Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • trabzon ve doğusu için çarşamba perşembe ve cuma yı beklemek lazım şuanki görüntüye göre saf kar ve cm açısından tatmin edici gözüküyor...ukmo en iyi çıkan görüntüyü vermiş ayrıca ukmo 20 si gibi yeni bir sistemin kapısınıda aralamış

• diyagram samsun civarı için 6 gün boyunca kar değerlerini göstermiş trabzon civarı için ise sıkıntı devam ediyor...böylesi bir sinoptikte normalde doğu karadeniz kara gömülmesi lazım ama ab izin vermiyor nasip ALLAH tan

• Doğu Karadeniz açıklarındaki AB işi her zaman bozuyor bizim için. Hem soğukları kırıyor hem de yağışları. Yazık oluyor. En az -12'ler bodoslama dalacak yoksa.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Bundan sonra gelecek dalgayı kaçırmamak lazım. 20 si civarı ve 25 i muhtemel gözüküyor bu dalga için. Güçlü bir dalga olacak ve kışın kapanış sistemi olabilir Mart da sistem gelir mi bilinmez.

Einmal editiert, zuletzt von Great Khan ()

• Bu bahsettiğim dalga için sıkıntı çıkabilir bölgemiz adına çünkü Azor biraz fazla batıdan yükselme eğilimine geçebilir. Burada önemli olan İzlandanın iyice güç kaybetmeden Azoru doğuya doğru savurması. Takip edelim birkaç güne daha net anlamaya başlarız.

• İlk Sistem İçin 3 Günlük Tahminim

==============================

12 Şubat Pazar Günü

Pazar günü ; Orta Karadeniz kıyıları hafif yağmur ve karla karışık yağmur bekliyorum.Orta Karadeniz'in iç-doğu kesimlerinde(Samsun-Ordu-Tokat üçgeni arası) yer yer kuvvetli kar görülebilir.Genel olarak iç kesimler hafif kar yağışlı duruyor.

Doğu Karadeniz'de yine kıyılarda hafif yağmur yer yer karla karışık yağmur görülebilir.İç kesimlerde hafif-orta kar bekliyorum.
    Pazar gecesinden sabaha kadar Ordu-Giresun arasında zamanla kuvvetli yağış görülebilir.

Sıcaklıklar kıyılarda ortalama gündüz 4 C civarında olabilir.
    İç kesimlerde il merkezlerinde ortalama gündüz -1 ila 3 C arası.

13 Şubat Pazartesi Günü

Pazartesi günü ; Orta Karadeniz kıyıları kar yağışlı özellikle sabah sularında Ordu-Giresun hattında biraz daha fazla yağış olabilir.
    Orta Karadeniz'in yine iç-doğu kesimlerinde (Samsun-Ordu-Tokat üçgeni arası) yer yer yoğun kar görülebilir.
    Akşam saatlerinden sonra Gece ve Sabah Orta Karadeniz'de Samsun yakınları kuvvetli kar alabilir.

Doğu Karadeniz'de Trabzon Merkez'in doğusundan Hopa 'ya kadar yağış iyi.Akşam saatlerine kadar pek bir şey yok , ancak akşamdan sonra kar zamanla kuvvetli yağabilir.Sabaha kadar kuvvetli yağma potansiyeli var.Rize'nin iç kesimleride akşamdan itibaren yoğun kar görülebilir.

Sıcaklıklar kıyılarda ortalama 2-3 C civarında olabilir.
    İç kesimlerde il merkezlerinde ortalama gündüz -2 ila 2 C arası.

=============================

14 Şubat Salı Günü

Salı günü ; Samsun kıyı kesimlerin örtüyle uyanma ihtimali var tam net konuşamıyorum.Yine Orta Karadeniz'in iç-doğu kesimlerinde kar (Samsun-Ordu-Tokat üçgeni arası) kuvvetli olabilir.Kar Orta Karadeniz'de ara ara devam edecek.

Doğu Karadeniz'de Trabzon'un doğusu sabaha örtüyle uyanma ihtimali var.13 gecesinden 14 öğleye kadar yer yer yoğun kar görülebilir.Kar bölgede ara ara devam edecek.İç kesimlerde genellikle bulutlu arada kar görülebilir.

Sıcaklıklar kıyılarda ortalama gündüz 3 C civarı.
    İç kesimlerde gündüz -2 - -4 arası

Bana ilk sistemde en şanssız 2 yer söyle derseniz.
    1-Trabzon Merkez

2-Ordu Merkez

İlk sistemde en şanslı 2 yer söyle derseniz.
    1-Rize yakınları
    2-Giresun yakınları

Varsa sorularınız bekliyorum :)