Beiträge von karasevda19

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Samsunda sistemim giriş anında yani gece saatlerinde yağış girecek gibi duruyor merkezde görsellik yağış olur. Sabah saatlerinden öğle saatlerine kadar karayel duruyor şansımıza artık. Öğleden sonra rüzgar yönü güzelleşiyor o zamanki kütlelere bakacağız. 900hpa 850hpa en son 800hpaya bakılabilir rüzgar katmanlarında

Son yıllarda sık yaşadığımız bu durum çok can sıkmaya başladı 2021 aralık sistemi aklıma geliyor yine benzer bir şekilde ortaya çıkan bir siklon her şeyi berbat ediyor ancak bu düzen abdye veyahut avrupaya sistem inerken olmuyor evet ülkemiz şartlarında bir sistemin gelebilmesi için birçok parametre bir araya gelmeli ancak son zamanlarda sistem alsak bile hiç rahat bir sistem alamıyoruz bu süreç de çok yıpratıyor herkesi. Neyse kafa şişirdiysem kusura bakmayın düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Şu ana kadar yaşadığımız periyot son zamanların en kötü kışlarına aday olmasına neden oldu bu kışın 13 14 sistemi de çok büyük potansiyel varken muhtemelen tatmin etmeyen bir sistem olacak. 20si sonrasıda ocak ayı içinde sistem gelmezse şubat mart ne olursa olsun bu kışı direkt kafamdan silmeye çalışacağım çok yordu.

Samsun adına kısa bir değerlendirme yapacağım. İcon çok iyi çıkmış hem soğuk hem yağış açısından. Gfs ise soğuğu sınırda tutuyor -8 de bırakıyor ancak yinede kütlelerden samsunu nasiplemiş merkezde boşluk bırakmamış. Umalım ki sıcaklık biraz daha en azından -9 girecek seviyede olursa merkezde incede olsa örtü görme ihtimalimiz devam ediyor. Doğu karadenizdeki arkadaşlarımız ise icon gibi gelmesini istemekten başka çareleri yok gözüküyor ancak yinede sürprizlere açık bir sistem olabilir daha fazla bozmazsa tabi. Yer seviyesinin şu sıralar soğumasının ve 13 14 üne kadar ısınmayacak olmasının da + bir etkisi olacaktır diye düşünüyorum

Bu geceki sistem bile modellerin ne kadar rezil bir halde olduğunu gösteriyor. Yağış hattını sabah saatlerinde yok ettiler evet sistem günü modeller çorum ve samsun adına verdikleri epey yağışı yok ettiler inanılır gibi değil gülsek mi ağlasak mı o raddedeyiz.

Bu sistemin potansiyeli çok yüksekti -13 ler girebilirdi ancak girmedi olmayınca olmuyor 20 civarını bekleyeceğiz artık onun içinde oraya sonra değiniriz daha çok uzun vade modeller daha 96hlarda karmaşaya kapılırken mantıklı olmaz. Ama 13 14 ocak sisteminde gerçekten büyük bir potansiyeli kaçırdığımızı söyleyebilirim yine ne olacaksa zorla olacak direkt gelemiyor rahatça bir takip yapamıyoruz bu can sıkıyor elbette ama elden ne gelir.

20si civarı mjo 4 5 geniş genlik yapıyor endekslerin durumları da uygun bir durumda o tarihlerde modellerde ufaktan bir şeyler görmeye başlayabiliriz birkaç gün içinde

Gfs yine sıcak çıkmış diğer modellerle bir kararsızlık var son 1 2 güne kadar bile değişir yağış soğuk durumu öyle duruyor ancak gfs kontrol daha mantıklı geldi bana doğu akdenizde patlayıp derinleşen bir siklon gözüküyor. Tokat civarı şanslı ancak hani ora bura şanslı şanssız demek için hala erken gfs başka şekilde indiriyor sistemi hala daha orta karadenize özellikle -10 ve altı girme ihtimali de var -8 civarında takılma ihtimalide ama tahminimce samsun sinop civarına -10 ların girdiğini doğu karadenizde -8 girdiğini görürüz. Gündüz sıkıntı çıkabilir ancak akşam ve geceye gelen yağışla şehir merkezlerimizde kar örtüsü görme durumu olur lakin hala konuşmak için erken

Gfs iskandinavyadaki çıkıntıyı nerden çıkardı anlamıyorum. Gefs de vermeye başlamış umarım boş.bir durumdur yoksa büyük bir sıkıntı. Temkinli olma konusunda bundan bahsediyordum. Yine de şunu diyebilirim yıllardır bu vadede genelde yanılan gfs olmuştur ne diyagramlar gördük sistemden 2 gün önce gfsde de düzeldiği bozduğu olmuştur. Ecmwfde böyle bir durum çok nadir olur o yüzden tek başına iskandinavdaki o çıkıntıyı veren gfsnin yanılmasını umuyor akşam ecmwfnin gem icon ukmo gibi modellere yakın çıkmasını ümit ediyorum

Gfs sıcaklık açısından sıkıntılı bir güncelleme sundu yağış açısından en azından samsun adına güzel bir güncelleme özellikle merkezin ovalara nazaran daha iyi yağış skalasına sahip olduğunu belirtebilirim ancak dediğim gibi tam bir rakım sistemine yöneltmiş gfs ama bakalım sıcak çıktı olur umarım

Samsun boşluğu yok aslında merkez civarı ovalara göre daha dolu güncellemelerde bu da rüzgarın merkez için iyi olduğunu gösteriyor. Doğu karadenizde yağış zaten daha fazla oluyor sistem kısa sürdüğü için orta karadenizden çekiliyor yağış ancak doğu karadenizden biraz daha geç çekiliyor o yüzden öyle bir fark var. Bu sistem adına samsun merkezde dahi örtü bekliyorum en son görüntülerde bile ama hala temkinli olmakta fayda var sabah modellerde yaşanan değişim yine kritik