Beiträge von karasevda19

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Önümüzdeki 3 4 gün boyunca tozlu hava bölgenin orta kesimlerinde devam edebilir. Yine orta kesimlerimizde hareketli günler başlıyor sonunda yağışa oraja kavuşacağız gibi bugünden (cumartesi) itibaren. 3 4 gün olacak yağışlar muhtemelen çamurlu olur

Bayadır yokum çünkü o kadar rezalet bir dönemden geçiyoruz ki sonumuz hayrolsun. Abartıyor olabilirim belki bilmiyorum ama son zamanların en sıcak ve kurak geçen nisan ayların biri olabilir iç kesimlerin cayır cayır kırmızı kütlelerle boğuşması gereken zamanda kavruluyoruz resmen

Bu sene bana kalırsa en hareketli ay kasım oldu. Ki genelde şöyle bir tabir vardı kasım iyi geçerse kış geçer ben buna zamanında da katılmıyordum bu sene de kendimce bunu kanıtlamış oldum. Kasım ile kış arasında aynı yönde korelasyon olduğunu düşünnüyorum. Ne kasımlar gördük sıcak devamında ne kışlar gördük kar yağışının bol olduğu. Kasım ayında kar yağdığında iyi geçen kış sayısı en azından son 20 yılda çok az bir düzeydedir.

O kadar tuhaf ki negatif bir endeks var ssw olacak 15inden sonra soğukların açılıp güney enlemlere inmesi gerekiyor bunu en azından 384 saatlik model güncellemesinde görebilmemiz lazım. Ancak 384 saat boyunca soğuklar ne avrupaya ne bize gelmiyor dönüp dolaşıyor yukarda çok garip bezdirdi valla

Kusura bakmayın görüp görüp yazıyorum,şimdi mesela bu durgun dönem ve kuzeydoğu doğu boyunca yayılan yüksek basınç aralık ayı ya da ocak ayı içinde olsaydı

derdik ki himm olsun bakalım 10-15 günü yer sonra soğuk tarafta biz kalırız vs ama işte soğuktan kasıt mucurum soğuk oluyor atrtık ve beklenen hiç bir şey olmuyor bu kış girişinden şöyle umudum vardı dalgalanma yüksekti illa bi polar yeriz oda yeterdi sahilimize ama havamızı aldık,normalimiz bu değil en kötü iki senede bir muhakkak sahillerimiz gömülürdü bir iki tanede yancı sistem sistemcik olurdu, küre ısınıyor he eyvallah ta gaz cart curt ısı adası vs iyi de arkadaş-10 girsin bakalım napıyor sahilimizde 500hpa sı da güzel olsun bak gör yoğun kar ı, küresel ısınma goygoyuna karşıym,atmosferin milyonlarca yıl gösterdiği tepki bence,küre tabiki ısınıyor ama bacadan çıkan gaz mı yani bu kadar etkili eğer öyleyse atmosfer hikaye,bence bu bir döngü bu trend yaşanacaktı ve yaşanıyor sayfada bir yerde yıllara göre ülkemizin ısındığı bazen soğuduğu yıllar atılmıştı,kim bilir binlerce yıl önce bu trend ne haldeydi, sanayi devrimi oldu gazlar sera gazı bu hale gelmemize neden oldu hemi vay anasına, bu bir döngü ve etkisi olsada şahsen soğuk akışlarının güney enlemlere düşmesini engelleyecek kadar değil

Evet bu bir döngü ama bu döngüyü yavaşlatmak ya da hızlandırmak bizlerin elinde olan bir durum. Bacadan çıkan gazlar mı etkiliyor demişsiniz. Sadece türkiyede bir sürü fabrika ev üretim yerleri ve daha birçok bu tür zararlı gaz çıkartan yapı var egzoz gazlar kaç milyon araba vs. Bunları tekil olarak düşünürseniz evet tek başına ne etki eder ki diyebilirsiniz ama küresel ölçekte baktığınızda küresel ısınmayı körükleyen etmenler. Evet dediğiniz gibi normallerimiz bunlar değil her geçen sene daha bariz bir şekilde hissediyoruz artık küresel ısınmayı. Ancak mesela diyoruz ya sıyırdı sistem yine sıyırdı vs diye bunun nedenini düşündünüz mü ?. Evet basınç kuşakları bunda etkili oluyor ancak farkındaysanız bu enlemlere artık kış aylarında bile soğuk ataklarn inme sıklığı azalıyor inme gücü azalıyor. Çünkü küresel ısınmanında etkisiyle basınç kuşakları da etkileniyor ve kelebek etkisiyle bulunduğumuz enlemler artık daha nadir sistem alıyor iklimimiz değişiyor. Neyse daha çok uzatırdım ama herkesin bilinçli olması birey olarak yetmez ülkelerin bir önlem alması gerekirdi ancak maalesef iş işten geçti bu saatten sonra pek bir etkisi olacağını sanmıyorum alınabilecek tedbirlerin zaman içerisinde göreceğiz

Kırmızı ile işaretlediğimi kastediyorsun, ben anladım da, neyin peşinde olduğumu anlatamadım.

O ab'nin orda olması maalesef kesinleşti, o yüzden mecburen sarı işaretli alandan bağın kopması gerekiyor artık.

Bu kopmanın gerçekleşebilmesinin yolu da sarı alanın solundaki AB'nin istasyoner özellik gösterip yerinde sayarak sarı alana yüksek harlaması. O zaman mavi çizimle gösterdiğim dizilim gelebilir. İşimiz zor, hatta çok zor, sadece imkansız değil, arayıp duruyoruz işte

evet gerçekten çok zor. o sarı alanın batısındaki abnin izobarları çok yayvan duruyor daha minnak bir ab olsaydı çok daha iyi olabilirdi belki ama bakalım her güncelleme değişkenlik içeriyor diyagramlarda senaryo bile kalmaması neredeyse ümitleri yitiriyor ama neler neler gördük bakalım takibe devam edeceğiz.

Ben daha demin kendimi tam anlatamadım sanırım evet atlantikteki ab sıkıntı ama o bu kadar vadede değişip lehimize değişim sunabilir. Ancak asıl sıkıntı kutuptan kutupybsinin doğusundan kopan mor bir top gfsde iskandinavyanın kuzeyinden gronlanda gidip ecmwfde iskandinavyaya paralel inip azoru eziyorlar ve iskandinavyada basıncın yükselmesinede engel olup o arada bir barikat kurulmasına sebebiyet veriyor adeta. O mor topu takip edeceğim çünkü oluşum ve iniş aşamasının vadesi 120 li saatlerde başlıyor

2022'de geldi ya reis her sene efsane gelse efsane demezdik zaten :D

2016-17den sonra 2020 8 şubatı yazar herkes ama kış olarak ve bulunduğum konum olarak 21 22 kışını çorum adına 1 numaraya koyarım efsane bir kıştı kar yağmayan gün sayısı daha azdı neredeyse ve akıllara kazınan bir 21 ocak 2022 sistemi vardı. Ancak 2016-17 yi de samsunda yaşayınca o yıl tek efsanedir. Kafalar karışık toplu sıraya koyacam 16-17 tabiki 1 numara ancak 21-22 kışı da gizli bir favoridir