HF Evren Köşesi

 • Dün bir meteor Dünya'yı kılpayı geçti.73bin km uzaklıktan buda Ay ile Dünya arasından geçtiği anlamına geliyor.Aydan daha yakındı.Buda onun animasyonu.Çarpsaydı Hiroşima'ya atılan nükleer bombanın 30 katı etkisi olacaktı.


  nbRV5R.gif


  Evrende tesadüfen yaşıyoruz resmen...

 • Perseid Göktaşı Yağmuru: 12-13 Ağustos


  10 Ağustos’tan itibaren göktaşı yağmurlarının en popüleri olan Perseid (Kahraman) göktaşı yağmuru görülmeye başlanacak ve 12 Ağustos gecesi doruğa ulaşacak. Bu göktaşı yağmurunu bu kadar popüler yapan şey saatte 100’e yakın göktaşının açık yaz günlerinde rahatlıkla görülebiliyor olması. Kış aylarında Geminid (İkizler) göktaşı yağmurunda 120 adet göktaşı gözlenebiliyor, fakat kış aylarında hava çoğunlukla kapalı olduğu için Perseidler daha sık anılır. Eğer bir şehirde yaşıyorsanız ve şehirden uzaklaşma şansınız yoksa, yani gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz hepi topu 10-15 yıldızdan ibaret ise, boşuna meteor yağmuru izleyeceğiz diye kendinizi hırpalamayın, hiçbir şey göremezsiniz. Önemli Not: 2019 yılında Perseid Meteor Yağmuru döneminde (12-13 Ağustos) gökyüzünde dolunaya yakın büyüklükte bir şişkin Ay olacağı için, oluşan aydınlık gökyüzü nedeniyle ışık kirliliğinden uzakta, nerede olursanız olun, bu yıl meteor yağmuru 03:30’a kadar düzgün biçimde gözlemlenemeyecek. Ay, 03:30 civarlarında battıktan sonra sabaha kadar rahatça gözlem yapabileceksiniz. Göreceğimiz yüzlerce göktaşından bazıları alev topu dediğimiz çok parlak ışık saçan göktaşlarıdır. Oldukça nadir görünürler, fakat ben arkadaşımla Perseidleri izlerken bir alev topunun yeri sanki şimşek çakmış gibi aydınlattığına şahit olmuştum. Bu yüzden eğer imkanınız varsa şehir ışıklarından uzak bir yerlere gitmenizi tavsiye ediyoruz.


  orbital-path-of-swift-tuttle-outer-solar-system_crop1.jpg  Bu göktaşı yağmuru nereden geliyor, neden her yıl aynı aralıkta görüyoruz? Perseid göktaşı yağmuruna sebep olan şey 109/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızıdır. Bu kuyrukluyıldız her 133 yılda bir Güneş etrafında bir tur atar. Bu sırada Güneş’e yakınlaşmasıyla geride bazı parçalarını bırakarak yörüngesi üzerinde bir enkaz yığını oluşturur. Dünya’nın yörüngesinin bu kuyrukluyıldızın yörüngesiyle kesişmesi sonucunda bu enkaz yığınının içerisinden geçeriz.


  260px-Animation_of_109P%EF%BC%8FSwift%E2%80%93Tuttle_orbit.gif  109/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı'nı tanıyalım.


  Swift-Tuttle, en bilinen gök taşı yağmurlarından olan Perseid Meteor Yağmurlarının ana gövdesini oluşturuyor. Yakın zamanda Dünya’ya yaklaşacaklar listesinde olmamasına rağmen, NASA’nın gök günlüğü sitesinde mevcuttur. Swift Tutttle yörüngesi Dünya ve Ay’a yakın bir noktadan geçtiği için gezegenimiz için potansiyel bir tehlike olarak gözükmektedir. Swift Tuttle kuyruklu yıldızının bundan sonraki Dünya’ya yakın geçiş tarihi 14 – 21 Ağustos 2126 tarihleri arasında olacağı tahmin ediliyor. Bu tarihler arasında Swift Tuttle kuyruklu yıldızın Dünya’ya çarpma tehlikesinin olduğu söylenmektedir.  Dünya’nın kütle çekim etkisiyle burada bulunan irili ufaklı taşlar atmosfere müthiş bir hızla girerek yanarlar. Biz bu anlık yanarak kayma olayını “yıldız kayması” olarak adlandırsak da aslında onlar kuyruklu yıldızdan geriye kalan taş parçalarıdır. Neden Perseid (Kahraman) göktaşı yağmuru olarak adlandırıyoruz? Dünya’nın yörüngesi ile kesişim noktası olan doğrultuda Perseus takım yıldızı yer alır, bu sebeple bu göktaşı yağmurunu Perseid göktaşı yağmuru olarak adlandırıyoruz.


  Nereye bakmalıyız?

  Perseus (Kahraman) takımyıldızı gece yarısı Kuzeydoğu bölgesinde bulunuyor. Fakat bu sadece başlangıç noktası (ilk fotoğrafta görüldüğü gibi). Dolayısıyla her yönde onları görmeniz mümkün.


  Teleskoba, dürbüne ihtiyacım var mı?

  Bir göktaşı yağmurunu izlemenin en keyifli olayı hiçbir ekipmana ihtiyaç duymamanız. Hatta ekipman kullanmamanız gerekiyor. Çünkü bu olay saniyeden de kısa süreli bir olaydır. Siz daha evet gördüm deyip dürbünü çevirene kadar yanıp gider. En güzeli, en geniş alanı görebileceğiniz şekilde uzanıp tüm gökyüzünü seyretmektir.


  Saat kaçta görebiliriz?

  Perseus (Kahraman) takımyıldızı, yani göktaşı yağmurunun kaynak noktası gece yarısı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla gece yarısından sonra çok daha rahat görebilirsiniz. Fakat havanın karanlık olduğu her saat uygun olacaktır.


  Şuan hayranlıkla her yıl izlediğimiz uzay gösterisi 2126 yılında en kötü senaryo gerçekleşir ve Dünya rotasıyla kesşir ve bir önlem alınamaz ise sonumuzu getirebilir.


  https://www.kozmikanafor.com/p…si-yagmuru-12-13-agustos/

 • Resim


  Dikkatli olanlar ve teleskobu bulunanlar Saturnu görebilirler bu gece..


  kaynak:

 • Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) verilerine göre, ölçüleri Mısır’daki Keops Piramidi’nin boyutlarını aşan ‘potansiyel olarak tehlikeli’ bir asteroid, ay sonuna doğru Dünya’nın çok yakınından geçecek.  NASA’nın verilerine göre, ölçüleri Büyük Piramit olarak da bilinen Keops Piramidi’nin boyutlarını geçen ve potansiyel tehlike barındıran bir asteroid, ay sonuna doğru Dünya’nın çok yakınından geçecek. '2019 OU1' diye adlandırılan asteroidin çapının 160 metre olduğu ve bu ölçünün Keops Piramidi’nden 20 metre daha büyük olduğu anlaşılıyor. 2019 OU1, 28 Ağustos’ta Dünya’ya, Venüs gezegeninin bulunduğu mesafeden 40 kat daha yakında olacak. Asteroid gezegenimizi yaklaşık 100 milyon kilometre mesafeden ‘teğet geçecek’.


  Daha önce Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya için potansiyel tehlike taşıyan uzay objelerinin listesini yenilemişti. Söz konusu listeye göre 9 Eylül 2019, 2006QV89 asteroidinin Dünya ile çarpışma olasılığı bulunan en yakın tarih olarak görülüyor. Ajansın uzmanları, asteroidin Dünya ile çarpışma olasılığını 7 binde 1 olarak değerlendiriyor. 2006QV89 şu anda Dünya’nın 6.7 milyon kilometre uzağında seyrediyor. Potansiyel tehlikeler listesinin başında ise 2010RF12 asteroidi var. Söz konusu asteroidin 2095’te Dünya’ya çok tehlikeli mesafede olacağı ve çarpışma olasılığının 16’da bir olacağı değerlendiriliyor.

 • Apophis Adlı Asteroid, 13 Nisan 2029'da Dünya'yı Teğet Geçecek


  Geçtiğimiz yıl Dünya'ya çarpması ya da teğet geçmesinin muhtemel olduğu belirtilen Apophis'in gezegenimizi teğet geçeceği net tarih belli oldu. Apophis, 13 Nisan 2029'da Dünya'ya 31.000 kilometre kadar yaklaşacak. Space.com, bugün yayımladığı bir haberle heyecan verici bir gelişmeye sahne oldu. Habere göre, Massachusetts Teknoloji Üniversitesi'nde görevli Richard Binzel'ın yaptığı açıklama, 13 Nisan 2029'u işaret ediyor. 13 Nisan 2029 tarihi insanlık için oldukça önemli bir tarih. Çünkü bu tarihte Apophis adlı asteroidin gezegenimizi teğet geçeceği düşünülüyor. Gezegen Savunma Konferansı'nda konuşan Richard Binzel, bu olayın bin yılda bir gerçekleşebileceğini ve bu olayın yaratacağı fırsatların değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tabii ki Apophis'in gezegenimizi teğet geçeceği önceden biliniyordu ancak çarpma ihtimalinin olup olmadığı bilinmiyordu. Binzel, Apophis'in Dünya'ya kesin olarak çarpmayacağını da duyurdu.


  47982be35c0c4c499e021d085b8be02e12b75056.jpeg


  Binzel, Apophis'in gezegenimizin yakınından geçerken yapılacak izlenimlerin ve testlerin oldukça faydalı olabileceğini belirtti. Apophis, Dünya yörüngesine Hint Okyanusu üzerinden teğet geçmeye başlayacak ve Pasifik Okyanusu'na geldiğinde yörüngeden ayrılacak


  Bahsi geçen asteroidin geçişinin 2 milyar insan tarafından çıplak gözle izlenebileceği de verilen bir diğer detay. Yıllar sonra gezegenimize yaklaşacak olan Apophis'in keşfi ise 2004 yılına dayanıyor.