Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • tam manasıyla gfs ecmf mutabık oldu.soguk ağırlığı samsun-sakarya arası -10lar giriyor .d.karadeniz -5bandı ve biraz üzerinde kısa süreli kalıyor. Batı karadeniz için güzel bir dek kar görüyorum. D.karadeniz için sert sistem öncesi ayak yapıyor. 17 şubata kadar karadeniz odaklı sert bir sistem gelecektir. Gfs ecmf yı yola getirdi diyebiliriz. Bu gibi oluşumların ardından sert bir sistem gelmesi %75lerin üzerinde dır beklentim bu yönde. subat ortasından sonra ise herkesin umutları kırılır. Geç kış olması mart ayinda da olası sürprizlere açıktır.

• tam manasıyla gfs ecmf mutabık oldu.soguk ağırlığı samsun-sakarya arası -10lar giriyor .d.karadeniz -5bandı ve biraz üzerinde kısa süreli kalıyor. Batı karadeniz için güzel bir dek kar görüyorum. D.karadeniz için sert sistem öncesi ayak yapıyor. 17 şubata kadar karadeniz odaklı sert bir sistem gelecektir. Gfs ecmf yı yola getirdi diyebiliriz. Bu gibi oluşumların ardından sert bir sistem gelmesi %75lerin üzerinde dır beklentim bu yönde. subat ortasından sonra ise herkesin umutları kırılır. Geç kış olması mart ayinda da olası sürprizlere açıktır.

oyle diyonda mgm sicakligi daha iyi vermis samsuna gore dogu karadenize ben anlamadim bu isi

• Kış hazırlığı ocak son haftaya denk geldi.bu ne demek:kısmen 3-5 dereceler.kar yağmur kky vesahire. -5bandında birkaç gün süren yağışlı yağışsız günler demek oluyor. Şubat ilk hafta tatmim edecek kar yağışı gelmesi kuvvetle muhtemeldir gelmez ise en geç şubat ortasina kadar bu hasret bitecek diye düşünüyorum.

• mgm bu yarin yıne değişir. D.karadenize verdiği ayar samsun civarına göre daha düşük görünüyor lâkin değişecek öyle kalmayacaktir mgm bunu her zaman deniyor.

• Samsun Tahmini

Geçen sene bu zamanlarda Orta ve Doğu Karadeniz için güzel bir ull sistemi gelmişti. Birçok yerde rekor kar yağışları görüldü. Bu sene yine bir ull barındıran soğuk bir salınım bu bölgelerimizi ziyaret edecektir. Elbette geçen sene ki beklenti kimsede yok, fakat bu yoklukta yine de şanslı sayılabilecek bir sistem geliyor. Uzun vadeli tahminlere girmek istemem. İlk olarak 23 ve 24 Ocak tarihlerine bakalım isterim;

Bildiğiniz gibi ull'un tam konumu her güncellemede değişmektedir. Mevcut koşullarda olabilecekleri sizlerle paylaşıyorum;

Öncelikle sınırlı alan modelleri ile başlayalım;

23 Ocak Akşam saatlerine baktığımızda 850 hpa'nın -5 bandında olduğunu görmekteyiz;

Bu değerin Samsun şehri için yetersiz olabileceğini düşünürken thickness (kalınlık) değerlerine bakmaya karar verdim;

500 - 1000 mb kalınlık değeri kar için uygun gözükmektedir. Zira Samsun gibi rakımı çok yüksek olmayan bir yer için 540 mb sınır değeri olarak kabul edilebilir.

Daha sonra 700 - 1000 mb kalınlık değerlerine baktım;

Bu aralık en önemli kalınlık değerini verir. Zira yağış özellikle bu seviyelerde oluşur. Samsun için sınır değer 284 iken; Bu seviye ilgili saatlerde 278'dir.

Şimdi 500 - 1000 mb'ye bakalım;

130 sınır değer iken; 129 olduğunu görüyoruz.

Bir de skew-t'ye bakalım;

Denizin çok az açığına aldığımda elbette sıcaklık biraz yüksek gibi gözükmekte. Yalnız diğer önemli bilgiler için bu şekilde yapmak zorundaydım. Şehir merkezi daha düşük çıkacaktır.

Şimdi değerleri bir okuyalım;

SRH

İlk baştan başlayarak Srh'ye baktığımızda; 0-1 km arasında değerin -49 olduğunu görmekteyiz. Yani negatife doğru eğim fazla. Burada -49 dereceyi değil eğimi ifade eder.

Daha yukarıda ise Srh'nin 80 olduğunu görmekteyiz. Açı farkı 120 derece. Üst seviyelerde biraz gizli ısı var. Yağışa buz parçaları eşlik edecek gözükmektedir. Graupel tarzı.

Cape oranı dediğimiz; Kararsızlık durumu düşük. Gök gürültüsü ihtimali yok denecek kadar az.

Bağıl Nem %78. İdeal bir değer, zira donma noktasını aşağıya çekecektir.

Pw: 0.48; yani su oranı çok değil. Aynı zamanda dew point 0 civarı olduğundan kar bu durumda çok ince de yağmaz, kalın da yağmaz. küçük taneli lapa ve buz parçaları mümkündür.

Daha detaylı skew-t analizi yapmak siterdim, fakat zamanım yeterli değil.

Dew point değerini bir inceliyelim;

Yağış saati uygun değerde. Aslında beklentimiz çok yüksek miktarda bir yağış değil.

Bulut tepe yüksekliğine bir bakalım;

Skew-t diyagramında bulutların yüksekliğini anlamamız için gerekli olan enverziyon yok. Dolayısıyla; rüzgara bakalım. Rüzgar 700 hpa'da 30 derecelik açıdan fazla yön değiştirmektedir. Yani ortalama 3 km'lik Kümülüs tipi bulutlar öngörüyorum;

Bulutlar akşama kalmadan koyu renk olur, zira bulutluluk oranı yüksek;

Kar tutacak mı? sorusunun cevabı için yer seviyesini incelemek ve karadeniz deniz suyu sıcaklığını görmek istedim;

11 derece civarı, yani hâlâ sıcak. Bir de 2 mt sıcaklıklarına bakalım;

Sıcaklık kar örtüsü için zor bir değerdedir. Sonuç olarak yağış miktarı ile düşündüğümde;

Sahil kesimleri havada kar görecektir. Herhangi bir örtü beklemiyorum. Kar yağışının başlama saati 19:30'dur.

İç kesimlerde ve yükseklerde örtü ihtimali vardır. 800 metre yükseklikte 4 - 6 cm kar bekliyorum. Tahmin geçerliliği; 23 Ocak saat 19:00 - 24 Ocak Sabah 06:00'dır.

Sonraki saatler için koşullar daha iyi hâle geliyor.

Şimdilik bu kadar.