Beiträge von kardan Adam38

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Mjo fazı ecmwf gibi giderse cok güzel gelişmeler olur . Hatda muhtemel 10 hp ısınması beklediğim gibi olursada bölünme değilde yer değiştirme görebilirsek güzel bir Ocak ortası ve sonu; Hatda 2018 şubat ayında kaçırdığımız sistemide alabiliriz, Ao gayet güzel umarım yanılmayız ... 👍

Not : Lütfen kara kış demiyelim; Beyaz kış diyelim ,🤲

Su buharı +sera gazları sayesinde dunya 30 derece daha sicaktir bu dogru ancak üstteki yazımda da söylemiştim subuharının isi tutucu özelliği vardır ancak bulutlulugu arttirdigi icin albedoyu da arttırır bu yüzden tartışmalı bir konu. Ayrıca ben iklim değişikliği ile ilgili özel ders aldım geçmiş iklimler ve iklimi etkileyen bütün faktörleri ve memanizmasina hakimim ve IPCC nin hazırladığı iklim degisikliligi konulu raporlar ve özel yayınlarının hepsini okudum. Yazmış olduğum herşeyin bilimsel açıklaması ve kanıtı vardır. Bu konu ile ilgili 2 ayrı makale yazdım.

Bir cok bilimsel veriler kim tarafından hazirlanıyor düşünmek lazım . Yukarda ki Araştırmaların cok güzel ama ; Kim kime hizmet ediyor onuda bilmek lazim bu Dünya'da : Bir Kız cocuğunu almışlar güzelce metin ezberletip biz Dünyayı seviyoruz ama; Lanet olsun Abd ,Cin ve Avrupa Atmosferi kirletmiyorlar sorun Gelişmekte olan ülkeler demesi ne kadar etiktir başta Türkiye olmak üzere şikayet ediyorlar . Kağıt üzerinde neler olduğu cok belli Değil mi Siyaset ve Tek Dünya düzeni Evangelist yaklaşım sergiliyor bu Küreselciler 😉 ...

1960'larda ki 1950' lerde ki Soğuma 1980'lerde ki ısınıp Soğuma süreci devam ediyor. Doğru Küremiz ısınıyor ama ; Bunu 1800 yılların sonunda oluşan sanayi ile ortaya cıkan karbondeoksit demek yanlış olur başka etkenlerde söz konusudur muhakkak oysa iklim 500 bin yıl icinde bir soğuyup bir ısınmıs Okyanuslar ve Denizler ne kadar cok ısınırsa Kürede bir o kadar ısınmaya devam edicek zincirleme reaksiyon gibi .Düşünelim biraz 2025 itibari ile aniden Küresel sıcaklık 1.5 Derece düşse nediyecekler , biz hata yaptık oysa; Bu sürecin sebebi başka birşeymiş mi diyecekler ? ... 😅 Ipcc'ne dir onu Gecelim lütfen ... 🌬

Su Buharı olmasaydı Kuresel sıcaklık -17 derece olcaktı . En büyük sera gazi Su buharıdır . Okyanuslar ıdındıkca daha fazla su Atmosfere gidiyor ve buhar olarak enerji meydana geliyor . Örnegin Sauna düşünün Odada ki buhar ne kadar sıcak degil mi ? karbondeoksit işin olayında hikaye ; Lütfen iyice Araştırın 1960 yıllarda Time dergisi buz Cagı geliyor diye ilan verirken son 50 yılda neden Kıyamet senaryosu konuşuluyor .😉 Hepsinin cevabı var bilim sadece görmek istedigini gösterir aslında iciboş bir bolan gibi hava yok bilmem anlatabildim mi neye inanmak istersek onunla kandırılıyoruz grafikler resimler makaleler vs vs gibi 🤗

Iklim değişikliğine en büyük etken CO2 dır su buharının etkisi tartışmalıdır evet belirli bir miktarda isi tutuyor ancak su buharı arttıkça bulutluluk artıyor ve dünyanın albedosunda da artışa sebep oluyor. senin de dediğin gibi en büyük etken güneş ancak güneşten gelen radyosundaki binde 2 bile etmeyen değişikliğin bu güne kadar %50 ye varan artışin yaşanıldigi sera gazi miktarının yarattığı etkiyi egale etmesi beklenmez. Evet etkisi ha diyince olmuyor ancak bahsettigin güneş aktivitesinin periyodu zaten 10 yıl yani yaklaşık 10 yılda 1 tekrarlıyor geçtiğimiz 100 yılda kabaca 10 kere gerçekleşen bu döngüde ortalama sıcaklığın 1 dereceden fazla arttığını da biliyoruz. Ayrıca sera gazları sonucu atmosferdeki radyasyon dengesinin nasil degistirdigini birazcık araştırmanı tavsiye ederim (Radiative forcing)

İklimimizi etkiyileyen en büyük etken Güneş'dir . Bu arada 850 hp de küresel sıcaklık'lar artsada 500 hp de aksini gösteriyor . Kaldi ki 2020 yılı ile minimun seviyeye girdik , etkisi ha deyince olmuyor ; Belli aşamalar etkenler var, birde şuna acıklık getirelim küresel ölcekte Sera gazının en büyük payı karbondeoksitmidir yoksa Su Buharımıdır ? iklim sürekli göreceli değişir ankatılcak o kadar cok konu var ki zanan yetmez ... Ben küresel Isınmaya insan kaynaklı olduğuna inanmıyorum ...

Okyanuslar ! Ne kadar cok ısınırsa Atmosfere'de o kadar cok Su Buharı dahil olur . Buda Küresel ısınmayı hızlandırır: sadece karbondeoksit etken neden değildir ...

Neyse ki imdadımıza : Güneşin etkinsizligi yetisicek sayesinde küresel sıcaklık 2021 den sonra kademe kademe düsecek ...