Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kar geliyor kar,yurdumuz cuma günü sabah saatlerinden itibaren orta akdeniz ve balkanlardan gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek,cuma günü kıyı ege batı akdenizde yağmur olarak başlıyacak yağışlar,cuma akşamı içege göller yöresi ile konya çevrelerine ulaşmış olacak,cumartesi günü doğu karadeniz doğu anadolunun kuzey ve doğusu ile güneydoğunun doğusu dışında tüm yurtta yağış görülecek,yağışlar kıyılarda sağanak,doğu akdenizde gökgürültülü sağanak,güneydoğuanadoluda yağmur,marmarada karla karışık yağmur,içege içanadolu batı karadenizin iç kesimleri göller yöresi ile doğu anadolunun güneybatısında KAR şeklinde olacak,iç kesimlerde 2 gündür etkili olan yüksek basınç yerdeki kar örtüsünün oluşturduğu soğuma ve ayrıca sisli puslu havanın güneş ışıklarını engellemesiyle,ısınma olmadığı gibi sıcaklıklar gündüz bile sıfırın üstüne çıkamıyor,işte bu durum cumartesi günü gelecek olan yağışlı havanın iç bölgeler üzerindeki soğuk kütleyle çarpışarak yoğunlaşmasına ve etkisini artırmasına sebep olacak,bu yüzden özellikle içege içanadolunun batısında cumartesi günü kar yağışının yer yer yoğun olarak yağmasını bekliyorum,Ankara cumartesi sabahı kar almaya başlıycak,öğlen havanın biraz ılımasıyla yağış sulu kara dönerken akşam gelecek olan soğuma ve karayelle tekrar kara dönecek hem de bu sefer yoğun kar olarak yere düşecek,yılbaşı gecesi başta içanadolu olmak üzere,içege göller yöresi batı karadenizin iç kesimleri doğu anadolunun batısı kar yağışıyla yeni yıla girecek,pazar günü yağışlar biraz doğuya kayarken,içege içanadolunun batısı göller yöresi öğlen saatlerine kadar yer yer yoğun olmak üzere kar almaya devam edecek,sıcaklıklar cumartesi günü 1-2 derece artacak ancak pazar sabahı karayelle soğuma başlıycak,akşam kar yağışı etkisini kaybedecek fakat bu sefer de kuvvetli buzlanma don ve ayaz etkili olacak,Ankara cumartesi sabahı karla tanışacak,öğlen sulu kara dönerken akşam tekrar daha yoğun kar başlıycak,yeni yıla girilirken yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı sürüyor olacak ve yerde kar örtüsü oluşmuş olacak,tahminime göre pazar akşamına kadar şehir merkezinde 8-10 yükseklerde 15-20 cm kar kalınlığı oluşacaktır,pazar gecesi ve pazartesi günü kuvvetli buzlanma ve dona karşı dikkatli olunmalı

ANKARA HAZIRLIKLI OL

EFSANE KAR YAĞIŞLARI YOLDA

Einmal editiert, zuletzt von burak06 ()

• Afyon da ne zaman başlayacak kar yağışı

iç egede yağısların cuma akşam en geç gece saatlerinde başlamasını bekliyorum ve direk kar şeklinde olucaktır örtü beklentimde bulunuyor

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• Yani yine istediğimiz kar'ı alamayabiliriz...

bugün sıcaklık 0 derece üzerine çıkamamıstır tahminimdede dediğim gibi cumartesi kar olucak ama akşam saatlerinde rüzgarın karayele dönmesiyle yoğun şeklide yağacak ve pazar günüde öğleden sonraya sarkabilir ve pazar günüde yoğun yağacak ve örtü bekliyorum [hr]
    Ankara için yapmış olduğum son analiz çalışmasında,sıcaklıkların bugün de 0 derecenin üstüne çıkamaması nedeniyle,gelecek olan yağışlı sistemin yoğunluk ve etki derecesinin artabileceğini düşünüyorum,özellikle dikmen,oran,çankaya,ilker,incek,ahlatlıbel,esenboğa,pursaklar,çubuk ve çevresinde cumartesi akşamı ve pazar sabahı yoğun kar yağışı bekliyorum,başta sürücüler olmak üzere dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• Ankaranın kar yağışı kesin ama yarın için sorulan soruya yağış ilk sulukar düşer ve birkaç saat böyle devam eder. asıl soğumanın akşam 16dan sonra başlayacağını sıcaklığın ciddi derecede azalacağını tahmin ediyorum

• DMİ Ankara'da yarın 5'e 0 derece kky vermiş. Yağış kar olarak mı yoksa sulu kar olarak mı düşer?

ceyl in dediği gibi yarın 1-2 derce ısınma var ve yağışlar sulu kar şeklinde olacaktır yüksekler kar olorak baslayabilir ihtimal dahilinde donan yağmur olabilir ama ben sulu kar bekliyorum aksam tam anlamıyla kar baslıcaktır pazar aksamına kadar alçaklarda bile 6-7 cm olabilir pazar sabahı beyaz örtü ile uyanacağız

ANKARA HAZIRLIKLI OL

• Afyon için de öyle baya bi bekletiyor kar ama türkiyeye yakın da kuzeyli sistem geliyor.pazar sakladımı ki kar kendini acaba :huh: :P haydi hayırlısı umutsuz bir şey çıkmaz. :-/ inşallah.

• Ya genelde sistmler günü yaklaştıkça eriyor. Bu sistemden çok umutluyduk. Ankara için, anadolu için. Ama n'oldu Ankara aynen sulu kar. Yani ocağın 15'inden önce hiç bir sisteme güvenmeyeceğiz....

• Ya genelde sistmler günü yaklaştıkça eriyor. Bu sistemden çok umutluyduk. Ankara için, anadolu için. Ama n'oldu Ankara aynen sulu kar. Yani ocağın 15'inden önce hiç bir sisteme güvenmeyeceğiz....

umudunu kaybetme yenilme pazar sabahını bekle yeni bir beyaz sayfa göreceksin [hr]
    hatta dmi uyarı vermemiş ama bu geceye doğru süpriz olabilir

ANKARA HAZIRLIKLI OL