Beiträge von Furkan7878

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Bu foruma geldim geleli o kadar çok şey öğrendim ki ama hep saklamayı tercih ettim hala da öyle devam etmek istiyorum böyle daha iyi oluyor.

Kendi mevkiimi bile yapabilir hale geldim 5 yılda benim için bu çok iyi.

Ama bir türlü basınç haritası okumayı beceremiyorum.Avrupa haritası eh işte de genel olarak hiç beceremiyorum.

O kadar çok detayı var ki nasıl başa çıkılır bilmiyorum.

Hemi nord bakarsan modellere daha iyi okursun hocam ve daha çabuk öğrenirsin

120h ile ukmoya ile ufak tefek fark olsa birbirine benzedi gfs de görünen grönland civarında ki ve iskandinavyanın kuzeyinde ki ab ler azoru fazla yükseltemiyordu ukmo gibi ecm de Şuan o abler yok ve daha çok yükselebiliyor azor inşAllah devamı da iyi gelir

96h den sonra modelin ne verdiği benim için hiç önemli değil ve bir hiç gözümde açın bakın ukmoya icon a gfs gem e kıyaslayın ukmo ile icon resmen aynılar gemle gfs farklı farklı 96h den sonra bu akşam inşAllah ecm de ukmo ile iconun yanında olursa Allahın izniyle bu iş tamam

18-22 Ocak arası diye odaklanmıştık hocam

ECM 12-14 sistemini 192’de fazla kırptı , muhtemelen sıcak çıkar bu , Kuzeydeki soğuk da daha güçlü olur

9-11 sisteminden daha iyisini ummak hakkımız ve umuyorum da

Orta vade de kırpmalar normal modeller Şuan deneme sürecinde pazar gününe kadar belli olur ancak bu endekslere göre bence 15/18 arası sistem almamız daha makul gibi gözüküyor siz 18/22 demişsiniz hocam ama ben 20 yi geçeceğini düşünmüyorum inşAllah yanılmam

Model olması gerekeni yapıyor , gerçekçi ve global veri gidişatına uygun , sosyal medyadaki yalancı kahinlere itibar etmeyiniz

Sistem 850’si -11/-12’leri görebilecek hoş sistem burdan -20 çıkacak kesin diyenlere yada sistem mistem kesin yok diyen başka türlü saçmalıklara itibar etmeyiniz

Evet Skandi bölgesi GPH derinleşmesi sistemi kırpma riski taşıyor ve zaten bu ihtimale dayanarak burdan yüzyılın sistemi beklemedik , gözümüz uzun vadedeki asıl balyozda , buna soğuma süreci için mutlak zorunlu soğuma olarak bakalım

Aynen senin dediğin gibi hocam eğer büyük bi sistem bekliceksek bu endekslere göre 15/18 gibi beklemek daha mantıklı gibi geliyor bana da

Uzun soluklu soğuk sektöre talibiz hocam mevcut gidişata ve yaşadığımız uzun süreli durgunluğun üstüne

İlk sert ayazların üstüne balyozu elbette almamız gerekiyor , bu 144/192 iyi geldi ECM’de , devamı daha çok değişir

144-192 geliştire geliştire devam edelim güncellemelere , 240’lar artık bu modellere çok uzak vade

Biliyorum hocam uzun vade olduğunu bizim ki heyecan 30 yaşına girdik 15 senedir aynı heyecan hiç bir fark yok :) sadece model yorumlama 120 h de kuzey doğulu yatmaması gereken azorun 240h de yatmasını takip etmek gibi birşey ;)

Sistemi aşırı abartmak da aşırı yok saymak da hata olur demiştik , ECM olması gerekeni veriyor hedef -11’lerdi zaten ve ufak Ggs’ler ile güzel kar yağışları alabiliriz şu 168’den , önemli bir sistem bu, takibin tadını çıkartmak lazım

Şimdi bu güncelleme sonunda senin 15 civarında ki sistem gözükür işte hocam

Bir de ao,nao,mjo bunlarla sistem gelmez bunlar bize yol gösterir ama kesin sonuç vermez -5 ao ile sistem aldığımızı bilirim tam tersine +5 le de daha 2/3 sene öncesi pozitif nao da da sistemler aldık aşırı pozitif de ve ne fazlar da da sistem aldık bizim için en önemlisi model ve modellerde önceliğimiz balon ab leri balon yb leri görüp fikir yürütmek ve diyagramlardan kontrol etmek olmalı diye düşünüyorum

Çok kaliteli bir yorum ✅

Böyle kritik süreçler işte sistem takibi

Her kişinin işi değil , sabır feraset umut sinerji gayret tevekkül ve matematiksel yetenekler ister

Meteoroloji olasılık ve matematik ile çok ilişkili

Zaten Algoritmanın yaptığı iş temel olarak denklem analizi , değişken verileri girdi yapıp dur, en ideal çıktıyı vermeye çalış

15 senedir model takip ediyorum hocam ne sistemler gördüm gelen ve giden 72 saat de :) o yüzden 200 sonrası bana çok güven vermiyor özellikle son bi kaç yıldır 120 sonrası bile güven vermiyor ama ilk defa söyleyeyim 8 Aralık bizim olacak Allahın izniyle bugün akşam yada yarın bi kaç modele yansımasını bekliyorum

Bence hiç ümit kaybetmelik bi durum yok çünkü modeller hepsi farklı çıktı sunuyor daha hala ukmonun radarına girmedi bugün sabah ki modellere bakın ecm 144h de İspanya’nın batısında 995 ab var ve azorun yükselmesini engelliyor sonra ukmoya bakıyorum onda böyle bişey yok Azor yükselmeye başlıyor ve güncelleme bitiyor gem çok farklı bi senorya çizmiş aynı İspanya’nın batısına 980 derin ab koymuş azor hiç bi şekilde kafasını kaldıramıyor yani modeller daha kısa vadeyi çözemiyor orayı çözdükten sonra sistem gelir gelmez bakarız ve en az 2/3 gün daha belli olmaz kolay kolay çünkü daha 8/9 gün gibi uzun süre var ne giden sistem var ne de gelen hepimiz gelmesini istiyoruz ama yıllardır olduğu gibi yine sabah akşam takip edip sabretmemiz lazım bi güncelleme ile sistem gelmez ya da gitmez

Hala o yıkılası UB duvarını çözebilmiş değilim

Daha 4 gün önce -15’ler Kiev’e hatta Zaporijiya’ya inmedi mi , ne oluyor da soğukları törpüleyecek bir zaafiyet oluşuyor

Mauro Da Silva vardı eskiden Deportivo defansında ( bastonla oynardı ) top geçer adam geçmezdi

Bu akşam UB aynı öyle oldu

Bakalım Eps ne der ,birazcık zayıflatsa BİLE yeter

Az daha sabır hocam inşAllah düzelecek ukmonun da radarına girsin bi çünkü ecm 168hde 1040 yb gösterdiği yerde gem ve ukmo da 1005 ab var Şuan için ülkemize sistemi indirmeleri güzel ama vade hala uzun ve sistemin nasıl ineceğini çözemiyor modeller diye düşünüyorum