Beiträge von 19.01.2022

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

2016 ya benzer bir Aralık ayı görebiliriz.

hocam 2016 aralık ayı öncesinde bizim hali hazırda üstümüze çöreklenmiş sağlam ayazlar vardı, kasım ayı ortalarında geceleri -10 dereceleri görmüşlüğüm vardı

o kadar soğukların üstüne tepki alçak basınçları oluştuğunda neler olduğunu hepimiz biliyoruz zaten

şu an bırakın eksileri aralıkta mgm rekor sıcaklıkları açıklayacak, ben ömrüm hayatımda böyle bir aralık görmedim..

13-14 derece ne demek biz kasımda bile bu havaları doğru düzgün görmezdik

ayrıca yağış olarak diğer iller bu ay güzel geçmiş olabilir ama elazığ çok kurak.. doğulu rüzgarlar bize hep fön yapıyor çünkü

diğer şehirlerin malatya dahil kışın bizim kadar rüzgar almamasının büyük etkisi var maalesef

el nino bana 2017-2018 kışını hatırlatıyor

hayatım boyunca elazığ merkezinde kar görmediğim tek kış olabilir

kurak, sıcak ve çoğu gün sisliydi

keza malatya da aynı şekilde, ocak ortalarında tek bi sistem almıştık onda da elazığ merkez rakımına yağmamıştı sadece malatya merkezine yağmıştı

bu aralığın da gidişatı aynı şekilde, açıkçası benim bu kıştan pek bir beklentim yok..

elazığ merkeze daha yeni gelip oturduğumuz eve ve çeşitli evlere baktım, çok eski ve nispeten yığma olmayan binalar dışında çok bir sorun görünmüyor, hatta genel olarak 10 yıllık ve üstü evler Allah’a şükürler olsun sapasağlam

bunun tek sebebi biraz detaylı araştırdığımda ve baktığımda elazığ depremi kadar şiddetli yaşamadık bu depremi, tabiki de uzun sürmesi dışında

bu cümleyi söylerken tek dayanağım şu oldu ki :

elazığ depreminde bizim oturduğumuz evde vestiyerinden yüklüğüne ne kadar ağır eşya vardıysa hepsi yaklaşık 10-15 cm kadar ileri yürümüştü, dolaplardaki bütün tabak-bardaklarımız kırılmıştı fakat bu depremde biz bunları yaşamadık Allah’a çok şükür

o an depremin verdiği bir korkuyla ister istemez çok zahiyyat var diye düşünüyorduk fakat diğer şehirlere göre elazığ bu depremden çok sağlam çıktı

fakat insanlar çok korkuyor, herkes köylerine gitti, gitmeyenlerin bir kısmı evlerine gidemiyor, bir sürü hemşehrilerimiz malatya’ya ve adıyaman’a yardım götürmeye çalışıyorlar şehirden adım başı bir yardım arabası çıkıyor, otomobil çekici farketmeksizin hepsinden Allah yüz bin kere razı olsun

Rabbim geride kalanlara dayanma gücü versin, hepimizin başı sağolsun, çok zor günler yaşıyoruz :(

ecmwf akşam günceline elazığ-malatya için bakacak olursak

yarın sabah saatlerine doğru iki şehirimize gelecek olan kuvvetli yağışlar ilk etapta yoğun kar olarak görülecek ve elazığ'da yer yer kar fırtınaları ve tipi göreceğiz fakat malatya'da elazığ'a göre çok daha fazla bir yağış söz konusu olacak çünkü güneyli rüzgarlar elazığ'a büyük oranda yağış girişini engelleyecektir

saat 10 civarlarına geldiğimizde elazığ merkezin çoğu konumundaki yağışlar

-hem güneyli rüzgarın etkisiyle

-hem 500hPa yetersizliğinden

-hem 850hPa yetersizliğinden

yağmura dönecek ve ciddi bir yağış boşluğuna düşerek hafifleyecektir

öğlenin ilerleyen saatlerine kadar malatya çok yoğun bir kar alacak ve ciddi birikimler olacaktır, ardından yağış hafiflemesi ile akşam saatlerinde nispeten düşük rakımlı bölgelerinde lokal olarak donan yağmur hadiseleri görülebilir (bu kısmı çok daha bilgili hocalarım tekrar yorumlayabilirler, ben yer sıcaklığını tepe sıcaklığından daha düşük gördüğüm için böyle bir kanıya vardım)

elazığ'da ise yer yer tekrar kuvvetlenecek olan yağmur yağışları öğlenin ilerleyen saatlerde 500hPa sıcaklığının düşüşüyle yağışın şiddetine göre yer yer tekrar karla karışacak ve rakıma göre yoğun kar yağışlarına dönecektir

günün sonunda elazığ'daki çoğu kar erimiş olacak ve öyle kayda değer ciddi bir yağış alınmayacak

malatya'da ciddi bir birikim olacak ve önümüzdeki günlerdeki yağışlarla rekor ölçümler olacak

bana sorarsanız ben ecmwf'ye gfs'den her daim daha fazla güveniyorum, şahsi düşüncelerim de zaten ecmwf ile çakışıyor, bakalım yarın neler göreceğiz benden bu kadar :)

Bunu birde icon ve gem'e göre yorumlasana 850 hpa'da 3 giriyor.😁 Ecmwf'de soğukları geç sokuyor şu anda en iyisi gfs maalesef umarım onun dediği gibi olur. O hariç diğer tüm modeller merkeze boşluk veriyor.

ben bu zamana kadar gfs ve ecmwf den başkasını kaale almadım bizim memleket için :D2 ama tabi ecmwf'ye daha fazla güveniyorum ve yarın gün boyu kar alabileceğimizi düşünmüyorum

ama yine de Allah'tan ümit kesilmez bakalım ve görelim :)

gfs akşam günceline daha detaylı baktığımda şunu söyleyebilirim ki, elazığ-malatya’nın 1150+ rakımdaki neredeyse bütün konumları yağışların tamamını kar olarak alıyor

ve elazığ yağışının en kuvvetli anlarını merkezin 1000+ rakımında, malatya 1050 ye kadar yükselen rakımında kar olarak alıyor

1000 rakım elazığ merkezi için çok değil fakat

1050 rakım malatya merkezi için ciddi bir yükseklik arz etmekte

en kuvvetli yağış anındaki 500hPa sıcaklık değerleri elazığ için -27 derece civarlarında ve kar için gayet yeterli iken

malatya’da bu değerler -25 ve -26 civarlarında gözükmekte

850hPa sıcaklık değerleri her iki şehirimizde de çok kritik değerlerde, 0 ve 1 arasında gidip gelmekte fakat elazığ’ın kuvvetli yağış anlarında 850hPa sıcaklığı 0 dereceye yaklaşacak ve yağışın yağmura dönmesini büyük oranda engelleyecektir

sonuç olarak

elazığ yarın 50 km/saat e kadar çıkacak olan rüzgarlarla kar fırtınası ve tipi alıyor, rakıma göre bu yağış hafiflediği anlarda yağmurla karışabilir

malatya ise genel itibariyle yoğun bir karla karışık yağmur alıyor, sistemin o anki şekline ve rakımlara göre bu yağış kara çevirebilir