Ocak sonu sistemi ve Efsane adayı "Şubat" 2013 / Genel Tartışma Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistem Sibirya kaynaklı, bu nedenle süresi de uzun yer seviyesi sıcaklığı da düşük ;)2323

• MGM 8 derecede kar yağdırmış :D Son zamanlarda hiç ciddiye almıyorum kendilerini. Acilen bir çeki düzen vermeliler canım kuruma. MGM'yi gururumuz olarak göstermek isterdik :(

• MGM 8 derecede kar yağdırmış :D Son zamanlarda hiç ciddiye almıyorum kendilerini. Acilen bir çeki düzen vermeliler canım kuruma. MGM'yi gururumuz olarak göstermek isterdik :(

ilginç bir güncelleme olmuş :)

• 8-1 derece kar, 10-5 derece KKY. :) Gerçekten ilginç

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Yarın değişirler yine :D

Değişse ne yazar be dostum :( Adamlar 5 ile 2 derecede yağmur, 6 ile 3 derece kky vermişler, karizmayı çizdiler bir kere, eğer yarın da aynısını yaparlarsa işleri yaş :D Oysa ki keşke milli gururumuz diyebileceğimiz bir kurum olsalardı :( KPSS'den 40 puan alanı dahi işe sokarsan olacağı bu :D

• Arkadaşlar keyfinizi bölmek istemem ama kar yağışları öncesi görülecek kuvvetli sağanak yağışlarına karşı bir çok bölgede yaşayan vatadaşlarımızada bir uyarıda bulunmuş olayım. sel baskınlarına ve taşkınlara dikkat edelim gerekli önlemleri alalık efendim ;)2323

• Iğrenç bir balkan sistemi geliyor :hfyeni (30): .güneydoğu sistemden hiç etkilenemeyecek.şubattan mitliyim ama ocak bitmiştir güneydoğu için.bu arada önemli birşey belirteyim:türkiye karlıyken güneydoğu karsız olur.ama güneydoğu karlıyken türkiye karsızdır. :hfyeni (11): çok değişik bir yer güneydoğu :)

• HAVADA BULU SİZ KARI UNUTUN ARKADAŞLAR ŞUBAT 6 SINDA GELECEK OLAN SİSTEM BALON OLUP UÇTU DARISI BİR DAHAKİ SİSTEMLERE

• Bastı burayı ılıkçılar :D Kaybettiğimiz de sistem olsa bari, tam anlamıyla bir ucube. Bu arada PA Acıbadem kardeşim kky tahmininde de yanılacaksın korkarım ki. Şuanki durumda yağmur olur :D Ama kaçan sadece 27-29 sistemi, elimizde -8'lerin giriş yapabileceği bir 30 ocak sistemi var. Bekleyin hele güncelleme tamamlansın ;)2323
    Şubat 6 sistemi mi uçtu? Öyle bir sistem var mıydı?
    Bekleyin hele, merkez de bir kere dahi olsa 5cm'i geçen kar olsun o zaman göreceğim ben sizi :D Şubat bitsin hele o zaman görüşeceğiz :D[hr]
    AO ve NAO'ya göre sistem geliyor, Diyagramları ve ECMWF'yi bekleyelim bakalım :) Aslında hemen kaybettik demek de yanlış olur ;)2323

• Bastı burayı ılıkçılar :D Kaybettiğimiz de sistem olsa bari, tam anlamıyla bir ucube. Bu arada PA Acıbadem kardeşim kky tahmininde de yanılacaksın korkarım ki. Şuanki durumda yağmur olur :D Ama kaçan sadece 27-29 sistemi, elimizde -8'lerin giriş yapabileceği bir 30 ocak sistemi var. Bekleyin hele güncelleme tamamlansın ;)2323
    Şubat 6 sistemi mi uçtu? Öyle bir sistem var mıydı?
    Bekleyin hele, merkez de bir kere dahi olsa 5cm'i geçen kar olsun o zaman göreceğim ben sizi :D Şubat bitsin hele o zaman görüşeceğiz :D[hr]
    AO ve NAO'ya göre sistem geliyor, Diyagramları ve ECMWF'yi bekleyelim bakalım :) Aslında hemen kaybettik demek de yanlış olur ;)2323

Mustafa kardeşim Kky tahminimi hala savunuyorum İstanbul Güney kıyıları hariç kky görecektir hatta ve hatta Rakım 125 üstü kar yağışı ile karşılaşabilir.
    Şubat ayındaki efsane diye adlandırdığımız bir sistem olmayacak.
    Farkındaysan bütün uzun vadeli tahminlerinde yanılmaktasın ve bunu yaklaştıkca daha ileri bir tarihe atmaktasın bence sende bana katıl;)

• Mustafa kardeşim Kky tahminimi hala savunuyorum İstanbul Güney kıyıları hariç kky görecektir hatta ve hatta Rakım 125 üstü kar yağışı ile karşılaşabilir.
    Şubat ayındaki efsane diye adlandırdığımız bir sistem olmayacak.
    Farkındaysan bütün uzun vadeli tahminlerinde yanılmaktasın ve bunu yaklaştıkca daha ileri bir tarihe atmaktasın bence sende bana katıl;)

Hemşerim 27 den sonra uzun soluklu soğuklarr görülüyooo...ayrıca 5 6 şubat gibi sert sistemler sinyal veriyor... lakin 5 şubat sonrası için süre uzun konuşmak yersizzz...şuan gördüğüm 4 gün sonra başlamasını beklediğim sistem sağlam görünüyoo göründüğü kadar yüzeysel bi sistem değil... tabi ki bu işlerde kesinlik olmaz Amenna ama arkadaş sen DE kesin konuşuP KESTİRİP atıyosun :D HAKSIZMIYIM :)...

• Pa Acıbadem ' İSTANBUL KKY İLE YETİNECEKTİR. ' resmen kesin konuşmuşsunuz ancak hatırlatmak isterim ki meteorolojide kesin yoktur . Ayrıca nası bu kadar eminsiniz ? Ayrıca bilimsel kaynaklarla açıklasanız memnun olurum .

• Pa Acıbadem ' İSTANBUL KKY İLE YETİNECEKTİR. ' resmen kesin konuşmuşsunuz ancak hatırlatmak isterim ki meteorolojide kesin yoktur . Ayrıca nası bu kadar eminsiniz ? Ayrıca bilimsel kaynaklarla açıklasanız memnun olurum .

Açık olmak gerekirse bilimsel verileri tarafımdan daha çok yakın bir dostum olan ve yurtışında eğitim gören bir meteorolog arkadaşımdan elde etmekteyim.
    Ama inanın 2010'dan beri hiçbir uzun vadeli tahmininde yanılmadığını gördüm ve bu sistem içinde yanılmayacağına eminim.

• PA Acıbadem, Kaç kere veri istedim, hala veri sunmadın. Ondan sonra bir de bana hata yapıyorsun diyorsun. Herkesi kendi tahmini bağlar ama sen tahmin yapmıyorsun ki. Bari bir resim göster be kardeşim. Bak ben ne diyorum Azor yb'sinin kudurmuş gibi kuzeye çıkmasıyla bize sistemin ineceğini düşünüyorum. Bak kısa bir sebep sonuç ilişkisiyle açıklama yaptım. Senden de böyle bir şey istedim, hala kestirip atmaya devam ediyorsun. Devam da edeceksen bana laf yetiştirmeyi bırak, dayanağı olmayan şeyler ile karşıma çıkma.
    Bütün uzun vadeli tahminlerinde yanıldın diyorsun. Bunda bile bir dayanağın yok. 7 Ocak sistemini 2 günlük sapmayla 16 aralıkta gördüm, ocak sonunu ilk işaret eden benim bu sitede, 20 aralık sisteminde kar bekleyen az kişiden biriydim. Sen neye göre yanıldığımı söylüyorsun? Yanıldığım şeyler 25 aralık sistemi ve ocak sonunda efsane olabileceği. 25 Aralık sisteminde yanılmayan tahminci yoktu neredeyse zaten, ocak sonundaki sistemi bildik de efsaneyi bilemedik diye mi eziyorsun. Henüz başarılı tahmini görmedim, yeni katıldın, önce bir kendini kanıtla sonra bana bulaş.
    Ne üzerinde tartışıyoruz biz? 27 ocak için. Bugünün tarihi ne? 23 ocak. Biz daha 4 gün sonrasındaki sistemi tartışıyoruz sen koskocaman şubatı bitiriyorsun (hiçbir dayanağın olmadan), bir de üzerine "git gide daha ileri bir tarihe atıyorsun, bana katıl" diyorsun. Neye göre diyorsun? 30 Ocak sistemi, 27 ocak sistemini ötelemem sonucu belirttiğim bir sistem değildi ki. Birisi bilmeden konuşuyor, çamur atıyor, ondan sonra öteledik oluyoruz.

İşte o son satırların haddini iyice aştığın satırlar. Son cümlende hem bana asılsız hakaret etmişsin hem de haddini aşmışsın. Bak bundan önce sana yazdığım cevaplarda hiç aşağılayıcı bir kelime kullanmış mıyım? Tabii buldunuz sabırlı birini, vurdukça vurun. Ama hayır, dostlarım kusura bakmasın bir yere kadar. Madem sen bana yukarıdaki cümleyi kullandın, ben de sana bu cümleleri kullanabilirim. Hala, 2013'te kar İstanbul'da 5cm'i geçmez diyordun ya, o cümleleri kanıtlayacak bir veri bekliyorum senden. Yani olayı tartışmaya vurup da kurtulmak kolay değil maalesef, önüme sunacağın verileri 4 gözle bekliyorum. Eğer bu verileri veremeyeceksen, şubatta İstanbul için etkili bir kar yağışı olmassa bile buraya çıkıp hava atamayacaksın maalesef. Dayanaksız tahmin yapıyorsunuz, tutarsa da ahkam kesiyorsunuz. Yok öyle şey. Mertçe vereceksin dayanaklarını, sonra tebrikleri alacaksın. Hala yazdıklarının bir tahmin niteliği yok.