Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 6 gün sonrasını 10 gün sonrasını takip ederseniz yorulursunuz.3 günlük için bakacaksınız modellere derim. Gfs veya Ecmwf nokta atışı bölgesel bazda veri sunmaz, sunamaz da zaten. Hele ki 5 gün 10 gün sonrası için. Son 24-48 saat ise tüm modelleri karşılaştırıp ve diyagramlara bakınca zaten sonuç ortaya çıkıyor.

Katılmamak elde değil..Üzülmek istemiyorsanız aynen böyle yapmalı..72 saat sonrasını görmek neyimize yetmiyor..Yani uzun vade takip yapacam diyorsak o zaman çok sayıda farklı ihtimalin aynı anda gerçekleşme-gerçekleşmeme olasılığını kabullenip hazmedebilme yeteneğine sahip olmalı ve buna paralel temkinli olmalı..Henüz vade uzunken net ifadelerle kar geliyor diye seviniyoruz sonra vade kısalınca üzülüyoruz..En berbat hüzün çok umutlandıktan sonra gelen hüzündür...

• Hepimizin moralleri gitti ben en kötü Arapgirde kar görürüm diyordum bugün baktim mgm kar ikonlari koymuş ama sıcaklık 5-6 derece o sicaklikta da yagmaz sanirsam

• Yılbaşı sistemi bizim olmadı ama 2 Ocak büyük ihtimal bölgenin tamamı karlı şuan hala hamak olduğu için tespit edemiyoruz. Ayrıca gfs soğuk senaryo da ısrar ederse diyaframı da yanında ceker büyük ihtimal yılbaşından sonra daha rahat bir şekilde kar görürüz

• Ben mgm nin kafasını yaşamak istiyorum.Bugün erzincana en yüksek 7 derece ve kar yağışı dedi :).Sonuç sıcaklık 10 dereceye çıktı ve 1 gram yağış düşmedi.(Çevre ilçeler dahil).Yani ecmwfden baz alıyolar ama bu nasıl tahmindir be kardeşim.Kendi bölgem adına konuşuyorum ben daha mgmnin bizim bölgede doğru tahmin yaptığını görmedim.Özellikle yakın tarihte.En doğru tahmini yine gfsyi baz alan accuweather yapıyor.

• Ben mgm nin kafasını yaşamak istiyorum.Bugün erzincana en yüksek 7 derece ve kar yağışı dedi :).Sonuç sıcaklık 10 dereceye çıktı ve 1 gram yağış düşmedi.(Çevre ilçeler dahil).Yani ecmwfden baz alıyolar ama bu nasıl tahmindir be kardeşim.Kendi bölgem adına konuşuyorum ben daha mgmnin bizim bölgede doğru tahmin yaptığını görmedim.Özellikle yakın tarihte.En doğru tahmini yine gfsyi baz alan accuweather yapıyor.

Bu dediğin MALATYA içinde geçerli. Mgm nin adam akıllı tutturduğunu görmedim. İnsanın psikolojini bozdular.

• GFS'de biliyor kar vermeyince kimse takip etmeyecek uzun vadede veriyor karı son 3-4 gün de daha tutarlı modeller vermeye başlıyor gerçekçi olsun diye. İyice paranoyak olduk 😂

• Yani galiba mgm sadece sıcaklık yağış grafiklerine bakıp extra olarak rakımı baz alıyorlar heralde.Yani bu işin denizelliği karasallığı da var.Bizim buraların iklimi değişti yapılan barajlarla.Bunu mgmye anlatmak lazım

• Gün boyunca yoğun bir yıl sonu mesaisindeydim ..

Müsaadenizle başlayayım

Son güncellerde sizlerin istediği dönüşüm yok...

:/Galiba bu hoşunuza gitmedi ....

Peki o zaman sizin istediğiniz olsun ve biraz güncellerin dışına çıkalım...

Arkadaşlar malumunuz atmosferin en temel özelliği sürekli değişim içerisinde olması..,,En büyük patada sı budur.

~Ertelenir değişir,bozarır kızarırrr yanar döner....

Her gelen veri bir öncekini ekarte eder ...Devri daim...,

Bizde tüm bu verilere tepeden bakar ,çıkarımlar yaparız....

Galiba biraz uzadı ...

Yeni güncellere en az yarım saat var....

Özetle Halen bir soğuma trendi var

Peki üfürükten teyyare Mi? değil..

En azından şimdilik değil..
    En yakın 6 7 ocağa kadar bu trend içerisindeyiz.....

Bu akşam gfs gem ecmwf jma tahminleri düşer düşmez sizlere ortaya karışık bir sunum atıcam ...., En yakın kar tarihleri il il geliyor inş.