Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • UmuTCaN 2 derece hocam

ECMWF ve GFS bu geceden itibaren yarın gün boyu kar yağışı bekliyor. Beklenen kar miktarı ise 15 ila 20 cm yağmur üstüne yağacağından bu miktar 10 ila 15 cm arası olur gibi. Tabi eğer GFS ve ECMWF'nin beklentisi gerçekleşirse. Bana görede gece saatlerinden sonra en geç 2-3 gibi kar başlar, her şeyin hayırlısı.

• Yarın 16:00-17:00'dan sonra ECMWF'ye göre özellikle Gaziantep çevresi olmak üzere; Şanlıurfa'da GAP Havalimanı civarı, Adıyaman merkezin yükseklerinde 21:00'a kadar kar geçişi ihtimali mevcut.

:!:Bu tahmin son ECMWF güncellemesine göre yapılmıştır.

Hocam siverek te alırmı 800 rakım urfanın kuzey doğusu

• Hocam siverek te alırmı 800 rakım urfanın kuzey doğusu

ECMWF'ye göre yarın 12:00-15:00 arası sıcaklık yer yer 2,5 derecelere düşecek ancak yağış yağmur şeklinde maalesef dew point yeterli değil çünkü. Yağışı da 28 Aralık'ta sabah saatlerinden önce kesiyor. O nedenle ECMWF'ye göre Siverek için biraz daha zaman var.

GFS'ye göreyse yarın sıcaklık 3,5 ila 4,5 derece arası değişecek. Yağışlar yağmur şeklinde yalnız GFS yağışı 28 Aralık'ta sabah 9-10 gibi kesiyor ve dew point 28 Aralık sabah 5-6 civarı itibariyle kar için uygun değerlere düşebilecek eğer tahminler gerçekleşirse GFS'ye göre 28 Aralık'ta sabah 5-6 ila 9-10 arası seyirlik kar yağışı Siverek'te görülebilir. Yarın akşam duruma yine bakalım. ;)

• Merhabalar kusura bakmayın gözümden kaçmış şimdi gördüm.

Hala çalışıyor mu bilmiyorum ancak en azından konumunuza en yakın istasyondan güncel yağış ve sıcaklık miktarı ve bu değerlerin son 24-12-6 saatlik farklarına kadar takip edebileceğiniz bir link atacağım. Umarım çalışıyordur site bana geri dönüş sağlarsanız sevinirim. Yurt neti yavaş bende çalışmıyor çünkü.

http://trhava.omu.edu.tr/

UmuTCaN hocam cok guzel bir site beğendim, sana çok yük oluyoruz umarım emeklerinin ve alçakgönüllülugunun karşılığıni alırsın. Ben Çüngüş ten daha batida bir noktadayim 200 metre daha yüksekte şuan kar çözeltisi var dışarıda, bulunduğum yer olağanüstü farkli hava olaylarinin oldugu bir yer, 2 saat once görüş mesafesi 10 metrelik sis ardından birden kuvvetli bir fırtına simdi kar çiseltisi, yalniz sabah ki yoğun yağmuru kar olarak alabilseydik 20 cm kar biriktirmistik. 2012 yilinda 1 metreden fazla kar yağmış buraya eskiler yapılan barajlarin havayi ılımanlaştirdigini söylüyor.

• Gfs saçmalıyor gibime geldi şimdide yağışın bölgeye girişi çıkışı bir oluyor gösterdi :) 96 satte yağış giriyor 108 saatte çekiliyor tuhaf çok hızlı bir hareket güzel gelecek dedim soğuk iyide yağışın o kadar hızlı gelip geçmesi çok saçma 96 ile 108 arası gerçekten çok tuhaf

• Arkadaşlar yarın ikindiye kadar şuan için tüm bölgemiz Elazığ Malatya dahil Sıcak tarafta ... Benim görüşüm ikindiden önce bir beklentiye girmemek....İkindiden sonra bölgemizin batısına soğuk yavaş yavaş giriş yapıyor görünüyor. İnş. Kar haritaları doğru çıklarda daha erken alırız....

Haksan ığdır da 28 sabahından itibaren sıcaklıklar kar seviyesinde ...28 sabAhı yağışı yakalarsa Iğdır’ın kar alma ihtimali yüksek inş. Hayırlı geceler ....

• Adiyaman sabahtan şu ana kadar 41 Şanlıurfa 24 kg yağış almış bu yağışlar kar olarak dusseydi Adıyaman 45 cm civarı Şanlıurfa'da 30 cm kar almış olacaktı ki yağış devam ediyor sabaha metrelik kar olurdu hayali bile güzel ☺️

• Adiyaman sabahtan şu ana kadar 41 Şanlıurfa 24 kg yağış almış bu yağışlar kar olarak dusseydi Adıyaman 45 cm civarı Şanlıurfa'da 30 cm kar almış olacaktı ki yağış devam ediyor sabaha metrelik kar olurdu hayali bile güzel ☺️

o hayaller maalesef 10-15 yılda bir gerçek oluyor