Şubat'ın Sonları Soğuk ve Karlı Geçebilir..

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Herkese merhabalar,evet gördüğünüz üzere çok ılıman bir kış yaşıyoruz şu anda ve kimi kış aylarında kar gören yerlerde şimdilerde bahar havası hakim adeta resmen,peki bu döngü ay sonu kırılacak mı onu şimdilik net bir şekilde bilemiyoruz,ancak aldığım duyumlara göre facebookta bir tahminci abimiz Şubat sonu beklenen sistem için bahsı geçen hava durumu sayfasının admini Serkan Sezenoğluna şu yorumu yapmış hemen eksiksiz bir şekilde yayınlıyorum buyrun;

(Sayfa adını kaldırdım çünkü reklama gireceğinden sildim)
    Zafer Yüce:Uzun vade öngörü olarak kuzeydeki soğuma bitmiş olmadığından ben ay sonu hariç bir salınım daha bekliyorum,bize gelirse ne olabileceğini bilen biliyor.Diyagramlara fazla takılma Serkan,gece bir bakmışsın soğuk senaryo sayısı artmış,sabah değişmiş vs.Güncellemelerde tam tersi değişebiliyor senaryoların eğilimleri.Ama dediğin gibi netleşmesi için biraz daha zaman var.Dizi için benimde tercihim cuma final olması çünkü pazartesiden itibaren tansiyon inanılmaz yükselmeye başlayacak.Son 3 bölümüde bölüp bölüp uzatmak istemiyorum açıkçası.21 şubatta finali hedeflerkende,kışın geri kalanıda zaten kendini belli eder demiştim.Diziyle beraber kışın finalide netleşmiş olur.

Evet bu zafer abimizin kendi kişisel öngörüsüydü şimdi kendi öngörüme geçeyim sonrada yazımızı noktalayalım:

*Şubat ayının 22sine kadar önemli bir hava koşulu beklenmiyor,zaman zaman ılık birazda Azorun geceleri hafif soğuk getiren nemli havalarıyla boğuşacağımız bir 10 gün daha geçireceğiz,ayın 23-24ünden itibaren ise alçak basıncın harekete geçmesiyle tekrar özlediğimiz yağışlara kavuşmuş olacağız ve şayet kuzeyde bekleyen soğuk havalarda aşağıya inip o yağışlarada eşlik ederse çok değil 10-12 gün sonra karlı havalara yeniden merhaba diyeceğiz,bunun içinde dua edelim Azor konumunu değiştirsin bir an evvel artık tek umudumuz Azorun en batıya kaymasına bağlı kalmıştır bekleyip göreceğiz..

Evet bu da benim öngörümdü bahsettiğim o gfs modelinide sizlere paylaşarak konuya noktayı koyuyorum eleştirilerinizi ve düşüncelerinizi bu başlık altında özgürce yazabilirsiniz tekrar görüşmek üzere.

karsever ugur

GFS MODELİ SON 312 SAAT(NOT:BU MODEL SİSTEMİ 2 GÜN GEÇ SOKUYOR YURDUMUZA BİLGİLERİNİZE..)

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Zitat von KarTutkusu03 pid='90051' dateline='1392488297'

Pazartesiyi bekleseydiniz bence hocam :) .

Ben blog tahmincisi değilim bir şey olmaz boşver,en fazla 3-5 eleştiri alırım konuda kapanır gider..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• GFS iyi gösteriyor 2-3 güncellemeden sonra tekrar bahar havası.Bu şubat sonu ya TAMAM ya DEVAM.Hayırlısı ne ise o olsun.Amerika'da ki kar fırtınalarının ucundan alsak yeter.:D

• Zitat von karsever pid='90053' dateline='1392488462'

Ben blog tahmincisi değilim bir şey olmaz boşver,en fazla 3-5 eleştiri alırım konuda kapanır gider..

Abi tahminlerin bizim için çok değerli.Kendini küçümseme belki bi bakarsın Tahminci olursun bu sitede normal üye olup sonradan Tahminci olan var.;)

Flood için özür dilerim.

• Zitat von yorgunn41 pid='90069' dateline='1392493578'

Erken bir açıklama olmuş bence dostum.. Fakat gfs bu sene bence çok başarılı gidiyor.. Umarım tahminin tutar..

Pazartesi hava tekrar hareketleneceği için yazdım zaten,tamam erkende davranmış olabilirim ama ben modelin düzelmesini beklersem o zaman pat diye sistem gelir bende buraya bir şey yazamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• En azından bol yağış olacak iç kesinler için kar yüksek ihtimal kıyılar için beklemeye devam ben hala sınırda kalacağını yani havada görebiliriz diyorum belki yerde olmasada kar tutabilir hafiften.

• Uğur abi etkisiz ama az da olsa kar bırakacak bir sistem bekliyorum.Yağış bakımından iyi duruyor ama 1 kerede olsa kar bırakan sistem almalıyız zaten çok şey istemiyoruz 5-10 cm. yeter.Baharleyin istediğimiz bol sağanaklar almak.

• İşte buna nokta atışı denir:) ayın 23'ünden sonra hava bozabilir yağış gelebilir demiştim işte ayın 25'i bugün ve dün yağmurlar başladı 1 günlük ıskalamayla tahminimin yağmur kısmı tuttu diyebiliriz artık,şimdi sıra ay sonundan sonra yani Mart başı gelecek olan soğuk havaya geldi..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Zitat von eumetsat_delisi pid='90851' dateline='1393359115'

Tebrikler...13-14 gün önceden tespit etmek olağanüstü.
    İlk resimdekine benzer birşey olursa GFS yide tebrik etmek gerek.

Yukardaki gfs modelinin birebir gerçekleşmesi imkansız ama Mart başı gelecek olan sistemin gelme ihtimalı daha yüksek bence,çünkü gerek Kırım alçak basıncı gerekse İskandinavya yükseğinin Mart ayından itibaren ortaya çıkmasıyla beraber yeniden kar görebileceğiz gene uzun bir aradan sonra o nedenle bu ay sonu Azor'un konumu her şeyi netleştirecek artık, yani ya tamam bitti kış diyeceğiz ya da devam kar gelecek öyle kış bitti diyerek kışı kapatacağız senin anlayacağın.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Zitat von eumetsat_delisi pid='90858' dateline='1393361064'

http://www.zamg.ac.at/cms/de/wetter/satellitenbild-animation
    Yukardaki animasyonda Moskova'nın kuzeyindeki bulutlarda ters siklonik hareket var.Bu siteye epeydir bakıyorumda , orada bu tarz bir hareketlenme görmedim.Bu tarz bir hareketlilik bakalım ne getirecek.

Demek Kırım aktif şu anda,umarım İzlanda hortlamaz yine tek korkum o şu an..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Maalesef sabah itibarı ile İzlanda hortlamak üzere.Dediğim yapı Kırım'ın kuzeyinde idi.Ama süreklilik arz etmedi.Dejenere olmuş gözüküyor.Teselli olarak Kırım'dan geçen bulutlar Balkanlar üzerinden bize yönlense bari.

• Şubat sonlarında bulutlar yeteri kadar yükselse, sıcaklık 1-2 derece daha düşse, akşamları felakat kar yağar buralarda :D
    Böyle havalarda yağmur bombası atmak gerek ne güzel bulut kaplılığı da hazır :D . Lapa lapa kar sana :) !

AF-YOK