Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gece güncellemesi gidişatı ukrayna-marmara _balkanlar-italya civarina oturacak görünüyor.doğudaki y.b kadar guclu ki gelen oluşumu batiya hissediyor. Değişmesini bekleyecegiz.sabir sabir

• kuzey doğumuzdaki yüksek basınç hakimiyeti devam ederse sistem balkanlar üzerinden girer, o civarlarda blokaj olur gibi duruyor. bizlik bir durum yok şu anda. yine de takipteyiz.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• manik moral bozmasan ve gfs diyagramlari o yuksek basinc emaresi gostermiyor cunku cok iyi ayin 21 inden sonra diyagramlar

@xyz123 gfs öğlen güncellemesine dikkat edersen benim çizdiğim tabloyu doğruluyor. sistem balkanlar üzerinden girip o civarlarda dönüp duruyor. moralle alakalı değil, gayet gözlemlenebilir bir durum. yine de takipteyiz. ben, doğu-kuzeydoğumuzdaki yb alanının ocak 20'lere doğru kaybolacağını düşünüyorum.

• ben 21.22 araliktaki sisteme gelirse o olabilir ama diyagram oyle demiyor cok guzel cikiyor hep ve asil soguk hava 24.25 araliktan itibaren bekliyorum ben gfs de bunu gosterdi zaten ve yb alani ordan uzaklascak cunku gfs diyagrami sabah baktiysan yb hakimiyetini kaybetmis gozukuyor

• Modeller de +180 saati kaale almasamda öyle güzel bir sinoptik var ki azor ile skandinavya batıya set çekerken sibirya soğuğu hapsediyor.Sinoptik olarak çok beğendiğim bir güncelleme oldu.Hemen hemen sabah modelinin diyagram beklentisine göre oluşan bir güncelleme idi soğuk merkezi moldovya - ukrayna arası olacak gibi diyagramlar bu iki bölge'de ısrarcı.

Bölgemiz adına bu tarz sistemleri genel de tepki a.b alanları belirler bu sebeple bu modele iyi kötü yorum yapmak bölgemiz adına abesle iştigal olacaktır.Tepki a.b alanları biliyorsunuz +144 saat içerisinde dahi yer değişiyor bu sebeple her türlü sinoptikle karşılaşabiliriz.
    Ancak azor bu kadar baskı kurmuşken sabah modelin de ki gibi sicilya dolaylarında gelişip batı anadoluya hücum eden bir a.b alanı beklemiyorum.

• mia kardesim dogu akdeniz ve kibris muthis olmazmi ab alani cok iyi olur soguk yakalnirsa cok guzel olur ve sistemin rotasida önemli batida blokaj beklentisi olurmu kuzeydogudaki yb alani sence kaybolcakmi diyagramlar guzel cikiyor

• Mayıs ayın beri bu sene kar bile beklemeyin yağsa bile cıvık olur diyen arkadaş verisiz boş boş tahmin yapıp forumda ki insanların huzurunu bozan arkadaş eğer sistem karadenize gelirse bakalım bu foruma nasıl gireceksin. (Not: söylediklerim önümüzdeki sistemle alakalı değil tüm kış sezonu için geçerli. O arkadaşın da söyledikleri kış ayının tamamını kapsıyordu.)

• mia kardesim dogu akdeniz ve kibris muthis olmazmi ab alani cok iyi olur soguk yakalnirsa cok guzel olur ve sistemin rotasida önemli batida blokaj beklentisi olurmu kuzeydogudaki yb alani sence kaybolcakmi diyagramlar guzel cikiyor

Tabi ki doğu akdeniz de gelişen g.d.anadolu bölgesine hareket eden bir tepki a.b alanı bizim bölgemiz için en uygun rotadır.
    Ülkemiz adına batı odaklı bir sistem olacak gibi görünüyor blokaj beklemiyorum tahminim hızlı bir sistem olacağı yönünde azor baskıya dayanamayıp üzerimize atılacaktır.
    Bölgemiz bu sistemden etkilenecektir detaylar tepki a.b alanına bağlı bunun için de sabır etmemiz gerekiyor sistemin hangi güçle geleceği daha net değil çünkü -8c-10c bakarsın -5c gözükebilir.

• diyagramlar ama mia kardesim batiya gore samsun ordu giresun trabzon rize artvin diyagramlarina baktim yeni cikan muthis otesi cikmis 20sinde bile hizli ve ofkeli kar gecisi olabilir diger gunlerde muthis kar olasiligi yuzde 50ler felan var

• @xyz123 diyagramları yanlış yorumluyorsun. kırmızı çizgi olan tüm senaryoların ortalamaları(bu çizgiyi dikkate alman lazım), siyah çizgi ana çıktı, mavi çizgi ise kontrol verisidir. yüzdeleri değil ortalamayı gösteren çizgiyi dikkate al.

• 384 te üste güzel bir top belirdi.ancakb396 olsa idi emin olun o top ukrayna uzerinde avrupa ya da balkanlarla gitme egilimi gösteriyor. Ustten cok keskın y.b olmaması geeliyor