2018-2019 Sonbahar - Kış Sezonu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kasım ayı 3. Haftası için öngörülerimde herhangi bir değişiklik yok. Bazı modellere yansımaya başlayan sinoptikler yanıltıcı olabilir ana fikir itibariyle Azor'un 1040 mb civarına kadar yükselerek Polonya Iskandinavya ve Beserabya civarına oturması neticesinde bölünen polar vortexin kuzeydoğu güneybatı güzergahında indirecegi sistemi bekliyorum. Azor'un konumu bana sistemin Marmara ve Batı Karadeniz arasından giriş yapacağını söylüyor. Yaklaşık bir hafta içerisinde somut olarak GFS ve ECMWF çalıştırmaları bu yönde sinoptikler göstermeye başlayacaktır!

31 Ekim tarihli yazımı paylaşmak istedim sadece!

• Hocam sizin vasıtanızla paylaşımlarda "Polar Vorteks" için Stratosferik mi Traposferik mi olduğunu belirtirsek daha anlaşılabilir olunacağını düşünüyorum...Kısaca SPV yada TPV ...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Hocam sizin vasıtanızla paylaşımlarda "Polar Vorteks" için Stratosferik mi Traposferik mi olduğunu belirtirsek daha anlaşılabilir olunacağını düşünüyorum...Kısaca SPV yada TPV ...

@4 Şubat çok doğru bir açıklama istemişsiniz. Zayıflatan polar vortex stratosferik SPV, zaten bu zayıflama neticesinde bölünme troposferik PV de meydana geliyor. Jet stream yönü de doğu batı istikameti yerine YB yardımı ile 45 - 50 derece kuzey enlemlerinden güney enlemlere orta kuşağa doğru kuzeydoğu güneybatı yönünde oluşuyor.

• Teşekkürler hocam dikkate aldığınız için ve açıklama için.Forumda sık sık bu ayrım yapılmadığı için yanlış yorumlar oluşabiliyor...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ekim sonu gibi yaptığımız tahminlerde yaklaşık birer haftalık aralarla sistem alacağımızı belirttiğimizi hatırlıyorum. Görüldüğü üzere 30 kasım - 1 Aralık, Ardından 6-8 Aralık ardından 12-13 Aralık hemen ardından 17-18 Aralık sonrasında henüz modellere yansımayan ve belki de bu senenin batı bölgeler için en sert sistemi kanımca 24-27 Aralık aralığında gelecek gibi görünüyor.

• Ekim sonu gibi yaptığımız tahminlerde yaklaşık birer haftalık aralarla sistem alacağımızı belirttiğimizi hatırlıyorum. Görüldüğü üzere 30 kasım - 1 Aralık, Ardından 6-8 Aralık ardından 12-13 Aralık hemen ardından 17-18 Aralık sonrasında henüz modellere yansımayan ve belki de bu senenin batı bölgeler için en sert sistemi kanımca 24-27 Aralık aralığında gelecek gibi görünüyor.

Hocam bati bolgelerden ziyade karadeniz sahillerin neredeyse tamaminin kar yagisi ile nasiplenecegini düsünüyorum. Tabiki sizin düsüncenize de katiliyorum. Temennimiz ülke anlaminda saglam sistemler almak.

• Gfs ülke geneline 138. Saat sonrası özellikle iç bölgelere saf kar yapacak değerleri sokmuş fakat Karadeniz sahilleri be Doğu Anadolu doşında kalan yerler kuru soğuk demiş

• Aralık son haftası için öngördüğüm sistem bir çok ilimiz ve başta da istanbul için karlı bir yılbaşı gecesinin işaretlerini veriyor. Ama efsanevi bir sıcaklık beklentim yok. Ocak ayının ilk günleri daha sert soğuklar kapımızı çalabilir. Bu senenin şakası yok!

• ustad. Beklentiniz tam olarak nasil. Yani karadenizin tamaminda kar beklentisi olabilir mi. Istanbuldan ayri soru olarak. Yani karadeniz sahillerde en azindan havada kar veya hafif bie ortü beklentisi olabilir mi sizce.

• ustad. Beklentiniz tam olarak nasil. Yani karadenizin tamaminda kar beklentisi olabilir mi. Istanbuldan ayri soru olarak. Yani karadeniz sahillerde en azindan havada kar veya hafif bie ortü beklentisi olabilir mi sizce.

Enterasan işler oluyor Pazar akşamına kadar açıklama yapacağım.

• Bugün saat 15:00 de doktora tez izleme sunumum olacak. O yüzden haftasonu Pazar akşamı açacağımı söylediğim konuyu açamadım. Ancak kısaca şunu ifade etmekte fayda var! Buradan Kandilli'ye kahve içmeye gidiyor muyuz? :gun_bandana:

• Bugün saat 15:00 de doktora tez izleme sunumum olacak. O yüzden haftasonu Pazar akşamı açacağımı söylediğim konuyu açamadım. Ancak kısaca şunu ifade etmekte fayda var! Buradan Kandilli'ye kahve içmeye gidiyor muyuz? :gun_bandana:

gidelim hocam :D

Lokumumuzu alıp gidelim kahveye hocam :D

• Aralık son haftası için öngördüğüm sistem bir çok ilimiz ve başta da istanbul için karlı bir yılbaşı gecesinin işaretlerini veriyor. Ama efsanevi bir sıcaklık beklentim yok. Ocak ayının ilk günleri daha sert soğuklar kapımızı çalabilir. Bu senenin şakası yok!

Ayın 12'sinde ne dediysek o ;)