Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diyarbakır'da şuan bunalıma girdim, güneydoğu ne ateş topuymus arkadaş. ne zaman serinlicez bir nebze

• Genelde Eylül'e ilk girişte sıcaklıklar bir kademe aşağı inip 39-40'lı derecelerden 34-35'lere iner..En azından artık nefes alınır..Sonra Eylül ikinci yarısı itibariyle de bir kademe daha düşerek 30-32'lere geriler..Sonrası zaten artık sonbahar..Tabi yılına göre bazen bu daha erken veya daha geç de olabilir..Bu yıl şu ana kadar sıcaklıklar çok fazla yükselmedi, geçtiğimiz birkaç yıla nazaran çok daha iyi bir yaz oluyor..Bu şekilde devam edersek belki sıcaklıklar daha erken de kırılabilir...

• Genelde Eylül'e ilk girişte sıcaklıklar bir kademe aşağı inip 39-40'lı derecelerden 34-35'lere iner..En azından artık nefes alınır..Sonra Eylül ikinci yarısı itibariyle de bir kademe daha düşerek 30-32'lere geriler..Sonrası zaten artık sonbahar..Tabi yılına göre bazen bu daha erken veya daha geç de olabilir..Bu yıl şu ana kadar sıcaklıklar çok fazla yükselmedi, geçtiğimiz birkaç yıla nazaran çok daha iyi bir yaz oluyor..Bu şekilde devam edersek belki sıcaklıklar daha erken de kırılabilir...

Şu an ortalamalarda seyreden sıcaklıklar mevcut...

Umarım bu şekilde YAZ ı bitiririz.

Tecrüblerimize göre Adıyaman ve Ş.Urfa'da genelde eylül 15 gibi sıcaklıklar düşmeye başlar.(34-35 bandı)

Ustaların G.Doğu Ağustos tahmini nedir sormak lazım.

Umarım ortamalarda geçer...

• Ooo hocam agzinizdan bal damlıyor bugün hava öyle sıcak öyle bogucuki anlatamam gerçi mayıstan beri öylede bugün nemde var sanırım inşaallah Eylül'de rahatlariz bu yaz bizi iyi yordu ☺️

Bu yıl Haziran'ın üçüncü haftasına kadar öyle anlamlı bir sıcak görmedik Yusuf hocam, Mayıs ayını da zaten Haziran'ın ikinci haftasına kadar tüm Güneydoğu olarak full yağışlı ve serin geçirdik..Geçen yıl ve önceki yıl yazın yarıdan fazlasını 42-43-44'lü derecelerle geçirmiştik, bu yaz toplasan bu sıcakları bir hafta gördük görmedik..Son yılların en iyi en serin yazını geçiriyoruz aslında...

• Bu yıl Haziran'ın üçüncü haftasına kadar öyle anlamlı bir sıcak görmedik Yusuf hocam, Mayıs ayını da zaten Haziran'ın ikinci haftasına kadar tüm Güneydoğu olarak full yağışlı ve serin geçirdik..Geçen yıl ve önceki yıl yazın yarıdan fazlasını 42-43-44'lü derecelerle geçirmiştik, bu yaz toplasan bu sıcakları bir hafta gördük görmedik..Son yılların en iyi en serin yazını geçiriyoruz aslında...

Dogrudur hocam ben geçen yıl yazı Urfa'da geçirmediğim için belki ondan vücudum alisamadi bu yıl baya zorlandım

• Galiba artık yazı yavaş yavaş sonlandiriyoruz gerçi şu an yaz son darbelerini vuruyor 39 derece heralde 1 hafta sonra artık yavaş yavaş sıcakların beli kırılacak birde bir yağmura merhaba desek ne de güzel olur 😊