GFS ve ECMWF Yorumlamaları (10.01.2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugün uzun vade için tahminimi yapmayı planlıyorum. Olumlu bir gidişat görüyorum ocak son haftası için

• Bu hafta kuraklığa dur diyoruz artık. Çünkü yurdumuza uzun bir vakitten sonra yağış geliyor. Yağış en çok Ege ve Akdeniz'de etkili olacak kanımca. Yağışın perşembe günü giriş yapması bekleniyor, cuma günü ise en etkili olduğu gün olmasını bekliyorum. Bu arada salı günüde kar olasılığı var ancak batıda değil, doğuda. Kar için en şanslı il olarak da Ardahan gözüküyor şuan ki verilere bakarsak.

• Zitat von KarTutkusu03 pid='82259' dateline='1389307559'

GFS yağışta sıkıntılı fakat uzunvadede soğukta sıkıntısız bir güncellemeyi daha geride bıraktı. MGM'nin dediği çıkarsa korkarım. Son 2 kış helak etti bizleri...

2013 yazının da sıcak geçmesi bekleniyordu. ama tüm tahminler alt üst oldu :D bu seferde öyle olabilir ;)

[size=4]bir kar yağar ince ince[/size]

• Hepsi düşecek inşallah. Inşallah ocağın Son Haftası efsane yaşarız. Eğer o vakit de gelmese fossss. Ama efsane kışları Araştırdım... Mesela 1929 da ki efsanelerin efsanesi Ocak ortasından başlamış mart başına kadar ondan sonra 1985 kışı Şubat ortasından mart başına kadar ondan sonra 1987 kışı buda efsane kar fırtına larindan 4 - 14 mart arasında sürmüş düşünün mart da :) ondan sonra 2004 kışı var oda 22 24 Ocak ta olmuş. Bu gelecek gibi görünen sistemde aynı 10.uncu yıldönümü gibi aynı güne denk geliyor :D inşallah gelir

• gfs yağiş 13ünde çok hafif kar mi demiş bizim buralar için yoksa benmi yanliş analiz ediyorum?

500hpa -25,-30 araasi 850hp de -5,-6 var var belki -8,-9 girerse hafif kar aliriz buda 3 aralık sistemine benzer :D günü birlik sistem :P

• Zitat von BaFRaLi55 pid='82421' dateline='1389372531'

azora bak ama bu seferde soğuk yok :D biri gelince diğeri kaçiyor :D

21 ocak - 24 ocak arası sibirya kökenli etkili bir sistem beliriyor.İnşallah gelir bafralı kardeşim bende çarşambalıyım.

İnsan için en değerli olan şey yine insandır.-Yunus Saraç(PolarAtak2014)İletişim:[email protected]

• Zitat von PolarAtak2014 pid='82422' dateline='1389373243'

21 ocak - 24 ocak arası sibirya kökenli etkili bir sistem beliriyor.İnşallah gelir bafralı kardeşim bende çarşambalıyım.

çok iyi :) hemşeriyiz :D azor bu haliyle gelsin soğukda iner kesin bence :D

• Zitat von BaFRaLi55 pid='82423' dateline='1389373337'

çok iyi :) hemşeriyiz :D azor bu haliyle gelsin soğukda iner kesin bence

Şuan için ocağın son haftasında kadar en azından istanbulda kar felan yok yağmurda çok az öngörülüyor kurak bir kış geçiriyoruz izlanda yüzünden azor yüzünden...

İnsan için en değerli olan şey yine insandır.-Yunus Saraç(PolarAtak2014)İletişim:[email protected]

• Zitat von BaFRaLi55 pid='82425' dateline='1389373572'

13 ünde buralara -5,-6 filan giriyor bir -8,-9 girse hafif kar aliriz 500 de -25,-30 arasi zaten 3 aralık gibi olucak saatlik sistem 1 gün bile durmuyor :D

Karadeniz kıyıları için kar çok zor ama kky belki olabilir iç kesimler ve yüksek kesimler nasiplenebilir iyi forumlar hemşerim

• Zitat von BaFRaLi55 pid='82427' dateline='1389373719'

ben biraz yüksekde olucagim nebiyan dağini bilirmisin bafrada kesin kar alir

Bilirim 1240 mt ile samsunun yüksek dağlarından birisidir.Bence kesinlikle kar alır düşüncene katılıyorum kardeşim.

• Selam arkadaşlar.....ben yeni geldim aranıza....onu hemen belirtmek istedim....Modellerin bu denli kıl payı ile kaçann efsanevi sistemi veriyor bile olmasına rağmen ben hala diyorum 13 ocak gelmelidir....sonrası ise özellikle 17 ocak hala şansımız var içimdeki seslere uyarak bunu sölüyorum....ayrıca ocak ayının son 10 günü gene çok şeyler olacağına inanıyorum 10 tarihli gfs akşam çalıştırmasıda bu denli bitmişliğe itsede günlerdir bin takla atan modellere bakınca içindeki sesi dinliyor insan akşam böle çıktı bir doğu karadenizi okşayıp geçecek dedi 14 sistemi için gece farklı çıkacak yarın daha farklı olacak modelelr tutarlı deil vede hiç de güvenilir ilerlemiyor tabi benim görüşüm bu...Ama dediğim gibi ben 13 dende 17 dende umutluyum....çok ufak oynamalar mükemeliği getirebilir onun için bekleyelim görelim mantığındayım...!:)