Beiträge von pk555

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Efsane oldu tam bir Kestane.
    Günlerdir geliyor geliyor dedikleri böyle bir kestaneymiş demek. Güney marmara sistemi dendi son dakikaya kadar. Megerse güney marmara kestanesiymiş. Tabiki herşeyi yaradan bilir.Ama bu işte bizden iyi kişilerin yardıra yardıra geliyor diyerek bizlere ümit vermesine bir anlam veremedi. Demekki havayı daha iyi tahmin yapan yerlerden fikir almamız gerekiyormuş. 22-23-24 ocak hava durumu tahminini okumaya dahi gerek duymuyorum.
    Bana göre tam bir Kestane...

Adminler yorumlari okumak istemeyen su arkadasin isini kolaylastirsalar...

Sizin gibi düşünenler olduğu gibi sizden kat kat fazla karşıt düşünce de olan var ki her gün şikayetleriyle bunu bize bildirdiler.Eski sistem iyi miydi?Tabi ki iyiydi ama son günlerde artık kontrolün dışına çıkmaya başlamıştı.Bu siteye herkes yazmak için gelmiyor.Bir kaç şey öğrenmek için ve dışardan sadece takip için gelenlerde var.Son günlerde eski konuda günlük 60 sayfa civarı yorum yazılıyordu.Baktığınız zaman bu 60 sayfanın neredeyse yarısı cm soruları konu dışı mesajlar,konu başlığına uygun olmayan mesajlar ile dolmaya başlamıştı.Bu yaşanmaya başladığı andan itibaren uyarmaya başladık ne yazık ki hiç bir değişiklik olmadı.Bu şekilde bir karar alındı.Sistem yaklaştığı için veri konusuna ilgi az ister istemez sistem gittikten sonra tekrar aynı konuya yoğunlaşma olacağı için ben rahatım herkes yazarların konusunda yada bölge konularında zaman geçiriyor artık.Diğer konularda uygunsuz mesaj yok mu tabiki de var ama takdir edersiniz ki her konuya her mesaja yetişmemiz münkün değil.Sistem zamanları site aşırı yoğun olduğu için bu şekilde durumlar ortaya çıkabiliyor.

Açıkçası ben işim dolayısıyla foruma girer çıkar oldum. Beşiktaş'a düşecek kar miktarı esasında çok az ilgilendiriyor beni. Bahar aylarında ve kışın Türkiye'de nereye ne kadar kar/yağmur düşecek, yazın neresi daha sıcak olacak, herkesten önce bilmek önemli işim için. Bu tahminleri parayla satın aldığımız kurumlar da var tabi ama onlar yanlış bilgi vermiş olamayalım ayağına çok daha temkinliler, kısa vadeliler. Bize macera lazım :) ve çok net söyleyebilirim ki sizin forumunuzdaki gibi gönül vermiş ustaların sezgileri, öngürüleri çok değerli; tutar tutmaz orası ayrı, o da bizim aldığımız risk...

E tabi hava olaylarıyla mecburiyetten haşır neşir oldukça insan zamanla iş için lazım olmasa bile her güncellemeyi merakla bekliyor, forumda dönen geyikleri de seviyor :) Önceden kardan çamurdan nefret ederdim ama işte sizin gibi manyaklarla takıldıkça bulaşıyor bu, kar yağmasını özlüyorum şimdi :)

Çok uzatmayayım... Söylediklerimi standart dışı bir kullanıcı geri dönüşü olarak kabul edin. Yaptığınız işin zorluklarını şimdi daha iyi anlıyorum. Dikkat çekmek için darbe vs biraz sivri dil kullandım, kusura bakmayın. Umarım dediğiniz gibi olur ve model yorumlama sayfaları daha aktif hale gelir. Kolaylıklar diliyorum...

pk555 burası kahvehane değil zaten bilimsel konuların tartışıldığı bir forum. öbür türlü de cm sorularından verilere, gerçek bilgilere ulaşmak zor oluyor, karar gayet yerinde. Herkes bilinçli olsa dediğiniz gibi olması daha mantıklı olur ama çok fazla bilgi kirliliği ve gereksiz mesaj var.

Özellikle kahvehane yerine kıraathane demiştim, eskilerin gazete kitap dergi okuduğu, gencin de yaşlının da geldiği, muhabbetin olduğu, insanların bir şeyler öğrendiği, bilenlerden dinlediği ama yerine göre şamatanın da olduğu...

Bence foruma aktif katkısı olanlar zaten küfür eden, saygısızlık edenleri hemen ayıklıyordu yani kendi kendine bir düzen oturmuştu. 25 sene sonra yılbaşında kar gelince elbette insanlar siteye çullandılar.

Moderatörler de fırsat bilip darbeyi yaptı... Türk mantığı işte :))

Umarım dediğiniz gibi olur ama ben siteye girince şimdi nereye giricem nereyi okucam bilemiyorum. Yazmasam da son 7-8 aydır neredeyse her gün siteye giriyordum halbuki...

Forumun en aktif konusu olan model yorumlama konusunu kilitlemeniz hiç iyi olmadı. Orası herkesin buluştuğu kıraathane gibi bir yerdi. Şimdi bunu kapatıp dört beş tane kafe açmışsınız gibi oldu. Doğrudur, özellikle bu son sistem geldiğinde çok kalabalık olmuştu ama yapacak bir şey yok bu işin doğası böyle. Yasaklar, sınırlar bu tip problemler için çözüm değil ama maalesef bizim Türk web moderatörlerinde böyle bir yasakçılık eğilimi var. Vesselam sitenin kimyasıyla oynadınız. Siteye girince son bilgileri almak için hangi konuya bakıcam hiçbir fikrim olmuyor. Güncel bir şeyi kaçırmamak için bir kaç konuyu birden taramak gerekiyor ki o da vakit kaybı. Bu kadar vakit kaybetmek istemeyen insanları düşünmeniz gerek...

Bu gördüğünüz GFS'in üzerinde yoğunluştığı iki ana senaryodan olasılığı daha yüksek olanı, ancak kritik noktayı atlamayalım, eğer izlanda 240. saatte oluşmaya başlayacak olan 1015 mb lik YB'ın lokasyonunu etkiler ise bu sinoptikler çöp mahiyetindedir! O yüzden önce şu anda 240'da gördüğümüz bu hareketin 192h altına inmesini takip edip sonra da sistem detayları için konuşmaya başlayacağız.

Hocam bahsettiginiz YB asagidaki mi? Tesekkurler...

not: ogrenci :)

Kaynak belirtebilir misiniz?

Evet Accuweather bu kışa benzerliği bakımından en yakın olan kışın 82-83 kışı olduğunu açıkladı.

82-83 ve 97-98 kışında da Balkanlar genelinde yağış ortalamaları normallerin altında. Ki zaten "beklentilerimiz" sıfatı altında paylaştığım haritalar da 82-83 kışının haritaları ;)

Konunun ismi de "Accuweather tahminine doğru" zaten. Doğal olarak Accuweather'ın tahmin yöntemlerine saygı duyup, onların izinde ilerliyoruz :D

Hocam bu sinoptikte batı ve güney bölgelerde rüzgarı nasıl beklersiniz?