27 Aralık - 1 Ocak ve Sonrası


 • 25-26 Aralık Sistemi  Yarın sabahtan itibaren ülkemiz balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava etkisi altına giriyor. Bu gece ilk saatlerden itibaren yağmur şeklide başlayacak olan yağışlar salı günü akşam saatlerine doğru kent genelinde kara dönmesini bekliyoruz.  Yukarıda ki Skew-T diyagramını incelediğimizde yoğunlaşma depresyonunu küçüldüğünü ve bulut tepe yüksekliğinin 9 km kadar yükseldiğini görüyoruz. Yani bu gece saat 3 itibari aralıklı fırtına kütleli yoğun bir sağanak geçisi bizi bekliyor olacak.Rüzgar karayel yönünden orta kuvvette esecek. Yer seviye sıcaklığı 9 derece.

  Peki yağış ne zaman kara dönecek?


  Yarın öğlen saatlerinde 850 hPa seviyesinde Trakya üzerinde -9 derece, İstabul üzerinde -6 derece soğuklar giriş yapmış olacak. Ancak yağış Avrupa yakasından hızla doğuya çekiliyor ve Avrupa yakasında yağış kesiliyor. Anadolu yakasında yağış devam ediyor. Rüzgar orta kuvvette

  yıldız/poyraz yönünden [size=xx-large][/size]


  Akşam saatlerinde üst seviye durumuna bakarsak ;


  700 hPa ve 850 hPa thciknees kalınlıkları incelediğimizde akşam saat 18:00 itibari ile ılıman katman süprülmüş olup kar değerlerine uygun ortamı sağlammış bulunuyor.

  Aynı şekilde kıyı kesimlerin kar sınırı olan 700 hPa seviyesinde sıcaklıklar -17 derecelere kadar düşmüş gözlemleniyor.

  Yani işin özeti Yarın akşam saat 18:00 itibari ile İstanbul'a kar yağması için bütün koşullar oluşmuş durumdadır...


  Skew-T diyagramını incelediğimizde yoğunlaşma depresyonun olduğunu ayrı olarak 700 hPa seviyesinde enverziyon olduğu gözlemleniyor. Rüzgar şiiri muhteşem olmasa da sığ dek bulutları oluşturabilecek potansiyelde...

  Kar Yükseklik sınırı;

  700 metre de -3 derecelerde. Kar seviyesi 50 metreye kadar inmiştir..


  Salı günün özeti;

  Akşam saat 18:00 da İstanbul il genelin de kar yağışı görülecek. 100 metre üstü ilçeler de 3/5 cm kar örtüsü oluşabilir.


  Çarşamba günü ;


  Çok az Yoğunlaşma depresyonu gözlenmekte, Rüzgar şiiri uygun, Enverziyon gözlenmekte. Dek mekanizması devrede olacak. Gün boyu aralıklar ile dek bantları İstanbul üzerinde olacak. Yağış anında rüzgar hamleleri ile anlık sıcaklık daha da düşecek ve yağış anında örtü oluşma ihtimali gözlenecek.


  Karadeniz sıcaklığını göz önünde alırsak soğuk havaya tepki olarak küçük bir alçak basınç alanı oluşursa İstanbul beklenilenden daha çok kar alır.


  Sistemin kuvvetini tam manası ile anlamanız için geçen sene ki 23 Ocak sisteminden daha etkili olacağını söyleyebilirim...

 • semih hoxamizda aciklama yapti. Bu sistemle ilgili hani hos guzel kar gorucez örtüde olcak ama bu da kesmez bizi dedi. Yani efsane beklentisi var hocamizinda. Sizlerde bekliyorsunuzdur.