Beiträge von CepheselSistem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Pa Acıbadem ' İSTANBUL KKY İLE YETİNECEKTİR. ' resmen kesin konuşmuşsunuz ancak hatırlatmak isterim ki meteorolojide kesin yoktur . Ayrıca nası bu kadar eminsiniz ? Ayrıca bilimsel kaynaklarla açıklasanız memnun olurum .

Açık olmak gerekirse bilimsel verileri tarafımdan daha çok yakın bir dostum olan ve yurtışında eğitim gören bir meteorolog arkadaşımdan elde etmekteyim.
    Ama inanın 2010'dan beri hiçbir uzun vadeli tahmininde yanılmadığını gördüm ve bu sistem içinde yanılmayacağına eminim.

Bastı burayı ılıkçılar :D Kaybettiğimiz de sistem olsa bari, tam anlamıyla bir ucube. Bu arada PA Acıbadem kardeşim kky tahmininde de yanılacaksın korkarım ki. Şuanki durumda yağmur olur :D Ama kaçan sadece 27-29 sistemi, elimizde -8'lerin giriş yapabileceği bir 30 ocak sistemi var. Bekleyin hele güncelleme tamamlansın ;)2323
    Şubat 6 sistemi mi uçtu? Öyle bir sistem var mıydı?
    Bekleyin hele, merkez de bir kere dahi olsa 5cm'i geçen kar olsun o zaman göreceğim ben sizi :D Şubat bitsin hele o zaman görüşeceğiz :D[hr]
    AO ve NAO'ya göre sistem geliyor, Diyagramları ve ECMWF'yi bekleyelim bakalım :) Aslında hemen kaybettik demek de yanlış olur ;)2323

Mustafa kardeşim Kky tahminimi hala savunuyorum İstanbul Güney kıyıları hariç kky görecektir hatta ve hatta Rakım 125 üstü kar yağışı ile karşılaşabilir.
    Şubat ayındaki efsane diye adlandırdığımız bir sistem olmayacak.
    Farkındaysan bütün uzun vadeli tahminlerinde yanılmaktasın ve bunu yaklaştıkca daha ileri bir tarihe atmaktasın bence sende bana katıl;)

Hiç kusura bakma dostum ama sen bize ne bir dayanak ne de bu tahminin gerçekleşeceğini destekleyen bir oluşum gösteriyorsun. Bu şekilde yapılan şey tahmin değil, fikir yürütmedir. Kabaca sallamadır. Bize verileri sun hele, şu şöyle olacak bu böyle olacak diye sonra bu cümlelerine saygı duyalım, gerçekleşirse de seni tebrik edelim. Senin sadece fikir yürütmekten oluşan bu mesajına tahmin demek, onlarca veriyi inceleyip burada paylaşanların mesajlarına bir hakarettir bence ;)2323 [hr]
    Lütfen veriler eşliğinde veya nedenlerini yazarak tahmin yapalım, aksi taktirde kalite düşüyor bence. @dmin üstadımızın da bu konuda bana katıldığını düşünüyorum. Verisiz veya neden-sebepsiz yazılar, çaysız kayvaltıya benzer ;)2323[hr]
    Sakın şubattan şüphe etmeyin, kestane olmaz. Zaten kestane şu zamanda çok pahalı, azor güçlenirken, iskandinav ve sibirya uyanırken İzlanda beş parasız haliyle bize kestane alamaz merak etmeyin :D :D :D

Mesajiniza saygim var ve herkesin yorumlarinada sayfim var, fakat belirtmek istedigim seylerden biri modellere hicbir zaman guvenmedim ve guvenmeyecegim. Tahminim sallamasyon bosuna konusma degildir. Bunu goreceksiniz kendi gozlerinizle kis eskiden kisti dunya uzerindeki isinmadan turkiye fazlasiyla nasipleniyor ozellikle guney kiyilari bu kistan umidini keserse bence iyi olacaktir.

Arkadaşlar açıklamalarınızı okuyorum fakat söylediğim gibi şubat ayı karşılayacağımız sistem marmara ege batı karadeniz gibi bölgelerde 20 aralık sistemine yaklaşırsa sevinin. Ocak sonu sistemine gelirsek gündüz sıcaklığı istanbul gibi bir metropolde +3 derecenin altına inmeyecek ve kky belki yüksek bölgelere direk kar yağışı bırakacaktır bu sene istanbulun güney kıyı kesimleri 5 cm den yukarı kar görmesi imkansız bu benim en büyük iddaam şubat'dan sonra bu tahminim için beni kutlayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür etmekteyim :))

Arkadaşlar yorumlarınızı ve tehminlerinizi takip etmekteyim ve her yorumunuza ayrıca tahminize saygım var.
    Az önce İtalya,Fransa ve Romanyada olan arkadaşlarımla görüştüm kendileri havanın özellikle İtalyada aşırı derecelerde soğuduğunu fakat kar yağışlarının sürekli dek sistemleri ile geldiğini ve kar yağışından sonraki havanın nerdeyse 1.5 C kadar arttığını söylemekte Tahminimce aynı şey İstanbulda yaşanacak bu sene evet bir ihtimal değerler değişirse şubat aynın ilk haftasının sonları yada 2. haftasının başında bir sistem alacağız fakat efsane bekleyenler için ne yazıkki üzgünüm avrupanın başına gelenin aynısı bizim başımıza gelecek ve kıyıda kalan yerlerde kar kalınlığı 3-5 cm i geçmeyecektir.

bu sözümü bir yere kaydetmeniz dileği ile :)

Hoşgeldin aramıza,görüşlerine katılıyorum 20 sistemins göre daha iyi olur am Efsane olur mu Allah kerim

Teşekkür ederim hoşbulduk,ne yazıkki Modellere göre konuşamıyorum 15 gün sonrasını modellerle tahmin etmek gerçekten kolay değil.
    soğuklar cepheyi sardıkça daha net bilgiler aktarılır diye düşünüyorum. ama şunada eminim şubatta bizi bekleyen bir sistem var fakat ne derece efsane olur onu hepimiz bekleyerek göreceğiz.

2004 efsane değil mi Meriç :D

Evet dediğniz gibi 2004 sistemide bir efsanedir.En azından İstanbul gibi kıyıda olan bir şehir için .
    Fakat 2004 yılındaki verilerle 2013 yılındaki veriler biraz farklı
    En azından Güzel bir sistemi karşılasak bile güzel bir şekilde ağırlamak zor olacak sıcaklık artışları eskiye nazaran daha hızlı ve daha çabuk olabiliyor
    havadan kar taneleri düşerek -2 lerde olan sıcaklık yağış kesildiğinde 1.5 dereceye kadar çıkabiliyor.Biraz klişe olacak ama nerde o eski kışlar derler ya işte o eski kışlarla yeni kışlar ne model dinlemekte nede soğuk ve kar . Küresel Isınmanın özellikle güneyde kalan kıyı şehirlerdeki çabuk ısınmada etkisi çok yüksek belki biraz saçma gelebilir ama kış sağlam bile dayansa kapımıza(kıyı şehirler için konuşuyorum) karın yerden erimesi geçtiğimiz senelere nazaran daha çabuk olacak gibi geliyor bana

Forumunuza yeni üye olmuş biri olarak gayet başarılı bir forum özellikle hava tahmini gibi tahmin etmesi bilimsel olarak bile zor olan bir doğa olayının bu denli tartışılması gayet güzel .
    Fakat belirtmek istediğim bir konu var efsane için çok büyük umutlar taşımamanız.Şubatın ilk haftası bir sistem gelebilir fakat bu sistemin aralık 20 sisteminden daha iyi olacağını sanmıyorum.Tabiki yanılma payım çok yüksek ama benim tahminim bu şekilde