Beiträge von api_alper

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Daha vade uzun, ama şu noktadan bakınca sanki bu sefer de yağış var ama soğuk yetersiz gibi görünüyor. Aga delirmemek elde değil ^^ ukmo biraz uçmuş gibi, bana kalırsa şuanki görüntü izmir merkez 5-6 derecelerde kalır yağmur alır, dağlara beşyola vs güzel kar olur. Şubatta bi ara olmuştu ya onun gibi olur diye düşünüyorum. İtirazım var mı yok arkadaş buna da razıyım çıkarız dağlara kar görürüz yeter ki yağış olsun onu kaçırmayalım

Mgm haftaya salı için bir sıcak cephe mi öngörmüş acaba? Batıdan sokmuş yağışları. Şöyle sabaha karşı en soğuk saatlerde girse, 2017 de olduğu gibi sabah beyaz bi şehre uyansak.. Öğlene doğru yağmura çevirsin tamam kabul ama en azından şöyle 2-3 saat yerde kalsa o kar ne de güzel olmaz mı

ecm yine yapmış şovunu bi parmak balı ağzımıza çalar gibi yapmış, uyanık olun haftaya heran herşey olabilir demiş :) yarına değişecektir diye düşünsem de, şu son sistem bana acaba dedirtiyor. Çünkü bugüne kadar genelde güzel gözüküp son 3-4 gün hatta 1-2 gün kala bozan modellere çok alışmıştık, son sistemde tam tersi oldu bakalım bu sefer nasıl olacak. Yalnız geçtiğimiz sistemde modellerin hem kendi içindeki hem de diğer modellerle arasındaki stabilizasyon oldukça yüksekti, şuan öyle bir görüntü yok gibi. özellikle 150h sonrası için şuan ecm ile gfs arasında hatrı sayılır bir fark var. Bakalım, muhtemelen 2-3 gün içerisinde bir mutabakat sağlanır.

Yok Yiğit kardeşime yüklenmiyorum ya o bizim kıymetlimiz :D Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler yani bunlar basit şeyler öğrensin kendi baksın. Biz urla'ya şu olur bu olur diyerek balık veriyoruz ama onun balık tutmayı öğrenmesi lazım ^^

bu arada Narlıdere tarafları güzel kütleler yakaladıı gerçekten kıskandım. bugünki yağış her noktaya düşmese de il genelinde beklenenin bi tık üstünde oldu gibi gözüküyor. Ve sanırım son saatler artık bundan sonra en az 1 hafta sürecek kuraklık başlıyor ki bunun ilk 4-5 günü zemheri kuru soğuk malesef

Ya Yiğit kardeşim yani yanlış anlama da bunca yıldır forumdasın, hiç mi bişey öğrenmedin? Vallahi zor değil bak çok basit : mgm sayfasına giriyorsun, son durumlar sekmesinden radar görüntülerini açıyorsun. İzmir radarını seçip hareketli görüntü butonuna tıklıyorsun. radardaki yağış bırakma potansiyeline sahip kütleler yeşil tonlarda olur, o kütlelerin hareket yönüne bakıp urla ya gelir mi gelmez mi kendin anlamış oluyorsun. Bu kadar basit bi iş güzel kardeşim gözünü seveyim ya.

Yav o değil de 19-20 mart ve sonrası için modeller yine çok güçlü bir soğuk dalga öngörüyor. Tam olarak nereye gideceğini kestiremiyorlar henüz, bi bakıyoruz avrupaya gidiyor, bi bakıyoruz trakya üzerinden bize giriyor yine. Sonra bi bakıyoruz hop karadeniz/doğu anadolu üzerinden girip doğuluyor. Ama yeter ya ciğerimiz soldu soğuktan tamam güldük eğlendik ama yeter :) mayısa kadar sibiryadan soğuk mu inecek tepemize bu nedir ya

Birçokları gibi ben de havada görsem yeter moduna girdim artık. Evet örtü beklemiyoruz, şöyle pencereden bakıp "aaa kar yağıyooo" desek bile yetecek şu noktada ki bir izmirlinin kar yağıyo çığlığı atması için ardarda düşecek 10-15 kar tanesi yeterlidir :) bu noktaya geldik, özellikle ocak ayındaki o bitmek bilmeyen sistemlerin hepsini kuru soğuk olarak yaşadıktan sonra... yalnız şöyle bir durum var, modellere verilere çıktılara vs ben de bakıyorum, muhtemelen aynı şeylere siz de bakıyorsunuz ki zaten bir kısmı forumda da paylaşılıyor. Ciddi anlamda şüpheye düşünüyorum yahu biz aynı şeylere mi bakıyoruz diye. Çünkü benim gördüğüm, evet yarın öğleden sonra ve akşam saatlerine doğru bir yağış öngörüsü var ancak tüm kar haritalarında bu yağış hem zayıf hem de yüksekler için geçerli. Mesela ecm kar vermiş diyorsunuz, paylaşılan görsele bir bakıyorum izmir merkezin kar ile alakası yok. Kar için boyadığı alan tam olarak yamanlar-bornova yüksekleri-sabuncubeli civarlarına denk geliyor. İzmir olarak acaba artık çiçekliköy'ü falan mı merkez alıyoruz, nedir ? Ben anlamadım bu işi agalar yani kusura bakmayın da :)

İnanılır gibi değil yani gerçekten. Yine kuru soğuk, yine kuvvetli rüzgar ve ayaz. İzmir'de bir sıkıntı var. "Bu kadar soğuğa Akdeniz'de kesin bir tepki ab si oluşur canım" diyen var mı hala bilmiyorum ama, oluşmuyor arkadaşlar. Bu sene o sene değilmiş. İşin kötüsü bu kadar soğuğa yazık oldu. Kış dediğin bizim bölgemiz için nedir? genelde ılık ve yağışlı geçer, ayda bir soğuk hava dalgası gelir falan. Bu sene maşallah belki 7-8 dalga geldi. Hepsi de kuru soğuk oldu, sadece birinde yağış oldu onda da sıcaklık yetmedi(yanılmıyorsam şubatın 10 u gibi dağlara kar yağmıştı). Seneye inşallah, napalım.

Ha geldi ha gelecek aman sibirya boğası falan derken, bu sefer gerçekten geliyor galiba :) yalnız ben başka bişey sormak istiyorum, bizim mgm izmir için bol keseden veriyor sıcaklıkları, bugün için mesela 15-16 derecelerden bahsediyordu ama iki gündür mgm nin verdiğinin çok altında gidiyor sıcaklıklar. Neden böyle oldu, mgm nerde yanlış yapmış olabilir?

şuan gfs 120h sonrası için ecm nin tam aksine bir güncelleme yapıyor. Ecm soğukları 120h sonrası üstümüze üstümüze basıyorken gfs şuan baharı getiriyor. modellerin arasında ciddi anlamda bir tutarsızlık var. Yani dürüst olmak gerekirse ben şuan Gfs nin tarafındayım onu destekliyorum :) kar yağmayacak artık o belli, o yüzden soğuk da olmasın şöyle bi güzel iliğimiz kemiğimiz ısınsın istiyorum

Ağam bizimle eyleniir arkadaşlar bunun başka açıklaması olamaz. Gfs izmir merkez ilçelere bile çarşamba gece-perşembe öğlen arası yoğun kar vermiş. Kar haritaları falan çılgınca yani. Ama çok yalnız, başka hiçbir model ne öyle bir yağış veriyor ne de soğuğu o seviyelere çekiyor. Neyse, akşam 6.30 a kadar şu görüntünün tadını çıkaralım :)