Berkay34 Sistem Tahmin Analizleri

 • Berkay34 konu için ve anlatımınız için teşekkürler lakin bir şeyi düzeltmek isterim Trakya'da toprakların çatlaması sadece kuraklık değil toprağın yapısıylada ilgili İç Anadolu'da Akdeniz'de de yaz kuraklığı var ama toprak çatlamalarına pek rastlamazsınız.

 • Berkay34 konu için ve anlatımınız için teşekkürler lakin bir şeyi düzeltmek isterim Trakya'da toprakların çatlaması sadece kuraklık değil toprağın yapısıylada ilgili İç Anadolu'da Akdeniz'de de yaz kuraklığı var ama toprak çatlamalarına pek rastlamazsınız.

  Dediğiniz gibi sadece kuraklıkla alakası yok bir çok neden var.

 • :!:İstanbul adına son sıcaklar:!:


  Allaha şükür bu sene çok sıcaklar olmadı temmuz ayı gayet güzel geçti ağustos ayında da nem fazla olduğu için fazla sıcak hissetik benim içim bu yaz güzeldi şimdi peki önümüzdeki günler nasıl olucak artık bunaltıcı sıcaklara gülle gülle diyoruz zaten Accu nun sonbahar tahmininde de sonbahar bol yağışlı geçecek dediler yani sonbahar güzel geçecek gibi duruyor istanbul adına


  Peki diyagram istanbul adına nasıl gözüküyor.  Gördüğünüz üzere sıcaklar 2 gün içinde en yüksek seviyeye çıkıyor ve ardından güzel bir düşüş sonradan hafif daha yükseliş var ama bize fazla bir etki yapacağını düşünmüyorum sadece beni bu konuda tereddütte bırakan tek bir şey var oda eylül acaba eylülüğünü geçen seneki gibi yapacak mı ama bence yapmayacak gibi duruyor takibe devam.


  Sorusu olan ve yorum yapmak isteyen dile getirebilir.


  Hayırlı günler,


  Sağlıcakla kalın.:)

 • Berkay34

  Changed the title of the thread from “Neden Yaz Aylarında İlginç Hava Olaylarında Artış Oldu ?” to “Berkay34 Sistem Tahmin Analizleri”.
 • Marmara Ve Batı Karadeniz’de Yağışlı Sistem Detaylı Tahmin Analizi  Öncelikle herkese merhaba ben Berkay Nişancı amatör hava tahmincisi, bu gün sizlerle Marmara bölgesine gelecek olan yağışlı sistem ile ilgili bilgilendirme yapacağım.  Şimdi bu gelecek sistem, yarın yani ayın 8 i gece 3 civarlarında Çanakkale bölgesinden giriş yapacak, bu yağışlı sistem sırasında şuanda mevcut olan sıcaklıklarda da düşüş yaşanacak Çanakkale bölgesinden gece saatlerinde giriş yaptıktan sonra sabah saat 6 sularına kadar tüm Marmara’ya dağılmış olacak yağışlı sistem.

  Bu gece modellerde gözüken yağış saat 3 civarlarında Çanakkale’den giriş yapacağını gösteriyor;  overview_20191007_06_021.jpg?2mtemp_20191007_06_018.jpg?

  Ardından saat 6 sularında özelikle Çanakkale yağışın kuvvetli olması ağırlığıyla diğer illerimizde dağılmış olacak Balıkesir, Bursa, Yalova, Tekirdağ’ının güney kıyıları, Kırklareli ve Kocaeli ve İstanbul olmak üzere yağış etkili olacak  overview_20191007_06_024.jpg?2mtemp_20191007_06_018.jpg?

  Saat 12 sularına geldiğimizde ise yağışın etkin kısmı kuzey doğuya doğru ilerlemekte olacak öğlen vakti özelikle İstanbullun Anadolu ve Avrupa yakasının güney ilçeleri ve boğaz hattında sıkı yağış gözüküyor, özelikle size palto ve şemsiye ihtiyaç olacaktır. Avcılar, Silivri, Üsküdar, Pendik ve körfezde kuvvetli yağış ve rüzgâr etkili olacak yer yer su baskınları olabilir. Bunlara Tekirdağ’ının güney ilçeleri ve Yalova’nın kuzey ilçeleride dahil. Sıcaklık konusunda da Bölge geneli olarak 16-12 derece arasında seyredecek.

  overview_20191007_06_027.jpg?2mtemp_20191007_06_030.jpg?

  Sistem sırasında özelikle rüzgarda etki olacak rüzgar İstanbullun kuzey açıklarında yer yer 60 km/h saati bulabilir yönü ise Poyraz olacağından dolayı sıcaklıklar beklenenden daha düşük hissedilecektir. Çanakkale de rüzgar kuvvetli gözüküyor. Sıkı giyinmekte fayda var.  Modele GFS - Carte prévisions  Öğlen saatinden biraz daha ileri gittiğimizde ise saat 15.00 civarı yağışlı sistem artık Marmara’nın kuzey doğusuna doğru ilerleyerek etkisini kaybedecek ve Batı Karadeniz’e geçmiş olacak İkindi vakti saat 3 sularında Sakarya, düzce, Karabük, Kastamonu, Bolu, ve Bartın’da etkili yağışlar gözüküyor yer yer kuvvetli sağanak olabilir. Rüzgar konusunda ise kıyı şeritinde yer yer 60km/h iç kesimlerde ise 40-50 km/h arası değişecek sıcaklılarda ise 10 ila 15 derece arası değişecek.

  overview_20191007_06_033.jpg?2mtemp_20191007_06_033.jpg?  Bu sistem bu şekilde olacak, dostlar sorusu olan bana bu sayfa üzerinden soru sorabilir yazımı beğenebilir ve yorum yapabilir.


  Güzel bir sonbahar sitemi olacak.


  Herkese hayırlı günler,


  Sağlıcakla kalın.:):)

 • Berkay34 hocam sizce Kocaeli izmitde okul çıkışı(16.00) yağış olurmu ?


  Evet yağış var ama 17.00 civarı etkisini kaybedecek. Aslında saat 16.00 da sadece Marmara'nın doğusunda var yağış sonra kuzey doğuya kayıyor. 17.00 bitecek gibi görünüyor yağış.