Geçmiş Sezonlar ve Sistemler [Ana Konu]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2015 de amerikanin sadece kuzey dogusu soguklarin etkisinde .su anki sinoptikde amerikada donmayan yer yok.hatta nerdeyse florida bile donacak

• 9 Şubat 1929 Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz de rekor soğukların yaşandığı tarih. Örnek olarak Bursa -25.7 Samsun -9.8.

Hemisphere nord Z500 görüntüsü:

Hemisphere nord 850 hpa sıcaklığı:

Europe Z500 görüntüsü:

Europe 850 hpa sıcaklığı:

• Daha önce konuşuldu mu bilmiyorum ama 2013 Ocak sisteminin incelenmeye değer olduğunu düşünüyorum. Yanlış yere yazdıysam affola.

UYSqrE.gif

Azor'un çok güzel bir konumdan oldukça güçlü bir şekilde yükseldiğini görüyoruz. Ve Azor, yükseldiği yerde Alçak Basınçlara boyun eğmeyerek 3-4 gün boyunca kalıyor. Bu sayede Doğu Akdeniz'de peş peşe tepki alçak basınçlarının oluştuğunu görüyoruz. Ülkemizin kara gömüldüğü nadide bir sistem. Bu sistemi çok net hatırlıyorum. Düşen ilk yağış tanesinden son ana kadar hep kar yağdı ve her düşen kar tanesi tuttu. Kar yağmaya başlamadan önce 850 hPa'da 0 çizgisi girdiği için hiç yağmur yağmamıştı ve yerler kuruydu. Dün gibi çok net aklımda. Yağış başlarken dışarıda idim. İlk kar tanelerinin yüzüme düştüğünü hatırlıyorum. Sonra eğilip yere bakmıştım. Kar taneleri düştüğü yere yapışıyor, erimiyordu. Yağış akşam başlamıştı. Başladıktan 2 saat sonra her yer bilek boyuna yaklaşmak üzere idi. Zaten sabahına tüm şehir diz boyu kara gömülmüştü. 4 gün boyunca yoğun kar yağışı görmüştük.