Son Diyagram Güncellemeleri (Yorumlar/Sorular)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Hocam ankara içinde bir değerlendirme alabilirmiyiz.

Siberianist hocam daha iyi bilir ancak pekte kayda değer bir yağış olmadığında kuru soğukla geçecek bir sistem olacak.
    Sadece ilin kuzey ve kuzeydoğusu için hafif kar ihtimali mevcut'ki; oda merkez için geçerli olmadığından size bir yararı olmayacak zayıf bir kar olacak. :(

• Siberianist hocam daha iyi bilir ancak pekte kayda değer bir yağış olmadığında kuru soğukla geçecek bir sistem olacak.
    Sadece ilin kuzey ve kuzeydoğusu için hafif kar ihtimali mevcut'ki; oda merkez için geçerli olmadığından size bir yararı olmayacak zayıf bir kar olacak. :(

her zaman ki tarife uygulanacak o zaman ne yazık ki

• Bugün diyagram değerlendirmemi kişisel bir sebepten dolayı yayınlayamadım dostlar. Umut Can dostum sonuna kadar katılıyorum. 5 mart sabahı Ankara için kar olasılığı hayli düşük. Kuru soğuk var ;)

• İstanbul diyagramlarına küçük bir değerlendirme yapalım.
    Ortalama çizgisi ayın 14'ünde beklediğimiz sisteme sinyal çakıyor, birçok senaryo -5'in altında kalmış, 16 martta ise 0'ın üzeinde bulunan bir senaryo yok. GFS'nin en sıcak senaryo oluşu, beni doğrusu, rahatlatıyor. Beni korkutan ise Kontrol çıktısının da neredeyse GFS ile aynı paralellikte çıktı sınmuş olması. Yine de bundan önce 22 şubat civarı için iki çıktının da -12'leri soktuğu ve neredeyse tamamen mutabık oldukları zamanları gördük. Sonuçlar da ortada. Bu mutabakata pek takılmamak lazım. Ortalama çizgi -5'lere gerilemiş durumda yağış durumu ise hakikaten enfes. Alçak basınç etkisinde kalacağımız açık, konumu önemli. Ya sıcak adveksiyonda kalacağız ya da soğuk günler yaşayacağız. Alçak basıncın öncelikle sıcak adveksiyonuna maruz kalacağız ayın 13'üne kadar. Hatta bu zamanlarda ülkemize 850hpa'da +17'ler dahi girebilir. Ama sonrasında alçak basıncın doğuya hareket etmesi ile Orta Avrupa'da aslı kalan soğukları Ülkemize çekecek, izobarlar sıkışacak ve kuvvetli kar yağışları gözlenecektir. Diyagramlardaki senaryolar da destekler nitelikte. Basınç diyagramları da gayet iyi. Hayırlı olsun. İnşaallah beklediğimiz gerçekleşir.

Ortalama çizgisi ayın 14'ünde beklediğimiz sisteme sinyal çakıyor, birçok senaryo -5'in altında kalmış, 16 martta ise 0'ın üzeinde bulunan bir senaryo yok. GFS'nin en sıcak senaryo oluşu, beni doğrusu, rahatlatıyor. Beni korkutan ise Kontrol çıktısının da neredeyse GFS ile aynı paralellikte çıktı sınmuş olması. Yine de bundan önce 22 şubat civarı için iki çıktının da -12'leri soktuğu ve neredeyse tamamen mutabık oldukları zamanları gördük. Sonuçlar da ortada. Bu mutabakata pek takılmamak lazım. Ortalama çizgi -5'lere gerilemiş durumda yağış durumu ise hakikaten enfes. Alçak basınç etkisinde kalacağımız açık, konumu önemli. Ya sıcak adveksiyonda kalacağız ya da soğuk günler yaşayacağız. Alçak basıncın öncelikle sıcak adveksiyonuna maruz kalacağız ayın 13'üne kadar. Hatta bu zamanlarda ülkemize 850hpa'da +17'ler dahi girebilir. Ama sonrasında alçak basıncın doğuya hareket etmesi ile Orta Avrupa'da aslı kalan soğukları Ülkemize çekecek, izobarlar sıkışacak ve kuvvetli kar yağışları gözlenecektir. Diyagramlardaki senaryolar da destekler nitelikte. Basınç diyagramları da gayet iyi. Hayırlı olsun. İnşaallah beklediğimiz gerçekleşir.Teşekkür e

Teşekkür ederim değerlendirme için. Bana kalırsa sıcak söylemleri olduğu sürece kar bize gelemeyecektir.Daha önce takip edilen sistemlerde de bu öngörüler olmuş ve sonuç ortadadır.Yine bekleyip görmekte fayda var.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Ortalama çizgisi ayın 14'ünde beklediğimiz sisteme sinyal çakıyor, birçok senaryo -5'in altında kalmış, 16 martta ise 0'ın üzeinde bulunan bir senaryo yok. GFS'nin en sıcak senaryo oluşu, beni doğrusu, rahatlatıyor. Beni korkutan ise Kontrol çıktısının da neredeyse GFS ile aynı paralellikte çıktı sınmuş olması. Yine de bundan önce 22 şubat civarı için iki çıktının da -12'leri soktuğu ve neredeyse tamamen mutabık oldukları zamanları gördük. Sonuçlar da ortada. Bu mutabakata pek takılmamak lazım. Ortalama çizgi -5'lere gerilemiş durumda yağış durumu ise hakikaten enfes. Alçak basınç etkisinde kalacağımız açık, konumu önemli. Ya sıcak adveksiyonda kalacağız ya da soğuk günler yaşayacağız. Alçak basıncın öncelikle sıcak adveksiyonuna maruz kalacağız ayın 13'üne kadar. Hatta bu zamanlarda ülkemize 850hpa'da +17'ler dahi girebilir. Ama sonrasında alçak basıncın doğuya hareket etmesi ile Orta Avrupa'da aslı kalan soğukları Ülkemize çekecek, izobarlar sıkışacak ve kuvvetli kar yağışları gözlenecektir. Diyagramlardaki senaryolar da destekler nitelikte. Basınç diyagramları da gayet iyi. Hayırlı olsun. İnşaallah beklediğimiz gerçekleşir.

İnşallah dediğiniz gibi olur hocam. :) Güzel bir değerlendirme yapmışsınız bu arada teşekkürler.

Sibiryasız kışa kış demem;azor balsa sibirya duble kaymaktır.

Sistemci

• Diyagram dediğimiz şey gfs model topluluklarının yani ensembles'ların 20 farkı perturbation teorisinin, 850 Hpa, 500 Hpa ve precipation olarak grafike edilmiş halidir. Yani o 20 farklı perturbation'u uzun yıllar ortalamasıyla karşılaştırarak grafike etmektir. Model topluluğunda ne çıkarsa Gefs diagramları onu verir. Onun için 3-5 soğuk teori görüp, onunda farazi olarak ortalama beyaz çizgisini -'ye çektiğine aldanmayın, sonra büyük hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Diyalektik de bunu bolca yaşadı. Gefs'in 20 farklı senaryo üretmesi ne demektir biliyor musunuz? Tutma şansı %5 olan teorileri deniyorum demektir.

Onun için ana çalıştırma ne diyorsa genelde o olur. Zaten o yüzde 5'lik senaryodan birinin tutma ihtimali artarsa ana çalıştırma onu bünyesine alır, onun üstünden sonuca gider. Ancak şu an böyle birşey yok. Hâlâ tüm ihtimaller uzun vade için yüzde 5 ve ana çalıştırma, güneyden gelen bir hava için teori ihtimalini artırmış durumda. Türkçesi İstanbul için bu sistemde düş kırıklığı yaratacak-yaşatacak ve kar olmayacaktır.

• Diyagramlarda %5 ihtimal veren senaryolardan bolca olursa ihtimal artar. Mesela soğuk gösteren 10 senaryo olursa %50 soğuk olacak demektir. Son meteociel diyagramları %50'nin üzerinde kar ihtimali vermiş bulunmaktadır İstanbul'a. Bu sistem için kesin konuşup da hataya düşmeyin, ne kar yağacağı kesin, ne de hüsran olacağı. Oradaki kar olasılığı %0 olana kadar kar yağmayacak, %100 olana kadar da kar yağacak diyemeyiz (kesin olarak)

• Diyagram dediğimiz şey gfs model topluluklarının yani ensembles'ların 20 farkı perturbation teorisinin, 850 Hpa, 500 Hpa ve precipation olarak grafike edilmiş halidir. Yani o 20 farklı perturbation'u uzun yıllar ortalamasıyla karşılaştırarak grafike etmektir. Model topluluğunda ne çıkarsa Gefs diagramları onu verir. Onun için 3-5 soğuk teori görüp, onunda farazi olarak ortalama beyaz çizgisini -'ye çektiğine aldanmayın, sonra büyük hayal kırıklığı yaşıyorsunuz. Diyalektik de bunu bolca yaşadı. Gefs'in 20 farklı senaryo üretmesi ne demektir biliyor musunuz? Tutma şansı %5 olan teorileri deniyorum demektir.

Onun için ana çalıştırma ne diyorsa genelde o olur. Zaten o yüzde 5'lik senaryodan birinin tutma ihtimali artarsa ana çalıştırma onu bünyesine alır, onun üstünden sonuca gider. Ancak şu an böyle birşey yok. Hâlâ tüm ihtimaller uzun vade için yüzde 5 ve ana çalıştırma, güneyden gelen bir hava için teori ihtimalini artırmış durumda. Türkçesi İstanbul için bu sistemde düş kırıklığı yaratacak-yaşatacak ve kar olmayacaktır.

ana çıktınının bu yıl 8 ocak sistemi sizin verdiği örneği desteklememektedir kardeş

• Karyağısist dostumuz zaten genellikle demiş, hep öyle olur dememiş :) Bu yıl yanıldıklarını çok gördük ana çıktıların. 25 aralık, 7 ocak, 27 ocak, 20 şubat, 3 mart... Çok gördük bu yıl yanıldıklarını ama genel olarak doğrudur. Ana çıktı ile kontrol çıktısının mutabakatı genelde başarıyla sonuçlanır :)

• :) :) Hangi 10 senaryo soğuk gösteriyor? bizzat saydım 9 senaryo soğuk. Ahamda oran yüzde 45'e düştü mü? bu akşam yüzde 35'e düşecek mi? düşecek :) ben kışı kafamda İstanbul için bitirdiğim için rahatım. Akşam açacam matematik kitabını keyifle soru çözecem. Ama sizler kışı bitiremediğiniz için stres içinde, bir umut parolasıyla model takip edip neticede kahrolacaksınız. Tekrar ediyorum Istanbul ve kıyı bölgeler için kar olasılığı mart 23'e kadar yüzde 20'dir. Yani yüz sistem gelse, 20 tanesi kar getirir ancak. 10 Sistem gelse 2 tanesi kar getirir. Ki bu da çok zor. Gelmez ya hadi 5 tane sistem(sıcak-soğuk karışık) birbiri ardinca gelse 1 tanesinde belki Istanbula kar yağar. O güne kadar en fazla 3 sistem geleceği için es kaza yağarsa 0.6 tanesi ıstanbula kar birakma potansiyeline sahiptir. O da ancak ve ancak havada 3-5 saatlik kar demektir.

Karadeniz şanslıysa bir sistem daha alır ve kışı kapatır. İç kesimlerde eş zamanlı olarak 1 günlük kar keyfi yaşayabilir.

Doğu anadolu'nun doğusu dışında aman aman bir mart karı alacak başka bir bölge yoktur.

Bundan sonra duanız bol yağışlı romantik bir bahar mevsimi yaşamak olmalıdır. Kış resmi olarak 21 martta bitse dahi bu sene obasar aleyhiselam :) :) gayriresmi olarak 9 Ocak'ta Istanbul için kışı bitirmiştir.

Bende gayriresmi olarak gelmeyen 5 mart sisteminden sonra marmara için kışı bitirdim. Karadeniz için ve iç kesimler için mart 21'e kadar bekleyeceğim.

• Ana çıktınının bu yıl 8 ocak
    sistemi sizin verdiği örneği
    desteklememektedir kardeş

Demişsinde, hangi tarih için? misal 1 ocakta çıkan modelde mi desteklemedi yoksa, 4 ocaktaki modellerde mi? Zaten dediğimiz şu, 20 teorinin herhangi biri uzun vade için ana çıktıya paralel bir şekilde görüntü sunduysa, ana teori, onu bünyesine katar ve artık o ana senaryo olur. Buna kolaycılık diyebilirsiniz ama sistem böyle işliyor. Yani ana çıktı 120 saat içine giren hiçbir sistemde yanılmaz.

• Yahu dostum örnek verdim 10 senaryo diyerek :D Ayrıca akşam %35'e ineceği ne malum :D
    Kışı bitirmemek beni şuana kadar hiç üzmedi, stres de olmadım, bu benim hobim, eğer bu işten para kazansaydım haklısın, endişe duyardım ama öyle bir durum da yok. Son derece rahatım, tahminimi yaptım, olacakları bekliyorum :)

• Ana çıktınının bu yıl 8 ocak
    sistemi sizin verdiği örneği
    desteklememektedir kardeş

Demişsinde, hangi tarih için? misal 1 ocakta çıkan modelde mi desteklemedi yoksa, 4 ocaktaki modellerde mi? Zaten dediğimiz şu, 20 teorinin herhangi biri uzun vade için ana çıktıya paralel bir şekilde görüntü sunduysa, ana teori, onu bünyesine katar ve artık o ana senaryo olur. Buna kolaycılık diyebilirsiniz ama sistem böyle işliyor. Yani ana çıktı 120 saat içine giren hiçbir sistemde yanılmaz.

yanıldı kardeşim en yakın örneği Son 8 ocak 48 saate bile bir sağa bir sola kardeşşşşşşş

Einmal editiert, zuletzt von EYÜP KARA ()

• Hadi bakalım Mustafam inşallah yanılırımda sezon bitmeden Istanbul bir kar alır :) Ben her zaman karcı'yım ama Istanbul için bitirdim olayı. Yoksa yukarıda ifadelerim var, karadeniz ve iç anadolu için 21 mart'a kadar bitirmem dedim. Doğu anadolu'nun kuzeydoğusu için ve bitlis merkez için kışı nisana kadar bitirmem. Ancak Istanbul için boş geçen 5 mart'tan sonra kışı bitirdim. Yanılırsam mutlu olurum sizin adınıza. Olurda İstanbul''a Mart karı yağar ve 5 cm örtü yaparsa dileyen herkes benimle istediği şekilde dalga geçmekte özgür. Yok eğer yağmazsa ben konuyu kapatacam kimse'nin üstüne gitmeyecem :) :) konya sinop hattının doğusu dışında birkez daha mart karı görecek alan yoktur. Son kararım budur.