GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Haziran 2014)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zitat von oxe pid='95275' dateline='1401611450'

sınavların bittiyse şu son verileri bi değerlendirir misin:) oraj ve şiddetli yagış demiş mgm ama sen nedersin olur mu giresun ordu hattında böyle şeyler şiddeti falan ne olur?

Yağış pek şiddetli olmaz, 5 mayısa kadar da oraj olmaz ;) 5 Mayıs, oraj açısından en şanslı gün fakat yine de ihtimal az

• Zitat von Siberianist pid='95282' dateline='1401615924'

Yağış pek şiddetli olmaz, 5 mayısa kadar da oraj olmaz ;) 5 Mayıs, oraj açısından en şanslı gün fakat yine de ihtimal az

5 haziran demek istedin sanırım:)

• Hocam o kütle dışında başka göze değer kütle yok küçükler hariç onlarda başka yere gidiyo en son radarlara göre istanbul'a doğru geliyor gibi ancak büyük ihtimal gelmez sana göre ne olur

• Zitat von Siberianist pid='95286' dateline='1401616141'

Aynen, 5 haziran :D Ayları da karıştırıyorum artık :D

madem öyle ecmwf ve mgm neden öyle diyor onu anlamadım?

• Çanakkale'deki kütlenin hareketli görüntüsünde zaten anlaşılıyor hedefin İstanbul olmadığı. Yaklaşık bir buçuk saat önce;

Şuan;

Yerinde sayıyor diyeceğimiz kadar yavaş, hafifçe doğuya meyilli bir kütle. Hedef İstanbul olsa bile 3 güne falan anca gelir :hfyeni (18):

• Zitat von oxe pid='95287' dateline='1401616230'

madem öyle ecmwf ve mgm neden öyle diyor onu anlamadım?

Sadece GFS'ye baktım, ayrıntılı bir tahmin de yapmadım. Kaçırdığım bir şeyler vardır belki :)

• Zitat von Siberianist pid='95290' dateline='1401616548'

Sadece GFS'ye baktım, ayrıntılı bir tahmin de yapmadım. Kaçırdığım bir şeyler vardır belki :)

benim için ayrıntılı bir bakabilir misin sonuçları burdan bildirirsen çok makbule geçer :)?

• Yahu şaka yapıyorum :D 3 güne hangi kütle dayanır, bize gelmiyor diyorum yani :D
    Kuvvetli, adamakıllı yağışlar için yarını bekleyin artık

• Zitat von oxe pid='95292' dateline='1401616700'

benim için ayrıntılı bir bakabilir misin sonuçları burdan bildirirsen çok makbule geçer :)?

Maalesef yeterli vaktim yok. Haftaya yolculuğa çıkacağım, bilet alımı, hazırlıklar vs. uzun işim var bugün. Yarın akşam saatlerinde tekrar online olacağım, o zaman bakarım fakat mgm oraj var diyorsa, şuan için ona inanmanda bir sorun yok :)

• Ankara bugün beklenen yoğun yağışı ne yazık ki almadı pek de alacak gibi de gözükmüyor ne yazık ki artık bir günlük tahminler bile tutarsız oldu sonumuz hayır olsun.:)

• samet bey bugün çoğu yerde oraj kuvvetli olmadı aynı şey yarın ve salı da buralar için geçerli olur mu karadeniz kıyıları özellikle giresun orajı normal seviyede mi alır?

• Zitat von oxe pid='95309' dateline='1401637539'

samet bey bugün çoğu yerde oraj kuvvetli olmadı aynı şey yarın ve salı da buralar için geçerli olur mu karadeniz kıyıları özellikle giresun orajı normal seviyede mi alır?

Dediğim gibi 1 günlük tahminler bile artık tutmaz oldu o kadar kararsız bir hava var ki ne desek boş.Ancak salı günkü yağışlar karadeniz genelinde kuvvetli gözüküyor orajda yüksek ihtimalle olacak gibi gözüküyor.

• oraj olur olmasına da şiddeti nasıl olucak o önemli ayrıca bu yağışlar aralıklı kısa süreli mi olucak?