Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

• karasah Şöyle anlatayım. 100binde 68 15milyonda 10000 e yaklaşık demektir. Haftada 10000 vaka var İstanbul da.

17 milyonda 10 200 kişi yapıyor haftalık.

Bu rakama bende ulaştım.

Asıl sormak istediğim şuydu aslında ?

İstanbul da haftalık 10 nin vaka var yazmak yerine 100000 de 68 ise ,17 milyon da kaçtır niye sordurulur ?

• Ordu şuan ilk sıraya yerleşmiş nufüs bazlı oran orantı yapılınca.

Ordu ilinde ikamet eden çok sayıda tanıdıklarım var,Çoğu Cuma akşamı şehir merkezinde olan evleri kapatıp , köylere çıkıyor.

Köylerde denetim yok , şehir merkezinden köy yollarına giden noktalarda ekipler yetersiz

Mart -Nisan -Mayıs ayları büyükşehilerden göç başlayacak Ordu iline , sıkı tedbir şart karadeniz bölgesine fındıkçı tayfa ,bahar gelmeden.

• Ordu şuan ilk sıraya yerleşmiş nufüs bazlı oran orantı yapılınca.

Ordu ilinde ikamet eden çok sayıda tanıdıklarım var,Çoğu Cuma akşamı şehir merkezinde olan evleri kapatıp , köylere çıkıyor.

Köylerde denetim yok , şehir merkezinden köy yollarına giden noktalarda ekipler yetersiz

Mart -Nisan -Mayıs ayları büyükşehilerden göç başlayacak Ordu iline , sıkı tedbir şart karadeniz bölgesine fındıkçı tayfa ,bahar gelmeden.

Size katılmıyorum bunun köylere çıkmakla olan ilgisi emin olun çok az şu an şehirde vurdumduymazlık had safada biraz önce dışardaydım banka önünde sosyal mesafesiz kuyruk vardı polis arabayla geçerken anons yaparak sosyal mesafe uyarısında bulunarak geçti ama sadece geçti o kuyruk hiç kıpırdamadı burdaki durumun özeti aslında bu olay. Denetim varmış gibi gözüküp hiçbir denetim olmaması maalesef insanlarımız kendilerini zorlamadan bazı şeyleri yapmıyor ben hafta sonu çalışıyordum sokakta işe giderken gelirken bir allahın kulu nereye gidiyorsun demiyor araç trafiği normal hafta sonundan farksızdı işin özü köy değil. başka iki konuda var ama siyasete çekilebileceği için bahsetmiyorum ayrıca ben bu sıralı şekilde dizilen 5 ilde tam kısıtlama yapılmadan önüne geçilebileceğinide düşünmüyorum

• Size katılmıyorum bunun köylere çıkmakla olan ilgisi emin olun çok az şu an şehirde vurdumduymazlık had safada biraz önce dışardaydım banka önünde sosyal mesafesiz kuyruk vardı polis arabayla geçerken anons yaparak sosyal mesafe uyarısında bulunarak geçti ama sadece geçti o kuyruk hiç kıpırdamadı burdaki durumun özeti aslında bu olay. Denetim varmış gibi gözüküp hiçbir denetim olmaması maalesef insanlarımız kendilerini zorlamadan bazı şeyleri yapmıyor ben hafta sonu çalışıyordum sokakta işe giderken gelirken bir allahın kulu nereye gidiyorsun demiyor araç trafiği normal hafta sonundan farksızdı işin özü köy değil. başka iki konuda var ama siyasete çekilebileceği için bahsetmiyorum ayrıca ben bu sıralı şekilde dizilen 5 ilde tam kısıtlama yapılmadan önüne geçilebileceğinide düşünmüyorum

Bence ikinizde haklısınız diye düşünüyorum.

Köylerde de birbirine gidip gelme ve boşvermişlik had safhada.

Hem şehir hem köy etkili bence. Kıyas yapmıyorum yanlış anlaşılmasın.

• Orduda il sağlık müdürünün covid19 testi pozitif çıktı

Sağlık müdürünün pozitif çıkmasının ardından sağlık müdürlüğünde testi pozitif çıkan ve temaslı sayısı 50ye yaklaştı

• Prof. Dr. Mustafa Çetiner: "Vaka sayıları yükselirken normalleşme konuşamayız. İstanbul için de yukarıya çıkış söz konusuyken, hangi objektif kritere göre 1 Mart'ta normalleşeceğiz. Bunların hepsi tartışmaya son derece açık konular. Türkiye'nin R değeri 1. O kadar kırılgan bir kriter ki bu. Karadeniz'e has yeni bir mutasyon olduğuna dair bir kanıta sahip değiliz ama artışın bir yeni mutant virüse bağlı olabileceği akla geliyor. Böyle durumlarda bence kapanma gerekiyor. Duyumum, ev içi toplanmalar, hafta sonları insanların köylerde, yaylalarda 3 günlük tatillerde bir araya gelmeleri, bu trafiğin çok hızlı sürdüğünü söylüyorlar o bölgede. Öyle ya da böyle orada ciddi bir kısıtlama yapılması gerektiği görülüyor."

• 10 bin sınırına dayandık yine haydi bakalım. Bu kafayla normalleşme çok zor. Bana göre aşı falan da hikaye bu gidişle. Virüs mutasyona uğraya uğraya kendini yok etmediği sürece bu hızla devam

• Kimse siyaset demesin ne olur hıncahınç dolu salonlarda mitingler yaparken halka sosyal mesafeyi nasıl anlatacaklar ? Uzaktan da Fatiha okunur deyip bir zatın camideki cenazesinde buluşmayı nasıl anlatacaklar ? Sağlık siyaset üstü olmalı zira.

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 2.3k

• Samet
    2. Replies
      2.3k
      Views
      198k
      2.3k
    3. karasevda55

1. Konu Dışı [Genel Sohbet] 10k

• Interstellar
    2. Replies
      10k
      Views
      457k
      10k
    3. Storm Chaser

1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 17

• Samet
    2. Replies
      17
      Views
      238
      17
    3. Aykut53

1. Deprem Bildirim Konusu 13k

• Gray Cities
    2. Replies
      13k
      Views
      1.1M
      13k
    3. Aykut53

1. İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar 4.7k

• Aytac
    2. Replies
      4.7k
      Views
      607k
      4.7k
    3. agger

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 11k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      11k
      Views
      770k
      11k
    3. HavaMeraklisi2002

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      60
    1. HF 2021 Yaz Ligi Yarışması 8 (31.07.2021) Genel Yorumlama 17

• Samet
    2. Replies
      17
      Views
      238
      17