Son Diyagram Güncellemeleri (Yorumlar/Sorular)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kışın gelmesi biraz hata olur çiçekler açtı sağanak yağışlar başladı.Seneye gelsin ama tam gelsin. :D

• Yağış tahminlerimiz kaldı bir tek elimizde, onları da diğer başlıklar altında konuşuyoruz. Bu saatten sonra pek diyagram değerlendirmesi isteği gelmez diye düşünüyor ve bu konuya önümüzdeki karlı sezona kadar kilit vuruyorum.

• Yavaş yavaş soğuma dönemine yaklaşırken, sistemleri daha iyi çözebilmek ve sizlere yardımcı olabilmek için bu konuyu tekrar açacağım. Kısa vadede yağış sorularınızı cevaplandırmak için GFS'nin ayrıntılı meteogramlarını ve zaman zaman çeşitli oraj tespit edicileri, uzun vadedeki sıcaklık düşüşlerini değerlendirmek için ise klasik GEFS diyagramlarını kullanacağız. Haydi Rastgele

• İyi konu çok işe yarar bence. Soru şu uzun vadede yeni gözüken sistem il geneli yağışlar yaparmı yoksa yerelmi birde İstanbul Avrupa yakasında ne kuvvet de

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL

• İyi konu çok işe yarar bence. Soru şu uzun vadede yeni gözüken sistem il geneli yağışlar yaparmı yoksa yerelmi birde İstanbul Avrupa yakasında ne kuvvet de

Yağışı konuşmak için erken, şimdilik konuşabileceğimiz tek konu sıcaklık o sistem hakkında ;) Dediğim gibi yağışı GFS'nin ayrıntılı kısa vade meteogramlarından inceleyeceğiz :)

• İstanbul diyagramlarında harika şeyler var. Mobil olduğum için atamıyorum, sitenin diyagramlar bölümünden bakabilirsiniz :)
    Kırmızı çizginin altını yarım bir daire şeklinde kıvrımlı bir şekilde kesen senaryolar bana kışın o heyecanla beklenen güncellemeleri hatırlattı. Büyük bir şey gerçekten ekimde 0 derece izotermlerini modellerde üzerimizde görmek. Bu extrem, kışa ağır bir alıştırma niyetindeki beklenen soğuma, hayatıma renk kattı adeta :D Modeller bu şekilde sistemler göstermeye başladığına göre kış benim için başlamıştır, hayat sonunda bir anlam kazandı artık :D

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• İstanbul diyagramlarında harika şeyler var. Mobil olduğum için atamıyorum, sitenin diyagramlar bölümünden bakabilirsiniz :)
    Kırmızı çizginin altını yarım bir daire şeklinde kıvrımlı bir şekilde kesen senaryolar bana kışın o heyecanla beklenen güncellemeleri hatırlattı. Büyük bir şey gerçekten ekimde 0 derece izotermlerini modellerde üzerimizde görmek. Bu extrem, kışa ağır bir alıştırma niyetindeki beklenen soğuma, hayatıma renk kattı adeta :D Modeller bu şekilde sistemler göstermeye başladığına göre kış benim için başlamıştır, hayat artık tekrar anlamlı :D

bu kış efsanelerin babası olacak inşallahhhhhh :D

• Kaç yıllık diyagramcıyım, böyle eylül diyagramı görmedim arkadaş :D

bu yil ilginc seyler oluyor kutup buzu son 50 yilin rekoru ve ardindan daha 15 agustosta kyk kisa girdi ustelik daha bir ay varken .ve sibirya bolgesi simdiden bu denli sogumasi ve bu denli kar yagmasi ilginc bir kis bizi bekliyor gariba

• ECMWF sistemi güçsüzleştirdi yine de iyi yağış var ama sence ne olur??Bir de ECMWF ne zaman güncelleniyor ve kaç kez?

Ben bi güçsüzleştirme görmedim, yağış konusunda diyorsan yağış modellerini incelemedim ECMWF'nin :D
    ECMWF sabah akşam günde 2 defa güncelleniyor ;)

• Gece modeli hafif bozmuş, diyagramlar hala güzel sayılır ;) Varsın gelmesin, sadece kış heyecanını yaşattı ya o da yeter ama yüksek ihtimalle +3 ile 0 izotermi arasında bir şeyle gelecek bu sistem İstanbul'a. Yağış da cabası. Hadi hayırlısı, birkaç gün sonra değerlendirme yaparım ;)
    NOT: Sabah modeli çaktı 0 derece izotermini yine :D Cumartesi sabahı aynı görüntüleri görmeye devam edersek noktayu koyacak kıvama geliriz :)

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Ben bi güçsüzleştirme görmedim, yağış konusunda diyorsan yağış modellerini incelemedim ECMWF'nin :D
    ECMWF sabah akşam günde 2 defa güncelleniyor ;)

fazla beklentilere girmeyin cunku mevsim gecislerindeyiz bu soguklarin boyle gelmesi kimse beklemesin cunku hem yurdumuzun konumu hemde sicak denizler elbete soguklar gelecek ama ne kadar iste o soru isareti

• Sabah diyagramları yine kışı anımsatan görüntülerle bezenmiş. Adeta Aralık diyagramı. Kontrol çıktısı biraz daha zorlasa -5 sokacak :D Tuhaf demekle yetinmekteyiz :) İşte kışın bu tip bir basınç yerleşiminde -8'den fazlası cepte olurdu mesela, bu yıl Azor ve İskandinav yükseklerinin bu tip şovlarını fazla izleyeceğiz inşaallah :)