Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu denli kuvvetli soğukların gelmesi halinde bu soğukların sıcak deniz vs. dinleyeceğini düşünmüyorum :S.Kışın zar zor gördüğümüz sinoptikler kasım ayında bizi yoklamaya çalışıyor.Belkide konu isminin hakkını vermeye çalışıyormu desek :D

• 19-21 dönemi için belirsizliğin hakim olduğu dönemde Gem modeli desteğini arttırmış hocam ayrıca model sonu yeni bir başlangıcın kapısını arılamış.👏

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 19-21 dönemi için belirsizliğin hakim olduğu dönemde Gem modeli desteğini arttırmış hocam ayrıca model sonu yeni bir başlangıcın kapısını arılamış.👏

Evet öyle kardeşim

Ancak benim 19-21 dönemi pek beklentim yoktu esasında

22-23 ünden itibaren ay sonuna kadar ki dönemi ve Aralık başına yoğunlaşmıştım kendi adıma ( ki Aralık başı da ancak yarın fikirlerim yerleşebilir)

Model sayfasında görüldüğü üzere tişört ve mayocular ortaya çıkmaya başladı 😀

Yada Kasımda kar yağmazkiciler

İyi de -6 girip kar yağıp , -10 girip yağmadığı olabiliyor

Şimdi hangi durumda bilmiş oluyorlar

Biz illa kar yağacak demedik ki

Olabildiği kadar yağış ve soğuk getiren sağlam bir sistem gelsin de ucu ucuna kar yağsa da yağmasa da nasip işi

19-21 fazla ısınmayalım yeter 22 den itibaren her an üzerimize bodoslama dalabilecek potansiyel var

Azor ezberlere göre davranmıyor , Skandi davranışları çok sürpriz ve muazzam sinoptik getirebilir ki bu son 72 için bile teyakkuz anlamına geliyor

• 19-21 için ukmo da ki ışığı gördünüz mü hocam :)  Cold.EFso

evet ben de gördüm , güzel olur öyle olsa ama biraz ihtimal düşük görünüyor

Sırası gelmişken bir projeksiyon yapalım kendi çapımızda

22 sinden itibaren iyi bir trende doğru gireceğimiz ve bunu 17 sinde modellerde çok daha net göreceğimizi ifade etmiştim

Ancak bugün bile iyi görüntüler çıktı , yine de bu değişken ortamda son 120 ye kadar bir çok şey değişebilir

Bana göre döngüyü görme açısından Gfs şu ana kadar daha başarılı

Aşağıda Ecm ve Gfs nin 3 kasım ön görüleri ve gerçekleşen diyagram var

22-30 Kasım aksiyona açık derken Gfs’yi kaale aldım ve iyi yapmışım

Sistem cepte değil ama bana göre kuzey kesimler oldukça Yüksek ihtimal bişeyler koparacak

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Ortavadedeki ull un girişi böyle olsaydı(Belkide hala böyle girme imkanı var belli olmaz :) ) Edit: Burada iskandinavı baskılayan bir ab var bizde bu sene yok

archivesnh-1991-12-2-0-0.png

Devamında böyle bir sinoptik alabilirdik

archivesnh-1991-12-4-0-0.png

archivesnh-1991-12-5-0-0.png

archivesnh-1991-12-6-0-0.png

archivesnh-1991-12-8-0-0.png

• İhtimallerin peşinden koşuyoruz, delilik olduğunu bile bile :)

haklısınız , ama iki hafta önce Kasımda -12 ihtimalini kovalama ihtimalimiz bile yoktu

Şimdi ciddi ciddi kovalıyoruz

Var ki kovalıyoruz :)

Uzun yıllardır böyle sinoptik olasılıkları oluşmadı Kasımda

Ayrıca birçok sinoptik ezberinin boşa düşmesi daha zevkli kılıyor

Ezber bozan dönemi resmen

• Bir yanım kasım sonundaki inanılmaz soğukları istiyor diğer yanım bırak grönland yükseği devreye girsin aralıkta ssw yi yaşa ocak ayındaki efsaneye odaklan diyor.Araftayım...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bir yanım kasım sonundaki inanılmaz soğukları istiyor diğer yanım bırak grönland yükseği devreye girsin aralıkta ssw yi yaşa ocak ayındaki efsaneye odaklan diyor.Araftayım...

grönland her türlü ağzını açmış bekliyor hocam , bir aksiyon yaşayalım kasım bitmeden nasipse

Yarın ve ertesi takip ettiğim bazı veriler için kritik olabilir , belki Aralık başı için de bi mevzu çıkarda rahatlarız , zira Grönland ihtimali ancak sürpriz kırılmalar olursa azalabilir

• Ben 2 sinide istediğim için araftayım ya kasım aralık peşpeşe ama sıradan sistemler alıp umutla ocak şubatta birşeyler beklemek,ya da kasım aralıkta birşey beklemeden ocak şubatta baba sistemleri kovalamak...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• UKMO’nun 168’i ( Atlantik gözüyle görüldüğü kadar ) İngiltere’deki AB’yi Ecm’ye kıyasla daha batılı konumlandırıyor ki bu da değişik bir sonuca götürebilir bizi , Azorun alacağı pozisyonun daha erken iyileşme ihtimali var

• Gfs-Gem ve Naefs İstanbul diyagramlarını karşılaştırınca , içinden geçtiğimiz dönemin ne kadar değişken olduğu anlaşılıyor ( Gem 19-20 sini Farklı görüyor) , bu ortamın 120’sine bile güven olmazken 192’de basınç biraz sağdan yükselsin veya spiral yapsın demek bizlerin hayal gücü ile alakalı bir durum

Ama alametler öyle yada böyle kuvvetli soğuk salınımı gösteriyor , bakalım ne olacak , Allah’a şükür her türlü bol yağışta müttefik modeller

72ddf9ce9685548ab2ac.gif

264286b68fb4cefc98.png