Ocak ayı sonu olası efsane sistemi - Şubat'a ertelendi :)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Mustafa sonra o modeller kötü oluyorda bu model kötü gösteriyor sonra diğerleri kötüleşiyor güzelken sonar siz de diyordunuz güel karlı günler tarihi öteliyorsunuz kış bitiyor siz tarih vere vere.Öğrenin hepsi güzel olursa geliyor ben var ya Antlayaya gidip denize girecem.

Biz tarih verdiğimiz için bitimiyor kış ayriyetten o modeli eleştirdi sadece yoksa GFSnin tüm modelleri kötü demedi. Sence öyle dümdüz bir çizgi olabilir mi ? Olamaz.

• Mustafa sonra o modeller kötü oluyorda bu model kötü gösteriyor sonra diğerleri kötüleşiyor güzelken sonar siz de diyordunuz güel karlı günler tarihi öteliyorsunuz kış bitiyor siz tarih vere vere.Öğrenin hepsi güzel olursa geliyor ben var ya Antlayaya gidip denize girecem.

Ben tahminciyim. Elbet tarih vereceğim. Modellerden banane, kapı gibi endeksler var arkamda. Sabah -16 akşam +10 sokması bile size bu modellerin tutarsız olduğunu kanıtlamıyorsa söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ben tarih veririm eğer sen istemiyorsan tahminlerimi kaale almana da gerek yok. Bundan sonra ister sistemi bitirin ister kışı, umrumda değil, ne ben tarih verince kış biter ne de siz kış bitti deyince. Herkesi kendi tahmini bağlar. Ben tahminimi yapacağım sadece bu başlıkta, sorularınızı cevaplayacağım, kıytırıktan bir modele bakıp kışı bitirenlerle de başkaları uğraşsın

• Forumunuza yeni üye olmuş biri olarak gayet başarılı bir forum özellikle hava tahmini gibi tahmin etmesi bilimsel olarak bile zor olan bir doğa olayının bu denli tartışılması gayet güzel .
    Fakat belirtmek istediğim bir konu var efsane için çok büyük umutlar taşımamanız.Şubatın ilk haftası bir sistem gelebilir fakat bu sistemin aralık 20 sisteminden daha iyi olacağını sanmıyorum.Tabiki yanılma payım çok yüksek ama benim tahminim bu şekilde

• Forumunuza yeni üye olmuş biri olarak gayet başarılı bir forum özellikle hava tahmini gibi tahmin etmesi bilimsel olarak bile zor olan bir doğa olayının bu denli tartışılması gayet güzel .
    Fakat belirtmek istediğim bir konu var efsane için çok büyük umutlar taşımamanız.Şubatın ilk haftası bir sistem gelebilir fakat bu sistemin aralık 20 sisteminden daha iyi olacağını sanmıyorum.Tabiki yanılma payım çok yüksek ama benim tahminim bu şekilde

Efsane bende beklemiyorum ama 2004 kışı olabilir.

• Ben tahminciyim. Elbet tarih vereceğim. Modellerden banane, kapı gibi endeksler var arkamda. Sabah -16 akşam +10 sokması bile size bu modellerin tutarsız olduğunu kanıtlamıyorsa söyleyecek bir şey bulamıyorum. Ben tarih veririm eğer sen istemiyorsan tahminlerimi kaale almana da gerek yok. Bundan sonra ister sistemi bitirin ister kışı, umrumda değil, ne ben tarih verince kış biter ne de siz kış bitti deyince. Herkesi kendi tahmini bağlar. Ben tahminimi yapacağım sadece bu başlıkta, sorularınızı cevaplayacağım, kıytırıktan bir modele bakıp kışı bitirenlerle de başkaları uğraşsın

siz oğuza bakmayın.her dakika fikir değiştirir o :smile:

• 2004 efsane değil mi Meriç :D

Evet dediğniz gibi 2004 sistemide bir efsanedir.En azından İstanbul gibi kıyıda olan bir şehir için .
    Fakat 2004 yılındaki verilerle 2013 yılındaki veriler biraz farklı
    En azından Güzel bir sistemi karşılasak bile güzel bir şekilde ağırlamak zor olacak sıcaklık artışları eskiye nazaran daha hızlı ve daha çabuk olabiliyor
    havadan kar taneleri düşerek -2 lerde olan sıcaklık yağış kesildiğinde 1.5 dereceye kadar çıkabiliyor.Biraz klişe olacak ama nerde o eski kışlar derler ya işte o eski kışlarla yeni kışlar ne model dinlemekte nede soğuk ve kar . Küresel Isınmanın özellikle güneyde kalan kıyı şehirlerdeki çabuk ısınmada etkisi çok yüksek belki biraz saçma gelebilir ama kış sağlam bile dayansa kapımıza(kıyı şehirler için konuşuyorum) karın yerden erimesi geçtiğimiz senelere nazaran daha çabuk olacak gibi geliyor bana

Hoşgeldin aramıza,görüşlerine katılıyorum 20 sistemins göre daha iyi olur am Efsane olur mu Allah kerim

• Hoşgeldin aramıza,görüşlerine katılıyorum 20 sistemins göre daha iyi olur am Efsane olur mu Allah kerim

Teşekkür ederim hoşbulduk,ne yazıkki Modellere göre konuşamıyorum 15 gün sonrasını modellerle tahmin etmek gerçekten kolay değil.
    soğuklar cepheyi sardıkça daha net bilgiler aktarılır diye düşünüyorum. ama şunada eminim şubatta bizi bekleyen bir sistem var fakat ne derece efsane olur onu hepimiz bekleyerek göreceğiz.

• Efsane olmasa bile 2004,2008,2012 kışının kıyısından köşesinden azcık yakalasa yeter :biggrin: tarih 21 kasım 2004 günlük güneşlik bir hava öğleye doğru hava bozdu bir kar yağdı martda kalktı.yine kasım 21 fakat bu kez yıl 2008 yine bir kar yağdı martda kalktı.kayseriye 51 cm ile rekor kar 2008 de yağdı.bakalım bu kış nasıl geçecek.yoksa sezonu kapamadan gerimi açacağız :bawling: biraz istirahat etseydik beyaz örtü gelseydi de.yüce mevlam hakkımızda hayırlısını versin.

• Efsane olmasa bile 2004,2008,2012 kışının kıyısından köşesinden azcık yakalasa yeter :biggrin: tarih 21 kasım 2004 günlük güneşlik bir hava öğleye doğru hava bozdu bir kar yağdı martda kalktı.yine kasım 21 fakat bu kez yıl 2008 yine bir kar yağdı martda kalktı.kayseriye 51 cm ile rekor kar 2008 de yağdı.bakalım bu kış nasıl geçecek.yoksa sezonu kapamadan gerimi açacağız :bawling: biraz istirahat etseydik beyaz örtü gelseydi de.yüce mevlam hakkımızda hayırlısını versin.

hayırlısı olsun bahsettiğin gibi olsa bile çok şükür aynen :biggrin:

öncelikle aramıza hoşgeldin. aynı fikirde oldugum birilerinin bulunması güzel. fikirlerinize katılıyorum bol şans :yes:

• GFS kazma artık güvenmiyorum.:D
    [hr]
    Beyler GFS ayın 26'sı aşırı yağışlar gösteriyor soğuk gelmezse bol yağmur soğuk gelirse kara bat bir de ayın 28'i gibi var güzel yağışlar sizce ayın kaçında gelir?? :rolleyes:

Şu manzara harikaa