GFS ve ECMWF Yorumlamaları (23.01.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • görünen bu.yarın ve cuma güncellemeleri önemli.bu inerse kuzey kara gömülür.22 ocak 2006 benzeri olabilir.tabiki herşey ALLAHtan.ama kara çok ihtiyaç var ve bu sistem inmezse ALLAH yazın yardım etsin.şunu diyeyim sadece yağmurla baraj dolmaz.bu aralar hop oturup hop kalkacağız

• Ya lazuri hocam...izlandayı cebinizemi soktunuz ;4 gözle bunu bekliyor;Şubat şöleydi,böleydi diyede coşuyorduk ;bende umutluydum..ama bu bahsettiğinşz birleşme çok zor ;sibirya uyuyor yaw neden bahsediyorsunuz.izlanda her şeye saldırıyor kıta avrupasına alçaklarını pompalıyor...Azor yetersiz peki nerde bu buluşma ..?ocak başından bu tarafa bu senaryolar sürekli gündemde ;;Ancak gel görki hep erteleniyor gerçekleşmedi.13 ocak sistemi tam bir kopma noktası demiştik o geçti...sonra 17 ocak dedik ve şimdide 26 sı peki 26 sı geliyor...''Deişebiilir onuda sölemek isterim;hala benim için bu tarih çok önemli ;..çünkü kışın kalan kısmını belirler..bir şekilde bir durum bu''..!ama şu görüntüler de ve değerlendirdiğimde ortaya çıkan ise şu ..Günlerdir olumlu senaryolar /30 olumsuzlar /70 sonrası peki..bumudur döngü bitiş sadece istanbulsa trakyaysa hayırlı uğurlu olsun hani nerde türkiye....?sibirya etkisi böle bişimi..?!sadece küçük bir soğuk kaçağı olabiilme durumumu size göre...ve ayrıca şubat başında gene sıcaklıklar artıyor...sonrasımı kıytırırk bir soğuma bir 2 gün belki etkili olabilir;;beklemek lazım ...ya sonrası buyrun gene sıcak havalar bahar tadı...sonrası gene hafif bir geçiş ;sonrası ise mart ..normal takvimde kışın son ayı :) mart var ilerisi hadi nisanda soğuk geçsin üşütmemekten başka neye yarar acaba....geçen yıl ne oldu ..nisan da donduk ama her gün nerdeyse yağmur ve soğuk.Ben size bişi sölimmi Bu yıl geçen yıldan tek fark ;şubat alırsak bir kaç gün soğuma ve belki 1.2 gün kar hadi olsun 3 gün...başka bişi yok belki martta olur bilemem.Hepsi bu.!

Einmal editiert, zuletzt von ozaN37 ()

• bana %60 gibi geliyor.daha erken ama o tarihlerde herkes sistem bekliyor ama kuvvetinin kesinleşmesi için şubat başı anca.gfs var diyorsa orda bir hikmet var.izlanda çekiliyor.siz galiba 2012 modellerini görmediniz.azor ve sibirya neler yarattı.kısaca herşeyi bu ikisi belirleyecek.

bu arada ozan bizi hoca yapmışsın:D

bu kadar emin konuşma.ben umutluyum emin değilim.şubat ilk 3-4 gün sıcak sonra soğuma var.hadi beni boşver bu kadar adam meteoroloji mühendisi kendi mi uyduruyor.şunu diyeyim birkaç gün sonra gfs de ecmwf de aynı noktada birleşirse sistem iner ben daha ikisiinde aynı anda yanıldığını görmedim.2012 de kış 20 ocakta başladı 2 nisanda bitti.bu herşeye açık şubata kadar herşey kesinleşecek o zaman bakarız

Einmal editiert, zuletzt von HvFrm(Hf) ()

• yaratmak allaha mahsus lazuri kardes sakın yanlış anlama inşallah çok kuvvetli bir sistem gelir beklentimiz öyle çok teşekkür ederim yeni bilgi olursa bizimlede paylaş modellerden bir sey anlıyamdıgım için burda yazılan neyse onunla tatmin oluyorum

• tabiki allaha mahsus,ben inançlı biriyim.gelişme olursa paylaşırım.yanlız marmara tarafı 27 sistemine fazla takılmasın,bence en iyi kky olur.artık kafayı şubata çevirme zamanı

• Zitat von lazuri53 pid='86023' dateline='1390433671'

bana %60 gibi geliyor.daha erken ama o tarihlerde herkes sistem bekliyor ama kuvvetinin kesinleşmesi için şubat başı anca.gfs var diyorsa orda bir hikmet var.izlanda çekiliyor.siz galiba 2012 modellerini görmediniz.azor ve sibirya neler yarattı.kısaca herşeyi bu ikisi belirleyecek.

bu arada ozan bizi hoca yapmışsın:D

Hocam lafın gelişi bir söz.kusura bakma belki abimiz yada kardeşim yada dostum bilemiyorum..:) Ama 2012 çok,çok farklıydı.Evet Sibirya böle korkak olmasa ve ayrıca saldırganlaşsa izlandayıda bitirir..ama yok uyuyor ve çok korkak;hadi izlanda çekildi diyelim.valla ben o zaman dahi zorla kollarını azora açacağına inanıyorum ...Sibirya gerçekte çok güçlü bir devdir..Ancak bu yıl pısırık ve boş bir sistem.

• Meteroloji mühendisleri bizlerden kesinlikle kat,kat üstündür..bilgilidir.Ancak onlarda yanılabilir.Dediğin doğru 2012..10 ocakta başlamıştı ben 10 diye biliiyorum;2 nisanda deil kastamonuda 25 nisanda dahi sistem almıştık ve kar bırakmıştı öle bir yıldı...her neyse dediğin olmaz demiyorum... üstadın dediğide olmaz demiyorum...Ve inan bana hepinizden çok ben istiyorum..Gfs nin bir şeyler görmesi ise ;kesinlikle güzel bir gelişme..çünkü bu yılın kralı gfs oldu.Ecwf nerdeyse ay başından beri Türkiyeye ne sistemler soktu...ama hepsi hava cıva oldu.

• kar 5 şubattan itibaren gelecektir allahın izni ile, ve bereketi ile, herkes ocak sistemine konsantre olmuşken bu tarihi ilk ben yazmıştım, Semih üstadın bloklarında yazılarım mevcut, kimse lapin gibi atlamasın 5-8 şubar karfırtınasınındır:) Aldığım istihbaratıda açıklamıştım, takip edenler okumuşlardır. İnşallah 5 -8 arası kar bereketi geliyor.

• 27 ocak pazartesi kar...

Ya sen buna bakarak tahmin mi yaptığını sanıyorsun. GFS sıcaklık ve yağış haritasına bakarak? Bir de kesin tarih veriyorsun. Senin gibi bunu tahmin yapmak sananlar her güncellemede ne oluyorsa yanına da bir iki bilgi sallayarak tahmin yaptığınızı sanıyorsunuz.....

• Zitat von BaFRaLi55 pid='86047' dateline='1390466707'

sakin olalim beyler :) Admin reis edirneye günü birlik tur düzenleyelim mi? gideriz kar görüp döneriz :D

Tekirdağ ne olacak bakalım :)

• işte gfs öğle modeli.kısa vade pek iyi değil ama uzun vade süper

azor eğer çizdiğim alana genişlerse soğuklar bize iner.-12 leri görebiliriz ki azorun iskandinavyaya doğru genişlemesi bekleniyor.tahminimce sibirya daha güçlenecektir ve inşallah kuvvetli soğukları bize indirecek.modeller böyle giderse efsane olmasa bile çok iyi bir sistem alabiliriz ama hala efsane beklentimiz sürüyor.rabbim hayırlısını nasip etsin:D

Einmal editiert, zuletzt von HvFrm(Hf) ()