AFYON'da Kar kalınlığı 55 cm.-KAR Manzaraları

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Oğuz bu yağış geçen 6-7 sisteminde olsaydı 1 metreyi geçerdik ;) .

Çay'ın ölçüm aletinde belirgin sıkıntı var, farkettin mi hiç? Geçen sefer de anemometre gümlemişti, mesaj yazdım sıkıntıyı giderdiler.

Euro4 Çay'a gece 6-7 kg yağış öngörmüş, gerçekleşirse süper olur :D .

AF-YOK

• Oğuz bu yağış geçen 6-7 sisteminde olsaydı 1 metreyi geçerdik ;) .

Çay'ın ölçüm aletinde belirgin sıkıntı var, farkettin mi hiç? Geçen sefer de anemometre gümlemişti, mesaj yazdım sıkıntıyı giderdiler.

Euro4 Çay'a gece 6-7 kg yağış öngörmüş, gerçekleşirse süper olur :D .

Biz de de oluyor bazen kanka aralıkta rahatlıkla 70 mm'yi bulduk ama mgm 48 mm. diyor.Bunu yapıyor mgm ara sıra bunları yapmasa aslında Afyon daha yağışlı şehirde belki onlar bize ortalama 450-500 mm. diyorlarsa bence 550 mm. civarı yağış aluyor merkez.Çay 600-650 mm. arasında değişiyor bana göre.Çünkü bir yerde göl olabilmesi için en az ortalama 600 mm. yağış olması gerekir. ;)

• Çaylı bir abi var, Bölge Meteorolojide. Beni hem oraya davet etti hem de "En çok sıkıntı yaşanan alet yağış aletidir, ölçümüdür." dedi. Ama Çay'ınki uzun süredir bozuk, 7 Ocak Sistemi'ni hatırla.

Düzenleme: Konu başlığını da değiştirin isterseniz :P.

AF-YOK

Einmal editiert, zuletzt von KarTutkusu03 ()

• Çaylı bir abi var, Bölge Meteorolojide. Beni hem oraya davet etti hem de "En çok sıkıntı yaşanan alet yağış aletidir, ölçümüdür." dedi. Ama Çay'ınki uzun süredir bozuk, 7 Ocak Sistemi'ni hatırla.

Düzenleme: Konu başlığını da değiştirin isterseniz :P.

Tamam. :D Sana diyorum kanka belki 100 mm. heba oluyor.Bunun mücadelesini veriyorum zaten. :DSultandağı yakasenek tarafı en yağışlı yerimiz 750-800 mm. civarında yağış alıyor. ;)

• Çay'da vadi ve orman olduğu için (Sultandağı Merkeze kadar öyle) en çok yağış alan yer Çay-Sultandağı arasıymış, Yakasenek'ten daha fazla yağış alan köylerimiz var belki, ölçüm aleti yok.

AF-YOK

• Çay'da vadi ve orman olduğu için (Sultandağı Merkeze kadar öyle) en çok yağış alan yer Çay-Sultandağı arasıymış, Yakasenek'ten daha fazla yağış alan köylerimiz var belki, ölçüm aleti yok.

Dinar tarafları da fazla yağış alır.En az yağış Emirdağ'a düşüyor.İhsaniye kuzeydeki en yağışlı ilçe.

Tam bana göre ortalamalar.Yıldan yıla değişimler.1-2 yıl 400'lere düşüyoruz ama genelde böyle. :)

Merkez:530-580

Çay:630-680

Sultandağı:750-800

• Benim tespitlerime göre en çok Yakasenek, sonra Çay. Sultandağı'ndaki arkadaşlarım bile diyor "Çay'da yağış varken Sultandağı'nda olmuyor hep." diye.

Afyon Çay şu an hafif karlı, ara ara orta kuvvet.

AF-YOK

• Olabilir yer şekilleri değiştriyor işi.Toroslar Antalya'nın batısında çok yüksek Burdur yağış alamazken Isparta fark açıyor.Antalya'da Antalya ovası var orada daha az engel yani dağla karşılaştığı için size daha fazla yağış geliyor.

Şu an burada hafif kar var.