Havaforum Uçuş Kulübü

 • Esenboğada görüş mesafesi 250 metre civarı , sıcaklık 1.5 derece , YB hakimiyeti besbelli resmen , bu şartlarda bu görüş mesafesinde uçak nasıl indi bilmiyorum ama indik en sonunda Ankara’ya çok şükür


  Hocam izninize sığınarak nasıl indik sorunuzu bu konuda cevaplamak istedim. Görüş mesafesinin kısıtlı olduğu yerlerde ILS sistemi hayati önem taşır. Peki nedir bu ILS sistemi?


  İngilizce 3 sözcüğün baş harflerinden oluşan ILS'nin açılımı; 'Instrument Landing System', Türkçesi ise; 'Aletli iniş sistemi'dir.


  Aletli İniş Sistemi (ILS), pist başına yerleştirilmiş vericiler vasıtasıyla uçakların inişine yardımcı olan bir hassas yaklaşma sistemi. ILS, uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan bir seyrüsefer yardımcı sistemidir. Bulut tavanının alçak, görüş faktörlerinin kötü olduğu hava koşullarında, uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve piste elektronik cihazlarla emniyetli iniş yapmasını sağlar. Pilota istikamet ve süzülüş hattı bilgisi verir.


  ILS.jpg


  Localizer ve Glide-Slope radyo vericileridir. Bu vericilerden gönderilen sinyaller kokpitteki alıcılar sayesinde pilotlara ulaştırılır. Localizer uçağa pistin orta noktasını buldurmaya çalışır. Glide-Slope ise uçağın süzülüşünü 3º yapmak için çalışır.


  Pilotların özellikle sisli ve karlı havalar gibi görüş mesafesinin çok düşük olduğu zamanlarda inişlerini büyük ölçüde kolaylaştıran bir sistemdir.  Sisli havada inmeye de yaşanmış ufak bir örnek daha vererek noktalayalım.


  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • http://www.iststatus.com/
  Bu sayfadan İstanbul Atatürk Hava Limanı da ki kuleyi dinleye bilir ve bütün uçuşları takip edebilirsiniz ayrıca Uçakların hızlarını irtifalarını çeşitli teknik özelliklerine bakabilirsiniz. Preminyum üyeler için daha farklı özeliklerde mevcuttur.

 • Localizer üzerine konuştuk, bununla alakalı tabii harika bir kule-pilot konuşması var. Localizer bozulunca gelişen bir konuşma :  "İnecez tabi canım"


  "Biz eskiden inerken Localizer yoktu ki"


  Kule ise gülmekten kırılıyor, keyifli bir sohbet.. :hfyeni (18):  @Voyager1 İzninizle ilk mesajda faydalı linklere ekliyorum..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Vintersaga hocam bu elit bilgilerinizi bize sunduğunuz için teşekkür ederim


  Arkadaşın attığı kuleyi dinleme siteside ise yarar bir site

  Evet bu uçak konusunda bende çok araştırmalar yaptım hatta ISS(Uluslar Arası Uzay İstasyonu) var onu takip ediyorum akıllı telefonda uygulama var gece geçerken görülüyor

 • AirbusBeluga3.jpg


  Bu uçağı aramızda Photoshop zanneden var mı ? Ben ilk gördüğümde öyle zannetmiştim ama gerçek.


  İşte karşınızda Airbus Beluga..


  AirbusBeluga.jpg


  Bu koca ceylanımızın ismi bir balina cinsi olan Beluga'dan gelmekte. 258 metrekarelik kanat alanına sahip bu koca ceylan büyük kargoları taşımakta hayati öneme sahip.


  AirbusBeluga2.jpg


  Tabii böyle bir tasarımın eksi yanlarıda var, mesela yüksek rüzgarlarda iniş kalkış yapamaması gibi. Detayları verebileceğim bir yazı yazmak ümidiyle..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...  Edited 2 times, last by Vintersaga ().

 • İlk yolcu uçakları Havilland Comet camları kare şeklindeydi bu yüzden havada yüksek basıncın
  köşelerden baskı yapması sonucu onlarcası düştü 100 lerce insan öldü. Bu zor yoldan öğrenilen
  tecrübe sonucunda artık uçakların camları köşeli değil yuvarlaktır.


  Konu ile ilgili uçak kazası raporları belgesellerini izleye bilirsiniz


 • Havacılık tarihi çok büyük facialar barındırmasıyla beraber faciaya ramak kalan anlarda bulunduruyor.


  Azoruyla tanıdığımız Kanarya Adalarının, Tenerife kentinde 1977'de havacılık en tarihinin en büyük kazası gerçekleşti.


  tenerifeucakkazasi.jpg


  KLM havayollarına ait bir Boeing 747 ile Amerikan Pan Am Havayollarına ait bir diğer Boeing 747 pistte çarpışmış ve sonucunda 583 kişi hayatını kaybetmişti..


  tenerifeKLM.jpgTenerifePanAm.jpg


  Bugünkü hikaye ise yine İspanya'dan Barcelona Elprat havalimanından..


  barcelonaelpratairport.jpg


  5 Temmuz 2014 tarihinde Moskova'dan havalanan UTair Airlines'a ait Boeing 767 güzel bir yolculuğun ardından Barcelona'ya iniş için alçalırken, aynı anda Skyteam havayollarına ait bir Airbus A340 ise kalkış yapmak üzere taksi yolundan kalkış yapacağı piste gitmekteydi.


  barcelonaelpratramakalmak.png


  Ama kaçırılan birşey vardı Airbus A340'ın taksi yolu, UTair'in iniş yapacağı pisti kesmekteydi ve maalesef bu iki uçak karşılaştı. Olanlar ise kameraya şu şekilde yansıdı :  Korkulan olmamıştı, neyse ki 767'in havalanmaya yetecek kadar süresi vardı ve tetikte olan Boeing 767 pilotları uçağı tekrar havalandırmıştı. İspanyol yetkililer ilginç bir durum yok, pek takılmayın dese de faciaya ramak kalmıştı. İki uçak çarpışsa muhtemelen yüzlerce insan ölecekti..


  Bunun gibi nice hikayeler var tabii, dilim döndüğünce zevkli şekilde dillendirmeye çalıştım. Başka hikayeleri anlatmak dileğiyle..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...  Edited 2 times, last by Vintersaga ().

 • Çok kapsamlı ve ilgi çekici bir konu okeys13123 tekrar teşekkür ederim. Hava Forum da herkesin ilgi alanına yönelik bir konu var. İnsanin forumdan çıkası gelmiyor :)
  Bu arada, ilerleyen zamanda savaş uçaklarıyla ilgili paylaşım yapacakmısınız? Olursa merakla bekliyor olacağım.

 • Almanya’da küçük uçak düştü, 3 ölü


  Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletindeki Ravensburg kasabası yakınlarında Cessna Citation 510 model bir uçak düştü. Kazada üç kişi öldü.  15 Aralık 2017 - 10:19:42AA
  FRANKFURT’tan havalanan uçak Friedrichshafen’a gidiyordu. Ancak uçak dün akşam saat 18.15 sıralarında, Ravensburg üzerindeyken düştü. Kazada üç kişi öldü. Kazanın nedeni araştırılıyor.

 • @ardaturco Hoşgeldiniz hocam, iyi forumlar..


  @Seyyah Sağol abi, böyle güncelleme aralarında, durgun dönemlerde ve özellikle yaz döneminde böyle sosyal konular iyi oluyor. Savaş uçaklarını tabii ki incelemeye çalışacağım abi, senin istediğin bir model varsa direk onu bile yapabilirim. :)


  2. Dünya Savaşı sonrası özellikle Savaş Jetleri inanılmaz aşama kaydetti, yavaş yavaş inceleriz inşallah.. okeys13123

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...