Son Efsane ''Şubat 2013''

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Merhabalar

Bu kadar karışık ve tahmin yapmanın zor olduğu bir ay .Fakat son gfs modeli güzel. Birkaç güncellemede aynı yolda ilerler ise süper olur.

17 Şubat ve sonrası ............ bekliyoruz

Noktalı yerleri ben tamamlayayım sert kış koşulları :D

• Merhabalar

Bu kadar karışık ve tahmin yapmanın zor olduğu bir ay .Fakat son gfs modeli güzel. Birkaç güncellemede aynı yolda ilerler ise süper olur.

17 Şubat ve sonrası ............ bekliyoruz

Noktalı yere kaçınılmaz olarak "efsane" kelimesi gelecek :D ama efsane de hep iyi olacak değil, ya bir geri dönüşüyle efsane olacak ya da kötü kışlar listesine adını koskocaman yazdırarak efsane olacak :hfyeni (18): yani merak etmeyin her türlü bir efsaneye tanıklık edeceğiz :hfyeni (18):

• Noktalı yere kaçınılmaz olarak "efsane" kelimesi gelecek :D ama efsane de hep iyi olacak değil, ya bir geri dönüşüyle efsane olacak ya da kötü kışlar listesine adını koskocaman yazdırarak efsane olacak :hfyeni (18): yani merak etmeyin her türlü bir efsaneye tanıklık edeceğiz :hfyeni (18):

Efsanenin eksik olmyacağı bir yıl rahat olun arkanıza yasalnın ya güz ya kış :D :hfyeni (18): :hfyeni (18):

• Arkadaşlar 23 Şubattan sonra Kutuplarda oluşan Sıcak ve Soğuk hava dalgalarının birleşmesi sonucu Kütlesel ve bölgesel olarak parçalanmalar meydana geliyor. Kutuplara yakın olan yerlerde Kuvvetli rüzgar ve fırtınalar görülebilir. Ardından şuan ki sistemde ki izobar haritası göz önüne alındığında kuzey yönlü kuvvetli rüzgarların oluşması soğuk hava dalgasını yayacağı anlamına geliyor. Bu 3 farklı bölgeye ayrılan sistem üzerinden Karadeniz'in Kuzeyi yani Ukrayna gibi ülkeler yer alıyor. Bu sistemden Amerika ve Kuzey Avrupa başta olmak üzere bir çok ülke etkilenecek. Karadeniz'in sistemi alması %100 kesinlik ifade etmiyor lakin rüzgarın Karayel'e dönmesi her şeyi değiştirecektir. Bu oluşum her sene Ocak 15- Mart 7'si arasında gerçekleşir ve Dünyanın en tepe kısmı olan Grönland ve Rusya da etkili olur. En etkili kar yağışları da bu dönemde görülür. Yani anlatmak istediğim eğer ki bu olay bu senede gerçekleşir döngü tamamlanır ve kuzeyli rüzgarlar soğuk havayı aşağıya doğru çekerse Türkiye ( Antalya-İzmir dahil ) iyi bir kar yağışı alır. Çünkü sistem hem deniz üzerinden geldiği için Nem ile birlikte güçleniyor ayrıca yağış yüklü bulutlar ile gelmiş oluyor. 23 şubattan önce de olabilir sonrada ama bir sistem gelebilir bu dönenceye göre. Kanada Montreal'de ( onaylanmıştır ) bu sıcak-soğuk hava kütlelerinin karşılaşması sonucu ve kuzey batılı rüzgarların etkisiyle 2007 yılında en çetin kış dönemi yaşanmış ve en az kar cm'i olarak 45 cm belirlenmiştir. Türkiye için neden bu durum söz konusu olmasın ?

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Haftaya salı günü İç Anadolu üzerinde ECM’nin son senaryosuna üst seviyede kar yapmaya yetecek kapasitede soğuk çekirdekli bir üst seviye sistemi gözüküyor. Son 2 gündür de istikrarlı şekilde ECM bunu ya trof ya da ULL olarak göstermeyi sürdürüyor

ECM’nin bu senaryosu tuttarsa Ankara’da da haftaya pazartesi gününden itibaren konvektif kar yağışları da oluşabilir.

GFS ile hala kararsız… Cumartesi gecesi durumun netleşmeye başlayacağı kanısındayım. Gerçekleşme olasılığı şuanlık var gibi.

• Vito İnş. bu dediklerin olurda kar yağar bizde seviniriz. :)

Bu döngü 2007 yılında Kanada ve Amerikanın kuzey en batı kesimlerine en az 45 santimetre kar bıraktı. Çünkü Çekirdekten kopan havanın dağılmasıyla meydana gelen bir olay ( Tamimiyle kendi kendine güçlenen ve dağılan hava ). En son 2007'de okumuştum bu haberi bende o günden beri araştırmıştım. Yine böyle bir durum söz konusu. Tüm TÜRKİYE adına.

• Ben şimdi gfs ye baktımda 16-17 si gibi hava cok ısınıyo anlamadım ama inş. ısınmaz aksıne soğur. Vito birde sen bak, ben amatörüm daha.

Einmal editiert, zuletzt von KocaeliKar ()

• Sen neyden bahsediyorsun o dediğin cephesel yağışlardir sıcak ve soğuk hava karşılaşması ve en çokta batı avrupa örnek gösterebilirsin bunun nedeni ve batı rüzgarları golf stream bu gibi sistemlerde türkiyede'de özelikle kışın görülür. Kutuplarda böyle tip sistemler görülmez!

• 16-17'si için bir şey diyemem ben 23 Şubatı öngördüm Sibirya ekstremi yüzünden. Yoksa şuanlık durumlar pek iç açıcı değil ama takibe devam :)

• Ben şimdi gfs ye baktımda 16-17 si gibi hava cok ısınıyo anlamadım ama inş. ısınmaz aksıne soğur. Vito birde sen bak, ben amatörüm daha.

kardeşim zaten Gfs'de o tarihlerde bir oluşum var 20 sinden sonra sıcak senaryo vermiş. O zaten daha çok değişir zaten artık ızlanda aradan çekiliyor.

• Sen neyden bahsediyorsun o dediğin cephesel yağışlardir sıcak ve soğuk hava karşılaşması ve en çokta batı avrupa örnek gösterebilirsin bunun nedeni ve batı rüzgarları golf stream bu gibi sistemlerde türkiyede'de özelikle kışın görülür. Kutuplarda böyle tip sistemler görülmez!

Git araştır güzel kardeşim benim. Ardından gelip burada bu yazdıklarını tekrar oku. Herhalde sen soğuk-sıcak hava dalgalarının her yerde aynı olduğunu zannediyorsun ? Belki de fırtınanın sebebinin ondan olduğunu da bilmiyorsundur ? Hatta sibirya kökenli soğuk hava dalgalarının zıt ( birbirini iten kuvvetli soğuklar ) olduğunu da bilmiyorsundur ben bir şey diyemem.

• Jet Stream'ın da etkisiyle yayılıyor bu soğuk hava kütleleri zaten ona dayanarak ben bunu söyledim.