İstanbul' da Karla Karışık Yağmur Ve Kar Ne Kadar Sürecek?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Radar alçak bulutları çözemez ondandır

Maşallah radar tertemiz :D

EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUYORSA ORADA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR

• Radar da kütleler yok gözüküyor ama çisenti var dışarda ...sanırım alçak geçen bulutları radar bazen algılayamıyor yanılıyorsam üstad lar düzeltsinler.

EĞER BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN BÜYÜK GÖLGELERİ OLUYORSA ORADA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR

• Dek oluşmamasının sebebi çok basit, (deniz/göl) sıcaklığı ile 850 milibar sıcaklık farkının en az 13 derece olmasıdır. 13 derecelik farkı, gerekli baraj puanı olarak her zaman aklınızda bulundurun.

• Radar da kütleler yok gözüküyor ama çisenti var dışarda ...sanırım alçak geçen bulutları radar bazen algılayamıyor yanılıyorsam üstad lar düzeltsinler.

bilgi için teşekkürler galiba öyle dediğin gibi... :(2

• Semih hocayı dinlemedim gece güncellemelerine baktım ....tam bir rezillik...biri çıksın şu Hans a 2 tokat patlatsın da modeller düzelsin artık ...1 aydır rahat bi uyku çekemedim yaww... :@

• Çarşamba günü avrupa genelinde sıcaklıklar 10 derece ve üstünde hala bizim türkiye'de çıt yok. Hani deve horgüç'ü sistemi vardı? Hani ora ısınırken biz soğurduk? bu kış bu tez'de çürüyor.
    Güzel dediğimiz new york salı günü 7, çarşamba 9 perşembe 10 derece. Hâlâ bize patlamıyor soğuklar çok ilginç. Tam bir rezalet başka birşey değil. Sinerji işime geri dönüyorum toplu halde doğa'ya enerji gönderiyoruz ve soğuğu çekiyoruz arkadaşlar anlaştık mı? 20 Aralık'ta ao= -3 ama sistem gelmiş, yine aynısını yapacağız, herkes soğuğu italyaya gelsin diye enerji göndersin çünkü aynı yükler birbirini iter, bu yüzden soğuğu oraya aşırı istersek modellerde oraya görünen soğuklarla bizim istek birbirini iter ve de soğuk Türkiyeye akar. Çünkü zıt yükler birbirini çeker. Yıllardan beri efsane ister dururuz gelmemesinin tek nedeni, aşırı istekten dolayı aynı enerji yüklerinin birbirini itmesidir. Model nedir bilmediğimiz 2000'li yılların başına bakın Bir'de modeli öğrendiğimiz son 5 yıla bakın. Ne zamanki bu havaturka, havadelisi açılmış ve modelden endeksten bahsedilmiş, o gün bugündür efsane yok. Hatta havaturka'nin açıldığı 2007-2008 yılında doğru dürüst marmarada kar Yok. 2009 ona keza. Modellerde 10 gün evvel soğuk görünüyor, biz aşırı isteyince aynı yükler birbirini itiyor. Keşke model nedir bilmeseydikte son 3 gün kala soğuk ve kar geliyor haberleri duysaydık. Onun için ya modele bakmayacaksınız ki çok zor bu yada soğuğu italya için isteyip Türkiye zıt yük konumuna geçecek ve zıt yükler birbirini çekecek. Seçim sizin. Ama içten bir enerji ile soğuğu avrupa ve italyaya isteyeceksinizki doğadaki enerji döngüsü lehimize işlesin.

• Çarşamba günü avrupa genelinde sıcaklıklar 10 derece ve üstünde hala bizim türkiye'de çıt yok. Hani deve horgüç'ü sistemi vardı? Hani ora ısınırken biz soğurduk? bu kış bu tez'de çürüyor.
    Güzel dediğimiz new york salı günü 7, çarşamba 9 perşembe 10 derece. Hâlâ bize patlamıyor soğuklar çok ilginç. Tam bir rezalet başka birşey değil. Sinerji işime geri dönüyorum toplu halde doğa'ya enerji gönderiyoruz ve soğuğu çekiyoruz arkadaşlar anlaştık mı? 20 Aralık'ta ao= -3 ama sistem gelmiş, yine aynısını yapacağız, herkes soğuğu italyaya gelsin diye enerji göndersin çünkü aynı yükler birbirini iter, bu yüzden soğuğu oraya aşırı istersek modellerde oraya görünen soğuklarla bizim istek birbirini iter ve de soğuk Türkiyeye akar. Çünkü zıt yükler birbirini çeker. Yıllardan beri efsane ister dururuz gelmemesinin tek nedeni, aşırı istekten dolayı aynı enerji yüklerinin birbirini itmesidir. Model nedir bilmediğimiz 2000'li yılların başına bakın Bir'de modeli öğrendiğimiz son 5 yıla bakın. Ne zamanki bu havaturka, havadelisi açılmış ve modelden endeksten bahsedilmiş, o gün bugündür efsane yok. Hatta havaturka'nin açıldığı 2007-2008 yılında doğru dürüst marmarada kar Yok. 2009 ona keza. Modellerde 10 gün evvel soğuk görünüyor, biz aşırı isteyince aynı yükler birbirini itiyor. Keşke model nedir bilmeseydikte son 3 gün kala soğuk ve kar geliyor haberleri duysaydık. Onun için ya modele bakmayacaksınız ki çok zor bu yada soğuğu italya için isteyip Türkiye zıt yük konumuna geçecek ve zıt yükler birbirini çekecek. Seçim sizin. Ama içten bir enerji ile soğuğu avrupa ve italyaya isteyeceksinizki doğadaki enerji döngüsü lehimize işlesin.

Sinerji şart sinerjli,modellerle olacak iş değil bu artık modellerden geçti olağanüstü şeyler oluyor :hfyeni (39):

• 8 ŞUBAT sistemi modelde hiç değişmedi. İstanbul sağlam bir kar alacak arkadaşlar

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Astrolog oğuzhan ceyhan diyorki dolunay var, soğuk artacak, marsta bilmem birşey döngüsü var, önümüz soğuk diyor, bakıyorum modeller'e hiç göstermiyor.

Adamda iyi astrolog ha fasa fiso değil yani. 16 Ocak çarşamba günü dediki plütonda ters hareketlenmeler var, beklenmeyen ölümler olabilir önümüzdeki 15 gün dedi, pat diye baktık 5-6 ünlü adam öldü. Onun için guvenmek istiyorum, 20 aralık sisteminden önce ntv'de yorum yaptı soğuk artacak diye, baktık kar geldi. Yine diyorsa vardır bir bildiği diyor ve oğuzhan hocam'a güveniyorum.
    Tek rahatlatan şeyde bu beni. Adam ölümleri tahmin etmiş, kıçıkırık modelleri mi tahmin edemeyecek?

• Tam 1 haftadır inceliyorum modelleri. GFS-ECMWF Hepsi doğruluyor. Sibirya kökenli bir soğuk hava dalgası ve karadeniz üzerinden geleceği için bol karlı ve soğuk olacak. Değişmez inşallah takip ediyorum

• 1 Haftadır herhangi bir sapma olmadı fakat İzlanda'ya güvenemiyor insan. Dünyanın en kötü YÜKSEK BASINCINI biz yiyoruz. O kadar kuvvetli soğuklar iniyor ki üstümüze sırf İZLANDA yüzünden İstanbul tropikal bir kış geçiriyor. Ama 8 şubat şuanda çok güçlü ve İZLANDA geriye çekiliyor. Bakalım ne olacak

• 1 Haftadır herhangi bir sapma olmadı fakat İzlanda'ya güvenemiyor insan. Dünyanın en kötü YÜKSEK BASINCINI biz yiyoruz. O kadar kuvvetli soğuklar iniyor ki üstümüze sırf İZLANDA yüzünden İstanbul tropikal bir kış geçiriyor. Ama 8 şubat şuanda çok güçlü ve İZLANDA geriye çekiliyor. Bakalım ne olacak

İzlanda mahfetti bizi ocak 10dan beri...

• Dostlar samimi söyleyin modeller dışında 5 günlük dış merkezlerde hava durumuna bakan var mı?
    Geçen new york diyagramı paylaşılmıştı, orada gördüğümüz kararlı çizgiler soğuk değil, yüksek çözünürlük sonucu tutarlılık oranı yüksek verilerdi.

Gfs amerikan federal modelidir. Noaa merkezine bağlıdır devlet desteklidir. İnternet sitesine bakın, gov yazar adres çubuğunun sonunda. Anlamı goverment'tir yani hükümet. Şimdi havaturka'da meteoroloji nickli okan başar 5 gün evvel bunu paylaşmış, herhalde tam diyagram okumayı bilmiyor, büyük ve yüksek çözünürlükte çizgiler görünce iddialı bir açıklama yapmış, diagram böyle olur hacı diye :)
    Hacı amerikadaki gfs diagramlarının alayı öyle:) sebebide kendi ülkesinde 0.05° yüksek çözünürlüğünü kullanması.
    Birkaç gündür 2m sıcaklıklara baktım amerikada new yorkta 3 derecenin altı yok perşembe 10 dereceyide geçecek.

Her gördüğü diyagrama Abdurrahman çelebi diyen mete oroloji bugün bizim sistemci hocayı diline dolamış. Sen önce diyagram okumayı öğren diyorum ona.

Hamak gibi görünen o şeyleri yüksek çözünürlüğe bakmadan Türkiye' gibi yorumlamaya kalkarsan rezil olursun böyle. Ayın 23'ünde demişki 10 gün sonra gelecek soğuklar'ı nasıl gösteriyor hacı? demiş.
    10 Gün koydum 2 şubat etti, baktım ciddi soğuma yok. Hatta cuma günü 11 derece new york.

Sistemci hoca'ya b*k atacağına biraz kendini geliştir. Daimi bir eleştiri tutumu var. Tahmin yapmaz ama varolan tahmin yapan insanı yerden yere vurur.

Bu da benim onu yerden yere vuruşumdur.

• İyi isyan ettin :). Ama biz önümüze bakalım büyük bir umutla ve 8 şubatı bekleyelim boş verelim başkalarını. Ben inanıyorum bu kış böyle bitmeyecek şuan ki sistemde bunu destekliyor sağ olsun :)

• Yalnız biraz önce tekrar baktım cuma akşamı soğuk hava geliyor new york'a obasar'ada haksızlık etmeyelim ama bu durum, tutumundaki yanlışlığı değiştirmez. Öyle diyagramda göründüğü gibi -4,-5'lik 2m temp yok, en düşük 2-3 derece gösteriyor ve çarşamba günü yeniden 5-6 derece'ye çıkıyor.