8 Şubat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ArifTarif sürekli coşku veriyor zaten.Geçen sene İstanbul için Şubat sonunda 40 cm alçaklar, yüksekler 75 cm gibi iddialı bir tahmin yapmıştı fakat bırak 40ı 5 cm bile alamamıştık.

• Lütfen burada bazılarını atıp tutmayın. Hem haksız konuşuyorsunuz hem de siteyi ilgilerndirmeyen, konu dışı yorumlar yapıyorsunuz. Neden haksız konuşuyoruz derseniz, kendinizden çok daha tecrübeli birini eleştirmek için önce onun seviyesine yükselmeniz gerekir bana göre. Sen onun kadar doğru tahminler yaptın mı ki onun yanlışını kullanarak onu eziyorsun?

• ArifTarif sürekli coşku veriyor zaten.Geçen sene İstanbul için Şubat sonunda 40 cm alçaklar, yüksekler 75 cm gibi iddialı bir tahmin yapmıştı fakat bırak 40ı 5 cm bile alamamıştık.

Hemşerim bu işin uzmanları ne derse desin şuan 48 saat içinde bu veriler değişmezse bol karr yerinee bolll hava alacağızz hemide BASRA HAVASI vesselam iyi geceler

• UYARI : Mesajlarda Türkçe kurallarına uyulmadığı dikkatimi çekti.Bundan sonra daha dikkatli olalım.Bu uyarıyı dikkate almayıp hataları tekrarlayan olursa uyarı cezası alacaktır.

• Öğle modeliyle kışı getirenler akşam modeliyle basrayı getiriyor. Gerçekten anlamak zor

Mustafa bazen gırgırına yazarızz :) ...Ben deminde yazmıştım modelller doğall olanı yansıtmıyorr ki... Bu ihtimal yüksek
    o halde 9 dan sonra döngü öğlen ki ve dünkü tabloya yüzde 90 dönerr ...

• Bir de iyi tarafından bakın modellere, mesela eğer güney yarımkürede olsaydık şuan biz soğuk olacaktık, orada havayı güneyli rüzgarlar soğutuyor :D

• Gece modelleri: GFS-ECMWF- ve DİYAGRAMLAR 2 gün öncesinin tam tersini gösteriyor. Bu kadar kısa bir süre içerisinde bunların meydana gelmesi şuanlık çok saçma. Basınç haritalarını bile inceledim uyuşmazlık var aralarında. Azordan bahsedersek bizim lehimize bir durumu ok şuan. Zaten CFS desen 240.saatten sonra sapıtmış ve güneyimizde ciddi bir sıcaklık artışı göstermiş. Yine alçak basıncın etkisinde kalıyoruz şuan ki görünüm bunu gösteriyor. Ve 8 şubat'ı iptal edip 12 şubat sistemini de desteklemiyor. Fakat ben buna asla katılmıyorum. Model verileri uzun vadede değiştiğinden dolayı kayda bile almıyorum. 12 şubat sistemi için gerekli Basınç sıkışmaları ve rüzgarlar yeterli olacaktır. Azorun şekli de her günkü gibi değişeceğinde fazla sıkıntı yapmayın. Dünyanın yapısına göre de Güneylere mutlaka soğuk hava inecektir. Kanun bu yönde doğa dengesini koruyacaktır.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Aleksandr Prolov'un verdiği bilgiye göre, "dondurucu kış" kapıda.

Bu yıl özellikle Avrupa'da termometrenin çok sert iniş-çıkış yaşayacağı günler bekleniyor.

Bu yıl sıcaklığın kademeli olarak düşeceği ve en soğuk günlerin şubat ayında yaşanacağı bildiriliyor. Ortalamanın dışında nispeten yumuşak geçecek ay olarak kasım gösteriliyor.

Meteorolojinin verdiği tek iyi haber, 2013'de baharın daha erken geleceği, nisan başından itibaren havaların ısınacağı yolunda. Meteoroloji tahmininde yüzde 70 isabet vaat ediyor.

Kesinlikle öngörüsü doğru ve gerçekleşiyor. Avrupa donuyor. Sürekli sıcaklıklar artıyor ve düşüyor ( Türkiye de olduğu gibi ). Ve en soğuk ayın Şubat olacağı söyleniyor. Şuan ki veriler ise bunu doğruluyor. Bakalım neler olacak.

• Değişimler gayette cıkıyor kendimizi avutmıyalım 24 ocak dedik 27 ocak dedik efsane dedik ne oldu modeller haklı cıktı bu kış bitmiştir

Kendimizi avuttuğum falan yok. Ben sana şurada açıklama yapıyorum bunun neresinde avutma gördün. 24 ocak 27 ocağa nasıl efsane dersiniz anlamam ki ? Sadece Balkanlardan inen hava Trakyayı vuracaktı. İstanbulla alakası yoktu. Kuzey-batılı rüzgar ( Poyraz ) istanbulun avrupa yakasına kar getirdi. Hesapta o yoktu. Onun için her an ne olacağı bilinmez kardeşim.

• Modelleri çok iyi takip ediyorum ve bu yıl tamamen ab nin etkisinde kalıyoruz bu kadar sadece 8 şubat ve 13 şubat arası soğuklar gözüküyor ama sıcaklıklar kar seviyesine inmez.bizi tek kurtaracak olay avrupanın ustune coken soğukların azorun bize doğru itmesi ama olmuyor olmıyıncada birşey olmaz vermeyince mabud neylesin kel mahmut hesabı bekliyoruz ama bu kış tahminimce 15 şubattan sonra yapıcak bir sistem var bunu takip ediyorum

• 10 gün sonrasını modellerden tahmin etmek inanılmaz güç bir şey tamamen şansa bağlı. Onun için en fazla ama en fazla 4 gün önceden tahmin edilebilir net olarak. Oda zaten bizi azar şuanlık.