Son Efsane ''Şubat 2013''

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bağlamaz yanlış ifade.
    2. yanlış ifade basraya yukarıda termik basınç olarak niteleyen bir kelime kullanmışsınız. Basra dinamiktir Türkçesi gezici. Her mevsimin belli dönemi gezebilmekle beraber ağırlıklı olarak, molekül ve maddelerin genişlediği, havaparsellerinin hafiflediği yaz aylarında gezicidir.
    Sibiryada tam tersi ağır havaparsellerinin olduğu kış aylarında soğuk çökeltme yapar.
    Fakat dönem dönem ilkbahar ve sonbaharda tabanını koruyan bu gezici basınç kuşakları, yan etmen olarak parazit basınç yaratıp güneye taşıma yapabilir yada kuzey'e sıcak biriktirmesi yapabilir. Nadir olmakla beraber yaz aylarında Türkiye ile hemen hemen aynı enlemlerde bulunan çin'in kuzeyinde kar yağdıran taban sibiryadır.
    Yine kış aylarında bugün yaşadığımız özellikle Türkiye'nin iç ve güney kesimlerinde (marmara ve egedeki sıcak adv. hariç o italya tabanlı hatta libya tabanlı diyebiliriz) ve kafkas yükseğinin etkilediği kars ardahan ağrı ve erzurum hariç, doğu karadeniz kıyılarındaki o yüksek basınç basra tabanlı, büyük tuz çölü gelişimli bir hava akımından kaynaklıdır.
    İnanmayanlar önümüzdeki günlerde o yüksek basınç gitmeden Türkiye'ye soğuğun sokulmayacağını modellerde görecektir. Kilit o yüksek basınç. Gerçek yerine çekilir çekilmez ayın 10'unda soğuma ve serinleme başlıyor.
    Sözün özü
    Termik Basınç Kuşakları: 0°=Ekvator
    90°=Kutuplar
    Dinamik Basınç Kuşakları=23°27' dönence yüksekleri(bunlar 28 enlemine kadar esner)
    Dinamik Alçak Kuşağı=66°33' kutup daireleri (bu da 60'a kadar esner) Bir'de toriçelli 45 dinamiği var 45 derece enleminde 3 ila 6 ay çoğunlukla kış ayında oluşan dinamik basınç. Bu da sicilya ve kuzeyini ifade ediyor.

Onun dışında dinamik kökenli basınç kuşaklarına verilen isimler vardır basra, sibirya, azor, izlanda vs. Bunlar belli donemlerde karakter dışı ataklar sergileyebilirler.

• Gece modelleri çok güzel ama ....önemli olan öğle modellerinde benzer tablonun gözükmesidir...herkeze hayırlı akşamlar...ayrıca boğaz donmaz... haliç donar

EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUYORSA ORADA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR

• Gece modelleri çok güzel ama ....önemli olan öğle modellerinde benzer tablonun gözükmesidir...herkeze hayırlı akşamlar...ayrıca boğaz donmaz... haliç donar

sabah görsün öğlen zaten görür. sabah çok önemli şu aşamada.

ANA RAHMİNDEN GELDİK PAZARA, BİR KEFEN ALDIK DÖNDÜK MEZARA.

YUNUS EMRE

kardeşim son bir kez bakayım dedim siteye de boğaz donsun diyen bendim. Ben sadece donsun istedim. Boğaz donacak demedim :) tekrar iyi geceler

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• sabah görsün öğlen zaten görür. sabah çok önemli şu aşamada.

sabah görsede ben sabahı göremem saat 1 olmuş kalın sağlıcakla :hfyeni (18): :hfyeni (18):

EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUYORSA ORADA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR

• Bre gafiller 23 enleminde oluşan azor'un 55 ıngiltere hatta kuzeyine çıkacağına inanıyorsunuzda neden 23 enleminde oluşan basranın 40 derece ve hatta güney ukraynaya yüksek basınç tabanlı olarak çıkacağına inanmıyorsunuz?
    İnanmanız çokta önemli değil şubat 2'den 10'a kadar çıktı zaten. Bir'de ıtüde okuyan vitoma laf ediyorsunuz.

İşte suç sizin değil, ezbere yukarı atmosfer fiziği okuyan ve çoğu zaman nowcastingi tutmayan yada yağış başladıktan sonra nowcasting yapan ve de işine gelmeyince Sayın Bünyamin Sürmeli'ye atıp tutan o kişi yüzünden. İngilizlerden aldığın cdlerle yukarı atmosfer öğrenirsen olacağı bu, ezberini tüm millet'e hocalık gibi yutturursun. İnsan önce deney yapacak kardeşim.
    Itüde okuyan adam el nino deneyi yapıyor, basra deneyi yapıyor. Sen bir yandan hukuk diğer yandan yukarı atmosfer okur ve izlersen, ezberini deney'e tercih eder ve okuttuğun öğrencilerede yanlış bilgi verirsin. Daha doğrusu ezbere bilgiler.

Not: Bu sözler bosaistan'a değildir anlayan anladı.

• :4722 :4722

• Açık isim mi vereyim? havaturkadaki bir admini kastettim. Aytaç üstat ne nowcasting yapar ne de sık tahmin sunar. Adminimize laf yok. Ayrıca kimseyede basra dersi vermemiştir sayın Aytaç üstat. Benim kastettiğim kişiyi bosaistan anlamıştır ve şu an muhtemelen beni ona şikayet ediyordur :)

• Bosaistan hala basra konusunda ısrarlı. her nekadar bana değilsede sözün basra olmaz kardeşim bu mevsimde burada.

YUNUS EMRE

• Açık isim mi vereyim? havaturkadaki bir admini kastettim. Aytaç üstat ne nowcasting yapar ne de sık tahmin sunar. Adminimize laf yok. Ayrıca kimseyede basra dersi vermemiştir sayın Aytaç üstat. Benim kastettiğim kişiyi bosaistan anlamıştır ve şu an muhtemelen beni ona şikayet ediyordur :)

nasıl bir hayal dünyan var senin ben seni bile tanımam aytaç kim hiç bilmem sen beni başkasıyla karıştırdın galiba. :hfyeni (18): :D

YUNUS EMRE

• bosaistan o zaman azor'un ingilterede işi ne? basra tabiki yukarıdaki sibirya'yı kış aylarında mağlup edemez ama fırsat buldu mu? azor kadar olmasada zaman zaman (2-9) (şubat)en azından Türkiye'nin iç ve güney kesimlerini etkiler. Bunda gariplik yok tıpkı azor'un bütün bir kış izlandaya tepki olarak üst enlemlere tırmanabileceği gibi, pasif sibirya'yı gören basrada iran tabanlı yüksekle sibiryaya tepki verebilir. Nitekim bu tepkiyi gören sibirya hemen hareketlendi çünkü mağlubiyeti bu dönemde hazmedemez. Tıpkı İzlandanın geçen haftalarda maglubiyeti kabullenemeyip azoru şamar oğlanı etmesi gibi. :)