İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Saatlerdir uğraşıyorum fakat istatistik işinin içinden çıkamadım, hala bir sonuca varabilmiş değilim. Modellerde mutabakat yok. Hepsi farklı şeyler söylemiş. Çoğu kişi olayın sıcaklık ve denizden başka birşey olmadığını düşünerek yorum yapıyor fakat gözden kaçırdığınız bir şey var; ne yazık ki bu sistemde de Ull var. O ne derse o olacak. Ve modeller bu Ull'nin ne yapacağı konusunda net birşey söylemiyorlar. Genel görüntü 17 Şubata benziyor. Ama dediğim gibi net bir şey söylemek imkansız. Belirgin bir eğilim oluşana kadar bekleyeceğiz. Bugün bunlardan başka birşey yazmam mümkün değil. Sabredin. Ve nem, rüzgar, deniz suyu gibi ayrıntı işlere girmeyin. Onların belirleyiciliği şu koşullarda az. Böyle bir açıklama yapacağımı ben de düşünmüyordum ilk başta. Modelleri daha mutabık bekliyordum. Ama olmadıklarını fark ettim. Fakat şöyle de bir durum var; Ull'nin gelmesine kalan süre 17 şubat öncesi modellerin son anda döndükleri süre ile aynı. Benzer şekilde Doğu Akdeniz'de siklon da var. Kısaca herşey olabilir. Ben gözlükleri yanınızda bulundurun derim çünkü çok ufak bir değişiklikten başka bir şey gerekmiyor. ;)

Ayrıca kötü bir sistem olmayacağı garantisi verebilirim, şuan efsane peşindeyiz, iyi bir kar yağışı zaten kesin. :)

Elinize sağlık üstad, mahsuru yoksa okuduğunuz bölümü öğrenebilir miyim ? :)

Bara döda fiskar följer strömmen...

• ULL aslında iyi birşey değilmi hocam ? Root
    şu son zamanlarda sizleri sıkboğaz ediyorum kusuruma bakmayın çok fazla sorum var çünkü meteoroloji okumak istiyorum eğer özelden konuşabilirsek çok daha iyi olur

• Elinize sağlık üstad, mahsuru yoksa okuduğunuz bölümü öğrenebilir miyim ? :)

Root ull öncemi giriş yapicak yoksa sonramı eyer ull yi çözmussen iyi bir analiz etmişsen dünyanın bir numaralı meteoroloji mühendisi olursun seni tebrik ederim ayak da alkışlarim

• Ben 87 kışını net hatırlıyorum şubat ayına kadar 4 kez kar yağmıştı,şubat ayı ılık geçti,ancak sonlara doğru sert bir sistem geldi, 5 marta kadar tekrar ılık dönem girdi araya ancak 5 marttan itibaren inanılmaz kar yağdı,hiç şüphesiz o kış efsanedir,nokta.

Einmal editiert, zuletzt von kostanza ()

• Ayrıca Beylikdüzünde bile 5 cm kar zor gözükmüş yaşça benden büyük kişilerden duydugum

yalnız şöyle birşey var ben katılmıyorum pek buna, örneğin bu hafta yaşadığımız gibi sistemden üstüste 5 sistem gelse ve 1 ay boyunca enfazla 5-6 dereceleri görerek soğuk bi kış geçirsek ben hemen o yaz unuturum, bu sistem gibi 5 sistem bana normal gelir derimki istanbul için alışmadığımız süreli bi kış yaşadık der gecerim, şimdi şunu söyleyeyim yaşım 41, bahsettiğiniz 87 kışında 13 yaşındaydım ve hatırladığım kendi şahit olduğum birkaç şeyi söyleyeyim,nişantaşında oturuyorduk, o kış babam ve amcam taksimden yürüyerek nişantaşına 20 dakika diye yola çıkmışlardı ve öyle bir tipi vardıki tam harbiye radyo evinin önünü bilen bilir nefes alamamış donma tehlikesi geçirmişler) radyo evinin önündeki nöbetçi askerler resmen içeri alarak kurtarmışlar, bu bahsetttiğim tipi 3gün sürdü hiç hız kaybetmeden, yani taksim gibi biyerden bahsediyorum! nerde görülmüş böyle bir hava olayı!) ikinci hatırladığım o 3 günün sonunda ki o haftayı okulları tatil etmişlerdi zaten, 3 gün sonunda nişantaşında ana caddede biriken kar 1.5 metreydi samimi söylüyorum yine bilen bilir otobüs yerine treleybüsler vardı ozaman telle çalışanlar, yoldan geçen treleybüsleri kardan göremiyorduk çoğu bırakıp gitmişti zaten yolda kalmışlardı)) bide son hatırladımı söyleyeyim, babamla arabaya gittik temizlemek için vazgeçtik) gitmişken babam arabanın üstündeki karda bi tünel açtı ve beni arabanın üstündeki o tünele sokup resmimi çekti resim hala duruyor çok acayip bişey) birde hatırladığım bişey daha harbiye ordu evi ve radyo evindeki askerlerin tüm nöbetleri kaldırıldı ki bu tarihlerinde ilktir gazelerden unutmuyorum.. dedim ya 3 günde 1.5 metre kar vardı evin önünde, o kar geçti derken 1 gün sonra yine başladı hi durmadı, kendi hatırladığım 3 defa 1 er hafta okullar tatil oldu!) bir hatırladığım daha yeşilyurt sahil yolunda aynı bitlisteki şartlar gibi yol açılınca kenarda biriken karlar benim 2 katımdı güneşi kapatıyordu resmen.. neyse bunlar 87 ile ilgili benim hatırladıklarım, bizzat şahit olduklarım belki bazı burdaki genç arkadaşlarım babalarından falan biliyordur şahit olmak çok başka, ben buna efsane derim, gerçekten çok başka acayip birşeydi.. bu arada bu kadarını birdaha yaşarmıyız belki 40 yılda birdir ve biz 30 yılını devirdik birşey kalmadı..:)