibilya kökenli alcak basınc orta Avrupa ya adım adım ilerliyor bizde bu alcak basıncın yine dogusunda kalıyoruz.Orta Avrupa ya demir atacak olan Alcak hava merkezi döngü halinde gerçekten de etkisini 5-6 gun gösterecek...Orta avrupadaki bu sistemin bize etkisi ise, Ege Marmara ve Trakya bölglerine kuvvetli yağış( yagmur seklnde) ılıman ve sıcak yani bir kac gün nisan veya mayıs aylarına yaşamamıza neden olacak ...Kısaca 13 Şubat a kadar genellikle mevsim normallerinin üzerinde, bazı günler biraz altında kalıcaz ...[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Unutmadan 7-10 şubat arası orta avrupa ya inen sistemin bize gelme ihtimali var ancak etkisi ve bizi teget gecme ihtimli %70 civarı.....[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Şubat ayını genel oarak bakarsak 14-27 Şubat arası Doğu Avrupa üzerinden güzel sistemler alabiliriz ancak etkisi ve süres, ne derce olur ilerleyen günlerde belli olur......[/font]

[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]Ancak tek sıkıntı şubat ayı içerisinde bir arkadasımında dedigi gibi e[font=Georgia, 'Bitstream Charter', serif]ndekslerin bir türlü negatife inememesi sonucu blokaj ihtimalinin henüz ortada olmadığını, bunun da Avrupa Kıtası nda yakın bir gelecekte kalıcı soğukların görülme ihtimalini neredeyse sıfıra indirdiğini de söyleyelim.[/font][/font]

Özellikle İstanbul ve Marmara bölgesi icin 13 Şubata kadar sıcaklıklar mevsim normallerin biraz altında olan sistemler var kar yagışı olabilir ancak etkisi olmaz 2-3 gün mevsim normallerin epey ustunde olan sıcaklıklarda olacak 16-20 derece arası ... İstanbul ve Marmara bölgesi 13 şubattan sonrası güzel ve kar yağışlı bir sistem gelicek..13 Şubat öncesi bir sey beklemeyelim...

25-31 Ocak arası sistem gözüküyor ...Önümüzdeki pazartesi gunu yavas yavas netlesmeye baslar... henüz çok erken....Yılbaşı ,6-9 Ocak ve 25-31 Ocak Sogukları gösteriyor ki....Şubat ayı özelikle 10-28 Şubat arası tam hem Soguk hem Yağış olarak çok beklenilenlerin çok ustunde geçecek....

Kastamonu/Çatalzeytin ilcesi hamidiye köyü benim köyüm ... merkezi konumda yani kastamonuyu catalzeytine baglayan yol uzerinde 10 km mesefade kar yagısı köyün ic kesimlerinde yer yer 2,5 metre civarı hatta yıgılma etkisi ile 3.5-4 metre olan yerlerde var 3 gündür ilçeye ulasım saglanamıyor,41 köy var 41 köyün yolu kapalı 12 gundur ilce de dahil elektirk yok telefon calısmıyor.....

Son Olarak ilçe sahil kesimi bu karda DEK yagişları.....orta karadenizin sahil kesimlerinin yüksek yerlerinde baya etkili oldu

Şunu belirteyim 15 ocakda birşeyler gözüküyor ya önümüzdeki sistem 15 ocakda gelecek yada 20 ocakda o sıralarda sistem gelicek gözüküyor bide bu günden bahsedeyim boğaz çevresine güzel kütle geliyor 1-2 saat içinde gelir

15-25 ocak arası bahardan kalma günler yasayacak istanbul ,trakya,batı bölgeler...hatta 15-18 ocak arası ocak ayı ortalama sıcaklıkları en yuksek seviyelerinde olur bu bölgelerde ancak 15-25 ocak arası Dogu anadolu ve Guneydogu anadolu bölgesi soguk ve kar yağışlı günlere hazır olsun ....25-31 ocak arası bir sistem gelebilir o da balkanlar üzerinden......etkisi ne derece olur, Hangi bölgeleri etkiler,yağış miktarları nasıl olur önümuzedeki hafta belli olur......

bol bol yağmur

her gün muson yagmurları yagmayacak..... 1-2 gün yagmurlu sonra güneşli parçalı bulutlu vs vs vs vs yani mevsim normallerinde ,beklenen ocak ayı seklinde olur... 25-31 ocak gibi balkanlardan bir sistem gelir etkisi n ne derece olur ilerleyen günlerde netlesir ....o zaman acıklarım ...sitede ki tahminici arkadaslar da acıklar....ancak tahminimce soguk olarak bu sistem gibi olmaz yagıs olarak daha yogun olur.......Ben yine de efsane bir kar yağışı için Subat ayını beklerin derim...

Evet, B.Sürmeli'de 1 saat önce Cnntürk'de aynen şöyle dedi ;Ocak ayı içinde bu denli sert bir soğuk sistemi en erken ayın 23-24 gibi bekliyoruz !!! Bakalım takip ediyoruz dedi. Esasında istatistiklere bakıldığında İstanbul'un genelde aldığı bol karlı sistemlere denk gelir bu tarihler 2004 Efsanesi de dahil !.. Semih Üstad daha iyi bilir :)

25 Ocak a kadar sistem gelmez tahminimce 25 ocak 31 ocak arası sistem bekleniyor....o zaman kadar İstanbul ve Turkiye günesli günlere hazır olsun....

Özellikle efsane-semih'e sonsuz teşekkürler, burada 12'den 20'ye kadar bir kar tanesi düşmedi, yarım saat belli belirsiz geçti ardından önce örtü sonra yollar da tuttu. Giderek kalınlaşıyor ve hava giderek de soğuyor gece uzun, şimdiden 3-5 cm bulduk. Allah izin verir ve DEKler uygun olursa sabaha kadar 20yi buluruz. LET THE NÖBET BEGIN!

Aslinda benim tahminlerimde sistemin cok hızlı doguya kaymasi beni korkutuyordu...ama her zaman dedim bazi arkadaslar inadına avrupa yakası kar almaz dedi ancak bakıyorumda avrupa da anadolu da yogun kar yağısı altında bu sistem marmara ve batı karedinize özgü butun turkiye yogun yagis alacak bir yandan da