Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar üzülmeyin bizler için.Doğu Karadeniz adına serzenişte bulunan oluyorsa da anlamamak mümkün değil bakın bu sistemi boş geçmedik ben siz sevinince mutlu oluyorum marmara bölgesine giriyorum insanlar sistemi yaşıyor mutlu oluyorum tüm ülkem sevinirken 2-3 ilk olarak şansız tarafta kaldık diye serzenişte bulunamam çünkü diğer illerimin izmir dahi kar görüp kar severlerin mutlu olması çok hoşuma gidiyor.İnşallah samsun daha etkin bir kar yağışı daha alır.Doğu taraflarını düşünmeyin burada sıcaklık yakalandığı anda tatmin olur herkes siz sistemin keyfini sürün ki bizde sevinelim :) İstanbul 'da bazı semtler 40cm'yi devirmiş bile.Rakımlı yerlede 60-70cm oldu.

• ao-naoya göre durumlar daha iyi,negatifler epey azaldı...en azından çok karamsar tablo yok...ha istediğimiz gibi sistem indirir mi bilemeyiz...kolay değil istediğimiz paternleri yakalamak böyle batı sevdası varken modellerde

• 26 Ocak 2010 sistemi tarzında bir sistem o da batılı gelmişti siklon destekli olarak.
    siklon yağışları aralıksız etki yapacağı için DEK'lere oranla belki daha az miktarda kar bırakabilir ancak ara vermediği için kar severler için muazzam bir oluşumdur.
    Şu an siklon Kuzey'e tırmanıyor merkez konumu şu an itibari ile Samsun dolaylarıdır gece 12'den sonra daha etkili kar yağışları görülebilecektir siklon Karadeniz'e ulaşacak ve Siklonu nem besleyecek.
    Çarşamba merkez 30cm 'den aşağı olmayacaktır.Siklon muazzam bir noktaya yerleşiyor çünkü.
    Ordu'nun batısı ile Samsun'un doğusu geceyi diğer konumlara nazaran muhteşem geçirecektir.

• Çok güzel ama 240 sonrası oluşumlar. Ecmwf ile 120 de bile uyuşamıyorlar. :(

onlara fazla takılmamaya bak y.b alanları daha kararlıdır sabittir.
    A.B alanları her yerden çıkabileceği için ve herhangi bir güncellemede ortaya çıkıp veyahut kaybolacağı için fazla a.b'lerin yön vereceği modellemelere bakmıyorum açıkcası.
    Ao ve Nao'da negatife meyil 1-2 senaryo dışında yok gözüküyor bu da iyiye işaret.Sistemler silsilesi yaşayabilir ülkemiz ancak nereyi etkileyeceği konusunda şimdilik erken ancak sistem var diyebilirz hayırlı olsun.